Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÇANAKKALE ZAFERİ (18 MART 1915)

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÇANAKKALE ZAFERİ (18 MART 1915)"— Sunum transkripti:

1 ÇANAKKALE ZAFERİ (18 MART 1915)

2 Dur yolcu!Bilmeden gelip bastığın, Bu toprak,bir devrin battığı yerdir. Eğil de kulak ver , bu sessiz yığın , Bir vatan kalbinin attığı yerdir . . .

3 Çanakkale Muharebeleri’nin I
Çanakkale Muharebeleri’nin I.Dünya Savaşı içinde ayrı bir özelliği vardır. Çanakkale Savaşı gerek dünya gerekse Türk Tarihi’nin kaderini değiştirmiştir.Bu savaş var olmak mücadelesi vererek bağımsızlık şerefine ulaşan milletimizin destanıdır. Çanakkale Savaşı’nı İtilaf Devletleri açtığı için, bu cephe Osmanlı Devleti’nin savunma cephesidir.

4 Çanakkale Savaşı’nın Nedenleri
İstanbul ve boğazları ele geçirerek Osmanlı Devleti’ni saf dışı bırakmak, Rusya’ya askeri ve ekonomik yardım götürmek, Rus buğdayının Avrupa’ya naklini sağlamak, Balkan uluslarını savaşın içine çekmek, Balkanlarda yeni cephe açarak İttifak Devletlerinin birbirleriyle irtibatlarını zayıflatmak, İngiliz sömürge yollarının güvenliğini sağlamak, Osmanlı ile Almanya’nın bağlantılarını kesmek, Osmanlı ordularının Kafkas ve Kanal cephelerinden çekilmesini sağlamak, Savaşı kısa zamanda sonuçlandırmak.

5 Osmanlı Devleti’nin Savaşa Katılması
I.Dünya Savaşı başlarken Osmanlı Devlet’i tarafsızlığını ilan etmişti; fakat İngiliz Donanmaları’ndan kaçan Alman gemileri Goeben ve Breslau Çanakkale Boğazı’nı geçerek İstanbul’a gelmiştir. Boğazlar Antlaşması gereği bu durum savaş sebebi sayılmaktadır.Bu nedenle Osmanlı Devleti gemileri satın aldığını açıklayarak isimlerini Yavuz ve Midilli olarak değiştirdi (16 Ağustos 1914). Yavuz ve Midilli’nin içinde bulunduğu Amiral Souchon komutasındaki Osmanlı Filosu’nun Rus Limanları’nı bombalaması ve bu nedenle İngiltere ve Rusya’nın Osmanlı’ya savaş açmasıyla Osmanlı Devlet’i savaşa katıldı.

6 Çanakkale Savaşı’nın Seyri
Deniz Harekatı İlk saldırı 19 Şubat 1915’te İngiliz ve Fransız donanmalarının saldırısıyla denizde başlamıştır. Osmanlı Devleti’ne ait Nusret Mayın Gemisi’nin döşediği 26 mayınla düşman zırhlıları boğazın sularına gömülmüştür. Çanakkale Boğaz Harbi 18 Mart 1915’te Osmanlı Devleti’nin zaferiyle sonuçlanmıştır. “ÇANAKKALE GEÇİLMEZ” sözü tarihe altın harflerle yazılmıştır.

7 (İngiliz Devlet Adamı CHURCHILL)
“Bize I.Dünya Savaşı boyunca Nusret’in yaptığını kimse yapmadı!..” (İngiliz Devlet Adamı CHURCHILL)

8 Çanakkale Kahramanı SEYYİD ONBAŞI
18 Mart günü İngiliz gemisinden atılan bomba Seyyid Onbaşı’nın birliğini dağıtmıştı. Seyyid Onbaşı, Niğdeli Ali ve Yüzbaşı Hilmi dışında kurtulan olmamıştı. Ayrıca Rumeli-Mecidiye Tabyası’nda tek top ayakta kalmıştı onunda vinci bozulmuştu. Seyyid Onbaşı ve Niğdeli Ali çaresizlik içinde beklerken Koca Seyyid birden ayaklanmış ve 257 okkalık mermiyi sırtlanarak topa sürmüştür. Onbaşı bu olayı üç kez tekrarladı ve 3. atışta ”OCEAN” adlı İngiliz zırhlısı büyük yara aldı.

9 Kara Harekatı Müttefik kuvvetleri Gelibolu Yarımadası’nı ele geçirmeye karar verdiler. 25 Nisan 1915’te Gelibolu Yarımadası’nın güney kısmına ve Kumkale kıyılarına asker çıkardılar. Müttefiklerin esas çıkarma yaptıkları bölgeler “Seddülbahir“ ve “Arı Burnu“olmuştur;fakat buralarda da yenilgiye uğramışlardır. 7-8 Ağustos 1915’te müttefik kuvvetleri Anafartalar bölgesine çıkarma yapmıştır.9-10 Ağustos günleri Mustafa Kemal komutasındaki Türk birliklerinin yaptığı karşı taarruzlar sonucu İngilizler durdurulmuştur. Ayrıca Mustafa Kemal ve ordusu Conkbayırı ve Kireçtepe’de de zafer kazanmışlardır.

10 Çanakkale Savaşı’nın Sonuçları
Dünya tarihinde en yüksek insan kayıplarına ulaşılan savaşlardan biridir. Müttefik Devletler ağır yenilgiye uğramış,Türk Milleti hakettiği zaferi kazanmıştır. İstanbul ve boğazlar Müttefiklerin elinden kurtulmuştur. Rusya’da Borşevik İhtilali çıkmış ve Çarlık Rusya Devleti yıkılmıştır. I.Dünya Savaşı iki yıl daha uzamıştır. Bu zafer Türk Milleti’ne direnme gücü ve savaş azmi aşılamıştır. Mustafa Kemal’e “Anafartalar Kahramanı” ünvanı verilmiştir.

11 Çanakkale Savaşı’nın Önemi
Osmanlı Devleti’nin zaferi ile sonuçlanan tek cephedir. İstanbul’u tehdit eden tek cephedir.

12 Anzak Askeri Türklere Minnettar
“Gözlerimi açtığımda kendimin yabancı insanların arasında gördüm. Nasıl korktuğumu anlatamam. Çünkü İngilizler bize Türkleri barbar,vahşi kimseler olarak tanıttı ya Ama dikkat ettim. Yaralarımı sarmışlar. Bana hiç de öfkeli bakmıyorlar. Kendime geldim iyice bu defa çantalarında bulunan yiyeceklerden ikram ettiler bana. İyi biliyorum ki onların yiyecekleri çok çok azdı. Bu haldeyken bile kendileri yemeyip bana ikram ediyorlardı. Şoke oldum doğrusu. Dedim ki; kendi kendime: Bu adamlar isteseler şu anda beni öldürdüler. Ama öldürmüyorlar... Veyahut isteseler önceden öldürebilirlerdi. Halbuki beni cephenin gerisine götürdüler. Biz esirlere misafir gibi davranıyorlardı Bu duygularla "Yazıklar olsun bana" dedim. "Böyle asil insanlarla niye ben savaşıyorum ben . Niye savaşmaya gelmişim. Bu İngiliz milleti ne yalancıymış ne kadar Türk düşmanıymış"diyerek pişman oldum. Ama bu pişmanlığım fayda etmiyor ki... Bu iyiliğe karşı ne yapsam düşündüm durdum günlerce     Nihayet bize serbest bıraktılar. Memleketime döndüm. İşte memlekette Türk milletini ömür boyu unutmamak için koluma bu dövme Türk bayrağını yaptırdım. “

13

14 HAZIRLAYAN ve SUNAN HATİCE VERAN


"ÇANAKKALE ZAFERİ (18 MART 1915)" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları