Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SPORDA SALDIRGANLIK ve ŞİDDET AYŞE YÜKSEL 13084214126 SPOR YÖNETİCİLİĞİ 4.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SPORDA SALDIRGANLIK ve ŞİDDET AYŞE YÜKSEL 13084214126 SPOR YÖNETİCİLİĞİ 4."— Sunum transkripti:

1 SPORDA SALDIRGANLIK ve ŞİDDET AYŞE YÜKSEL 13084214126 SPOR YÖNETİCİLİĞİ 4

2 Spor: Kendine özgü kuralları olan,bu kurallarla yönetilen,kuralların dışına çıkıldığında anlamını yitiren,bireysel yada takım halinde yapılan,kazanmaya yönelik bedensel etkinliklerin tümüne spor denir. Spor nedir?

3 Şiddet özel olarak saldırgan davranışları, kaba kuvveti, beden gücünün kötüye kullanılmasını, yakan, yıkan yok eden eylemleri taşlı, sopalı, silahlı, bıçaklı saldırıları, ferde ve topluma zarar eylemlerini kapsar.

4 İsterseniz ülkemizde yaşanan bazı şiddet olaylarından bahsedelim. 1993 ekiminde, Kocaelispor’un Ankaragücü ile yapacağı maçı izlemek için stada giden Selçuk Soner,yer kavgası sonucu silahla öldürülmüş Soner i öldüren Yaşar Alp olay sonrası,on sekiz fanatik Kocaeli’li taraftarla birlikte kayıplara karışmıştır.

5 1949,İstanbul; Veli Efendi Hipodromu’nun yarışlardan sonra yakılması, talan edilmesi. Kayseri;17 eylül 1967 günü 2.lig kayseri spor-Sivas spor arasında Kayseri Şehir Stadı’ndaki karşılaşmada çıkan olaylarda 40 kişi ezilerek ölmüş,600 kişi yaralanmıştır.

6 Peki bu tür spor olaylarında seyircileri fanatik ve saldırgan olmalarında rol oynayan faktörler neler olabilir ? Demografik faktörler (yaş,cinsiyet,fiziki ve coğrafi çevre,soysa kültürel faktörler,aile,eğitim vb.) Diğer faktörler ( hakemlerin seyirciler üzerine etkisi, antrenörlerin sporcular ve seyirciler üzerine etkisi) Karşılaşma esnasında seyircileri etkileyen faktörler

7 Bu tür problemlerin çözümüne yönelik çalışmalar var mı? Var elbet diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye de de bir dizi çalışmalar yapılmıştır. Başta Emniyet Genel müdürlüğü yetkilileri,

8 TRT ve Türkiye Spor Yazarları Derneği Genel Başkanlığı temsilcileriyle, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ilgililerin katıldığı toplantılar düzenlenmiş, kuruluşlar yapması gereken çalışmaları tüm sezon boyunca başarı ile sürdürmüşlerdir.

9 Unutmamak gerekir ki ; spor bir centilmenliktir, sonunda yenmekte var yenilmekte.


"SPORDA SALDIRGANLIK ve ŞİDDET AYŞE YÜKSEL 13084214126 SPOR YÖNETİCİLİĞİ 4." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları