Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

JACK LONDON 1876 - 1916. ABD’li gazeteci ve roman yazarı. ABD’li gazeteci ve roman yazarı. Dünya ticari dergi romanın öncüsü. Dünya ticari dergi romanın.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "JACK LONDON 1876 - 1916. ABD’li gazeteci ve roman yazarı. ABD’li gazeteci ve roman yazarı. Dünya ticari dergi romanın öncüsü. Dünya ticari dergi romanın."— Sunum transkripti:

1 JACK LONDON 1876 - 1916

2 ABD’li gazeteci ve roman yazarı. ABD’li gazeteci ve roman yazarı. Dünya ticari dergi romanın öncüsü. Dünya ticari dergi romanın öncüsü. Yazarlıktan yüksek gelir elde edebilen Amerikalıların ilklerinden. Yazarlıktan yüksek gelir elde edebilen Amerikalıların ilklerinden.

3 HAYATI 12 Ocak 1876’ da, San Fransisko’ da doğdu. 12 Ocak 1876’ da, San Fransisko’ da doğdu. İşçi bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. İşçi bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. Maddi yetersizlik yüzünden Berkeley Üniversitesi’ni bırakmak zorunda kaldı. Maddi yetersizlik yüzünden Berkeley Üniversitesi’ni bırakmak zorunda kaldı.

4 İLK YILLARI Yerel kütüphanede kitap okuyarak kendini geliştirdi. Yerel kütüphanede kitap okuyarak kendini geliştirdi. Signa adlı romandan etkilenmiştir. Signa adlı romandan etkilenmiştir. Jack London’u ilk keşfeden Ina Coolbrith’ dir. Jack London’u ilk keşfeden Ina Coolbrith’ dir.

5 ALTIN AVCILIĞI Dawson Cıty’ de Altın madeninde çalıştı. Dawson Cıty’ de Altın madeninde çalıştı. Bu Süreç onun Sosyalizm görüşünü benimsemesini sağlamıştır. Bu Süreç onun Sosyalizm görüşünü benimsemesini sağlamıştır. Yoksulluktan kurtulmanın, beynini satmak olduğu kanatine vardı. Yoksulluktan kurtulmanın, beynini satmak olduğu kanatine vardı.

6 YAZARLIĞINDAKİ İLK BAŞARISI Yayımlanan ilk öyküsü ‘ Yoldaki Adam’ dı. Yayımlanan ilk öyküsü ‘ Yoldaki Adam’ dı. The Black Cat dergisi ‘A Thousand Death’ adı eserini yayımladı. The Black Cat dergisi ‘A Thousand Death’ adı eserini yayımladı. Batarde ve Diable adlı dergilere eserler verdi. Batarde ve Diable adlı dergilere eserler verdi.

7 İLK EVLİLİĞİ 7 Nisan 1900’ de Bess Madern ile evlendi. 7 Nisan 1900’ de Bess Madern ile evlendi. Joan ve Bessie adında iki çocukları oldu. Joan ve Bessie adında iki çocukları oldu. 24 Temmuz 1903'te Bessie‘den ayrıldı. 24 Temmuz 1903'te Bessie‘den ayrıldı.

8 İKİNCİ EVLİLİĞİ 1905’te Charmian Kittredge ile ikinci evliliğini yaptı. 1905’te Charmian Kittredge ile ikinci evliliğini yaptı. Hayallerinin kadını olarak gösterir. Hayallerinin kadını olarak gösterir. İkinci evliliğinden çocuğu olmamıştır. İkinci evliliğinden çocuğu olmamıştır.

9 ÇİFTLİK HAYATI

10 Kalifornia’dan bir çiftlik satın aldı. Kalifornia’dan bir çiftlik satın aldı. Bu çiftlik evini kafasını dinlemek için almıştır. Bu çiftlik evini kafasını dinlemek için almıştır. İnsanlar Jack’ i zengin çiftlik sahibini oynuyor diye kınamışlardır. İnsanlar Jack’ i zengin çiftlik sahibini oynuyor diye kınamışlardır.

11 JACK’İN ÇİFTLİK EVİ

12 JACK’ İN ATI

13 İNTİHAL SUÇLAMALARI Jack London kariyeri boyunca defalarca intihalden suçlandı. Jack London kariyeri boyunca defalarca intihalden suçlandı. En ünlü eseri olan Demir Ökçe dahi intihal ile suçlandı. En ünlü eseri olan Demir Ökçe dahi intihal ile suçlandı. Bütün bu suçlamaların asılsız olduğunu söledi. Bütün bu suçlamaların asılsız olduğunu söledi.

14 JACK LONDON’IN GENÇLİĞİ

15 POLİTİK GÖRÜŞLERİ Sosyalimi benimsedi. Sosyalimi benimsedi. 1901’ de Sosyalist İşçi Partisi’ ne üye oldu. 1901’ de Sosyalist İşçi Partisi’ ne üye oldu. Belli bir süre sonra Sosyalizm’e karşı görüşleri değişti. Belli bir süre sonra Sosyalizm’e karşı görüşleri değişti.

16 ÖLÜMÜ Ölüm sebebi çok tartışılmıştır. Ölüm sebebi çok tartışılmıştır. Ölüm raporunda ölüm sebebi olarak üremi gösterilmiştir. Ölüm raporunda ölüm sebebi olarak üremi gösterilmiştir. 22 Kasım 1916’da bir uyku sundurmasında ölmüştür. 22 Kasım 1916’da bir uyku sundurmasında ölmüştür.

17 JACK LONDON’IN MEZARI

18 JACK LONDON’IN HEYKELİ

19 ESERLERİ HİKAYELERİ HİKAYELERİ ROMANLARI ROMANLARI

20 HİKAYELERİ Şaşırtıcı derecede çok hikayesi vardır. Şaşırtıcı derecede çok hikayesi vardır. Üstün bir anlatım tekniği vardır. Üstün bir anlatım tekniği vardır. "The Shadow and the Flash" ve "The Red One“ önemli eserleridir. "The Shadow and the Flash" ve "The Red One“ önemli eserleridir.

21 JACK LONDON HİKAYELERİ

22 ROMANLARI Jack London’ un çok fazla eseri vardır bunlardan en bilinenleri ; Jack London’ un çok fazla eseri vardır bunlardan en bilinenleri ;

23 Vahşetin Çağrısı Vahşetin Çağrısı Martin Eden Martin Eden Demir Ökçe Demir Ökçe Beyaz Diş Beyaz Diş Deniz Kurdu Deniz Kurdu Av Vadisi Av Vadisi Uçurum İnsanları Uçurum İnsanları

24 EN BİLİNDİK ESERİ BEYAZ DİŞ

25 DİĞER ÖNEMLİ ESERİ DEMİR ÖKÇE

26 KURGUDIŞI-ÜRÜNLERİ The Road (1907) London'ın berduşluk günlerinin hatıralarını toplar. The Road (1907) London'ın berduşluk günlerinin hatıralarını toplar. London'ın özyaşamöyküsel "alkolik anılar"ı, 1913'te yayınlandı. London'ın özyaşamöyküsel "alkolik anılar"ı, 1913'te yayınlandı. Charmian London'ın 1907-1909 tarihli Pasifik seyahatlerinin bir hatırasıdır. Charmian London'ın 1907-1909 tarihli Pasifik seyahatlerinin bir hatırasıdır.

27 LONDON VE KIZI

28 İLGİNÇ NOTLAR En büyük korkusu suda boğulmaktı. En büyük korkusu suda boğulmaktı. Denizcilik Ve Madencilik Yaptı. Denizcilik Ve Madencilik Yaptı. Aşırı derecede çapkındı. Aşırı derecede çapkındı.

29 JACK LONDON

30 TEŞEKKÜRLER Muhammet Burak Fermancı Muhammet Burak Fermancı (0128) B Grubu (0128) B Grubu İngilizce Öğretmenliği ( İ.Ö.) İngilizce Öğretmenliği ( İ.Ö.)


"JACK LONDON 1876 - 1916. ABD’li gazeteci ve roman yazarı. ABD’li gazeteci ve roman yazarı. Dünya ticari dergi romanın öncüsü. Dünya ticari dergi romanın." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları