Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Günlük hayatta kuvvetin bir çok çeşidi ile karşılaşırız. Yer çekimi kuvveti Motor kuvveti - - - +++ Elektriksel kuvvet Sıvıların kaldırma kuvveti Manyetik.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Günlük hayatta kuvvetin bir çok çeşidi ile karşılaşırız. Yer çekimi kuvveti Motor kuvveti - - - +++ Elektriksel kuvvet Sıvıların kaldırma kuvveti Manyetik."— Sunum transkripti:

1

2 Günlük hayatta kuvvetin bir çok çeşidi ile karşılaşırız. Yer çekimi kuvveti Motor kuvveti - - - +++ Elektriksel kuvvet Sıvıların kaldırma kuvveti Manyetik kuvvet

3 Kuvvet dinamometre ile ölçülür.SI birim sisteminde kuvvet birimi Newton’dur.Newton kısaca N harfi ile gösterilir. Dinamometre Dinamometre içinde yay bulunan ve bu yayın uzama katsayısına göre ölçeklendirilmiş boru şeklinde bir muhafazadan oluşur.

4 STATİĞİN PRENSİPLERİ VE TATBİKATI Birden fazla kuvvetin yaptığı etkiyi tek başına yapabilen kuvvete bileşke kuvvet denir.Bileşke kuvvet R harfi ile gösterilir. Kuvvet vektör el bir büyüklük olduğu için bileşke kuvveti bulmak için vektörlerin toplanmasındaki kurallardan yararlanılır. Bir cismin aynı noktasına etki eden kuvvetlere kesişen kuvvetler denir. F1F1 F2F2 Bir sistemde bileşke kuvvetin değeri 0(sıfır) ise bu sistem dengededir.

5 Kesişen Kuvvetlerin Bileşkesi α F2F2 F1F1 R  Doğrultuları birbirini kesen kuvvetlere kesişen kuvvetler denir.  Bir kuvvetin etki çizgisi, kuvvet vektöründen geçen doğrudur.

6 ÖNEMLİ! Kesişen iki kuvvetlerin bileşkesi; Bu iki kuvvetin arasında bir doğrultudadır. Büyük kuvvete daha yakın bir doğrultudadır. Kuvvetler eşit ise, bu iki kuvvet arasındaki açının açıortayı doğrultusundadır. Kuvvetler arasındaki açı büyüdükçe küçülür. Değeri en az bu kuvvetlerin farkı, en fazla ise toplamı kadardır.

7 Aynı Doğrultulu Kuvvetlerin Bileşkesi Bir noktaya veya cisme etki eden aynı yönlü iki kuvvetin aralarındaki açı 0 0 olur. Aynı yönlü kuvvetlerin bileşkesi bu kuvvetlerle aynı yönde ve kuvvetlerin toplamına eşittir. F1F1 F2F2 R = F 1 + F 2 O.O. F1F1 F2F2.O.O R = F 2 – F 1 Bir noktaya etki eden zıt yönlü kuvvetlerin arasındaki açı 180 0 olur. Zıt yönlü kuvvetlerin bileşkesi bu kuvvetlerle aynı doğrultuda ve kuvvetlerin farkına eşittir.Bileşke kuvvet büyük olan kuvvetle aynı yöndedir.


"Günlük hayatta kuvvetin bir çok çeşidi ile karşılaşırız. Yer çekimi kuvveti Motor kuvveti - - - +++ Elektriksel kuvvet Sıvıların kaldırma kuvveti Manyetik." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları