Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

B ILGISAYARDA O FIS P ROGRAMLARı Büro Yönetimi Öğretmeni Fatma GEZ TABLO İŞLEMLERİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "B ILGISAYARDA O FIS P ROGRAMLARı Büro Yönetimi Öğretmeni Fatma GEZ TABLO İŞLEMLERİ."— Sunum transkripti:

1 B ILGISAYARDA O FIS P ROGRAMLARı Büro Yönetimi Öğretmeni Fatma GEZ TABLO İŞLEMLERİ

2 Tablo Ekleme

3 TABLO EKLEME Kelime işlemci programında tablo eklemek için Ekle sekmesindeki Tablolar grubundan Tablo düğmesine tıklanır.

4 TABLO EKLEME A-Kısmı : Bu kısmın üzerine gelip tıklatıldığında “Tablo ekle” alanı aktif olur. Tablo ekle alanının üzerinde kaç satır ve sütundan oluşan tablo oluşturmak istiyorsak farenin sol tuşu basılı tutularak aşağıya ve sağa doğru sürükleyerek bırakılır.

5 TABLO EKLEME B-Kısmı : Tablo Ekle bölümüne tıkladığımız zaman karşımıza satır ve sütun sayısını girmemiz istenilen bir pencere gelir. Burada satır ve sütun sayısını girdikten sonra “Tamam” düğmesine bastığımızda tablo eklenmiş olur.

6 TABLO EKLEME C-Kısmı : Tablo Çiz yazı ve şeklinin üzerine gelip tıkladığımız zaman çalışma alanında bir kalem şekli görüntülenir ve bizim tablomuzu istediğimiz şekilde çizmemiz sağlanmış olur.

7 TABLO EKLEME D-Kısmı : Excel Elektronik Tablosu düğmesine tıkladığımız zaman hesaplama programından (Excel), belgemize tablo transfer edilmiş olur.

8 TABLO EKLEME E-Kısmı : Hazır Tablolar seçeneğine tıkladığımız zaman, kelime işlemci programının içinde yer alan hazır tablolardan birini seçip kullanabiliriz.

9 Satır, Sütun ve Hücre Ekleme

10 Satır, Sütun ve Hücre Ekleme TABLO

11 Satır, Sütun ve Hücre Ekleme SATIR

12 Satır, Sütun ve Hücre Ekleme SÜTUN

13 Satır, Sütun ve Hücre Ekleme HÜCRE

14 Satır, Sütun ve Hücre Ekleme Kelime işlemci programını kullanarak hazırlamış olduğumuz tabloya daha sonradan satır, sütun ve hücreler ekleyebiliriz. Bu işlemleri iki ayrı yolu izleyerek yapabiliriz. Öncelikle Satır, Sütun ve hücre ekleyeceğimiz yere fare yardımıyla imlecimizi taşıyoruz.

15 Satır, Sütun ve Hücre Ekleme 1.Yöntem : Satır ve sütün eklenecek noktaya geldikten sonra Şeritte bulunan Tablo araçlarındaki Düzen sekmesinden Satırlar ve Sütunlar grubu kullanılır.

16 Satır, Sütun ve Hücre Ekleme 2.Yöntem : Satır ve sütün eklenecek noktaya geldikten sonra farenin sağ tuşuna basılıp açılan penceredeki Ekle düğmesindeki ekleme seçeneklerinden biri uygulanır.

17 Satır, Sütun ve Hücre Ekleme Hücre eklemede Hücre Ekle düğmesine bastıktan sonra aşağıdaki gibi küçük bir pencere açılacaktır.

18 Satır, Sütun ve Hücre Ekleme  Hücreleri sağa kaydır ile imlecin bulunduğu yerden itibaren hücreler sağa kaydırılarak boş bir hücre eklenir.  Hücreleri aşağı kaydır ile imlecin bulunduğu yerden itibaren hücreler aşağıya kaydırılarak boş bir hücre eklenir.  Tüm satırı ekle ile imlecin bulunduğu yerden itibaren satırları aşağıya kaydırarak boş bir satır ekler.  Tüm sütunu ekle ile imlecin bulunduğu yerden itibaren sütunları aşağıya kaydırarak boş bir sütun ekler.

19 Hücre Boyutunu Ayarlama Hücre yüksekliğini ve genişliğini isteklerimiz doğrultusunda ayarlamamız gerekebilir. Bu durumda Ayarlayacağımız hücre seçili iken Düzen sekmesindeki hücre boyutu grubu kullanılır.

20 Metin Yönü Değiştirme Kelime işlemci programı bize tablonun içerisine yazmış olduğumuz yazıyı farklı yönlerde yazma imkânı sağlar.

21 Metin Yönü Değiştirme Metin yönünü değiştirebilmek için imleç yönünü değiştireceğimiz metinin üzerindeyken faremizin Sağ tuşuna basarak oradan Metin Yönü düğmesine basarız. Çıkan pencereden istediğimiz seçeneği seçerek tamama basarız.

22 Tablo Hücrelerini Birleştirme Birden fazla hücreyi birleştirerek tek hücre hâline getirebiliriz. Hücreler Ayrı Hücreler Birleşik

23 Tablo Hücrelerini Birleştirme Hücreleri birleştirmenin iki yolu vardır.  Birleşecek olan komşu hücreler fare yardımı ile seçilerek farenin sağ tuşuna basılır açılan menüden hücreleri birleştir seçeneği seçilir.  Birleşecek olan komşu hücreler fare yardımı ile seçildikten sonra Düzen sekmesindeki Hücreleri Birleştir Seçeneği seçilir.

24 Dinlediğiniz İçin Teşekkürler Büro Yönetimi Öğretmeni Fatma GEZ


"B ILGISAYARDA O FIS P ROGRAMLARı Büro Yönetimi Öğretmeni Fatma GEZ TABLO İŞLEMLERİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları