Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Seçtiğim Manzumelerim

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Seçtiğim Manzumelerim"— Sunum transkripti:

1 Seçtiğim Manzumelerim
İlhan Gül Müzik: Ruhu dinlendiren laedri tekezgi

2 Suskunluğa Sığınış Yağmalandı gönül evim, yorgunum. Tam tersine bir göl gibi durgunum. Çünkü yoktur figanımdan umudum. Saplanır böğrüme her geçen yıl, ömrümden kocaman bir yar uçuyor. Düşünmüyor isyanı gönül, susuyor.

3 Bulanık Düşlerde Yiten
Bulanık düşlerde yiten bir gençlik, aklımın sınıra dayanmışlığı, bir türlü aşamayışı adımlarımın kısırdöngüsünü hayâl-i aşkın… Bir noktada sabitlenmiş efkâr, bahar günü yüreğime yağan kar, donuk bakışların soğukluğuyla koyun koyuna geçen yıllar… Yeter artık artıları unutan zihin! Defol git üstümden şükürsüzlüğüm! Biliyorsun vicdan, oraya götür; Allah’ın yanında ölümsüzlüğüm…

4 Sümbüllere Koşut İçime işliyor yaşamın dağdağası
Lale, sümbül, nergisin tadına varamadan… Hafife almadım aslâ ömür sürgünümü; Ama bezdim sevdalardan daha otuz yaşında. Nâfesini görmedim hiç helalinden bir âhunun, gümüş göbeğinin altından yatan… Goncası açar mı ki, birgün Allah yolunun?... Üstüne evlenmezdim, soldurmazdım onu da… Lâkin hiç yoktan bari bir menekşe olabilseydim yârin gülüne sarkan, sümbüllerine koşut…

5 Benim Sevdam’ın Adlayığı
Bel bağladım bir çift göze; Elim varmaz dokunmaya; Ne de olsa bir tane o. İçim gitse de bu işe Mürüvvetimden önce. Sülün gibi salınırken Evelallah hûri gibi, Ver elini cennetteyim… Deniz gözlerinde yüzüp Aşka gelir kor yüreğim… Makas alırım bi düşten… Cumartesi Görele Halk Kütüphanesi’nde otururken…

6 Susamış Dudağında Susamış dudağında bir damla olsa idim
Elimden yiyeceğin epeyce dut var idi… Vefa bir semtin adı olmasaydı sadece İstek ayaklarımı yere sağlam basardım… Şeytana uyup birgün kaybedersem ölçüyü Elimden tut demeyi ne çok isterdim sana. Lüle lüle saçların dolanırken boynuma İsmini sayıklamak ne hoş olurdu ama! Mısralarda devinen bu sıcacık düşlerim Gel de elle tutulur bir biçime bürünsün. Elimiz birleşirken maddeler âleminde Leylâ ile Mecnun’a nispet diye görülsün.

7 Rengi Yok Gözlerimin Rengi yok gözlerimin, sevme beni… Kendine kötülük etme, duyarsızca; uzak dur benden, hayâl ettirme… Bir uzun orman olmalı aramızda, ne kadar çağırsam da duyma sesimi… Çekil git, çevir yüzünü, bakma! Terbiyesizliğim üzerimde bugün de… Bak, çırılçıplağım çâresizliğimde… Titreyerek öldürmeliyim tenimi ve bir ruh kalarak yükselmeliyim göğe ve unutarak gönül ağrılarımı… Ey dişi güneş, kucak aç bana, derman ol, bu garip suskunluğuma!

8 Vuruldum Sana Kendi hâlimde yaşayıp gidiyordum. Sana rastladım birgün
uzun ince yolumda. Bir ışık hapşırığı sardı hücrelerimi hayranı olunca güzelliğinin, kapadım gözlerimi başladım ovuşturmaya… Ogün bugündür yüzüyorum denizinde hayâlinin. Yüreğimde köşe bucak bıraktığın parmak izi birgün sonun olacak… Cefacı sevgilim, vuruldum sana!

9 Kararan Ruhuma Kararan ruhuma bir cila ol,
geçkin yüreğime cemreler insin. Yeşil gözlerinle süz beni bugün, benim dek annem de huzura ersin. Susalım yalnızca, konuşmasak da anlayıverelim birbirimizi. Bir aşk olanağı var elimizde arıtalım her gün kirlerimizi. Rabbim esirgesin kötülüklerden iyilikte birleşen kullarını. Diş geçiren Şeytan’a ve direngen izleyen , İbrahim’in yollarını.

10 Yıldızlı Düşünceler Yıldızlı düşünceler kaplasın isterim,
Aynasında gönül dünyalarının… Şaha kalksın isterim duyularım, Aklıma uymuşken o Tertemiz Ruh. Meydanda sallansam bile gam yemem Abayı yakmışsam gül kokuluya. Yer demir, gök bakır olsa da dünyada Irağı yakın eden Rahman’a güvenim tam. Sucuk gibi ıslandım ve memnunum hâlimden Emeklerken, birinin eline bakmaktansa. Vurucu gücüm benim inadımdır hak yolda. İkili oynayamam; utanırım Allah’tan. Yılana ağı veren, İblis’e çanak tutan, Olur olmaz konuşan, davranmadan sıvışan, Ruhu bile duymayan sessizliğe batarken, Uymaca akıllının biri değilim asla. Merdiven dayamışım hayatın ortasına.

11 İşsiz Bir Gencin Suskunluğu
Sustum… Nice sevdâları bıraktım ardımda. Çölleşti gibi her bahar gül kokan umut bahçem. Yetmezmiş güzel hasletleri olmak, tutmayınca ekmek, eli bir gencin, tutmayınca o genç, keyif içinde bir tazenin pamuk gibi ellerinden. Satır satır işliyor dünyâsına, terk edilmiş bir çocuğun kederi, ağlamaktan bile medet umamaz biçimde gözleri katılaşırken… Sus dedim, sustum… Yorgunluğum Puromete misâli… Büyüttüm kalbimde bir ateş ağacı, küllenir heyecan, islenir rûhum… Suskunluğum inşallah devrimi olur, dünyâda adâletli bir düzenin! :08

12


"Seçtiğim Manzumelerim" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları