Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI İNGİLTEREİNGİLTERE ALMANYAALMANYA İTALYAİTALYA Sömürge Yarışı FRANSAFRANSA RUSYARUSYA JAPONYAJAPONYA MÜTTEFİK DEVLETLERİ MİHVER DEVLETLERİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI İNGİLTEREİNGİLTERE ALMANYAALMANYA İTALYAİTALYA Sömürge Yarışı FRANSAFRANSA RUSYARUSYA JAPONYAJAPONYA MÜTTEFİK DEVLETLERİ MİHVER DEVLETLERİ."— Sunum transkripti:

1 İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI İNGİLTEREİNGİLTERE ALMANYAALMANYA İTALYAİTALYA Sömürge Yarışı FRANSAFRANSA RUSYARUSYA JAPONYAJAPONYA MÜTTEFİK DEVLETLERİ MİHVER DEVLETLERİ ABDABD

2 NEDENLERİ;NEDENLERİ; İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI 1-Almanya1-Almanya ile İtalya’nın saldırgan bir tutum içersine girmesi 2-İtalya’nın,Birinci2-İtalya’nın,Birinci Dünya Savaşı sonrasın- da,savaşı kazandığı halde umduğunu bulama- ması 3-Japonya’nın3-Japonya’nın sömürgecilik faaliyetlerine girişmesi

3 İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI AÇIKLAMAAÇIKLAMA Türkiye,İkinciTürkiye,İkinci Dünya Savaşı’nda tarafsızlığını korumaya çalışmıştır.Tedbir olarak,40 yaşına kadar olan tüm erkekler askere alınmıştır.

4 İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI SAVAŞINSAVAŞIN BAŞLAMASI VE GELİŞİMİ İkinciİkinci Dünya Savaşı,Almanya’nın Polonya’ya saldırmasıyla başlamıştır. Aslında savaş, küçük bir bölgede cereyan ederken,Japonya- nın Perl Harbour’a saldırması üzerine A.B.D.’ de savaşa girmiş ve savaş bir an da,Dünya Savaşı’na dönüşmüştür.

5 İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI SAVAŞINSAVAŞIN SON BULMASI İkinci Dünya Savaşı,Japonya’ya A.B.D. tara- fından Atom Bombası ile son bulmuştur

6 İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI İKİNCİİKİNCİ DÜNYA SAVAŞI SONUCU ‘nda 1-Almanya,İtalya1-Almanya,İtalya ve Japonya,ellerinde bulundur- dukları sömürgeleri kaybettiler. 2-Almanya,Doğu2-Almanya,Doğu ve Batı Almanya olmak üzere ikiye ayrıldı. 3-İtalya,Üşi3-İtalya,Üşi Antlaşması ile yerleştiği Trablusgarb Bölgesi’nden çekildi ve buralarda Libya Devleti kuruldu. 4-Dünya4-Dünya Barışı’nın sağlanması adına,hemen savaş sonrasında 1945 yılında Birleşmiş Milletler kuruldu.

7 İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI İKİNCİİKİNCİ DÜNYA SAVAŞI SONUCU ‘nda 5-Filistin5-Filistin Toprakları’nın bulunduğu bölgede,1948 yılında İsrail Devleti kuruldu 6-İngiltere’nin6-İngiltere’nin elinde bulunan,sömürgeler,(Mısır ve Hindistan) yapılan anlaşma gereğince bağımsızlık- larına kavuştular. 7-Savaş7-Savaş sonrasında,Avrupalı Devletler,Rusya Tehli kesine karşın güvenliklerini sağlamak amacıyla 1949 yılında NATO (Kuzey Atlantik Savunma Paktı) kuruldu.

8 İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI İKİNCİİKİNCİ DÜNYA SAVAŞI SONUCU ‘nda 8-Rusya,kendisine karşılık olarak kurulan NATO’- ya karşı,kendisi de VARŞOVA PAKTI’nı kurmuş- tur. 9-Yine9-Yine savaş sonrasında,1947 yılında OECD (Avrupa Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı ve 1949 yılında da Avrupa Konseyi kuruldu.


"İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI İNGİLTEREİNGİLTERE ALMANYAALMANYA İTALYAİTALYA Sömürge Yarışı FRANSAFRANSA RUSYARUSYA JAPONYAJAPONYA MÜTTEFİK DEVLETLERİ MİHVER DEVLETLERİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları