Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MADDE BAĞIMLILIĞI VE ZARARLI ETKİLERİ. BAĞIMLILIK: Birey ile nesne arasında kurulan ve süreklilik özelliği olan boyutlu bir ilişkidir. Bu ilişki; bireyin.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MADDE BAĞIMLILIĞI VE ZARARLI ETKİLERİ. BAĞIMLILIK: Birey ile nesne arasında kurulan ve süreklilik özelliği olan boyutlu bir ilişkidir. Bu ilişki; bireyin."— Sunum transkripti:

1 MADDE BAĞIMLILIĞI VE ZARARLI ETKİLERİ

2

3 BAĞIMLILIK: Birey ile nesne arasında kurulan ve süreklilik özelliği olan boyutlu bir ilişkidir. Bu ilişki; bireyin isteği ile başlasa da zaman içinde bireyin özerkliğini ortadan kaldıran bir özellik taşımaktadır. Bu durum zaman içinde bireyde o zamana kadar olmayan bazı tutumlar geliştirmesine yol açar. Gerek iç gerekse dış dünya ile ilişkilerinde sorunlar doğmasına neden olur.

4 MADDE BAĞIMLILIĞI; Merkezi sinir sistemini etkilediği için maddenin keyif verici duygusunu tatmak ya da yokluğundan doğan huzursuzluktan kaçınmak için devamlı ya da periyodik olarak alma arzusu.

5 İÇKİ, SİGARA VE UYUŞTURUCUNUN YAPTIĞI TAHRİBATI HİÇBİR DÜŞMAN YAPMAZ!!

6 BAĞIMLILIK YAPAN MADDELER MADDELER SİGARASİGARA ALKOLALKOL UYUŞTURUCULARUYUŞTURUCULAR

7 ALKOLALKOL Alkol kimyasal bir bile ş ik olup ba ğ ımlılık yaratan anlamında kastedilen alkollü içeceklerdir. Buna göre Alkollü içki; Bile ş iminde çe ş itli oranda alkol bulunan ve içildi ğ i zaman geçici bir keyif ve sarho ş luk veren, zamanla da vücutta zehirleyici tesirler yapan ve alı ş kanlık yaratan içkilerdir.

8 Alkol kullanımına başlamanın nedenlerini de sigaraya başlama nedenleri gibi aynı nedenlere bağlayabiliriz.

9 Sabah Gazetesi 28 Ocak 2003 Salı

10 DİKKAT!! Şu anda gireceğiniz bölümde; sizi rahatsız edebilecek görüntüler olabilir. 17 yaşında trafik kazası geçirmiş bir kişiye ait bazı görüntüler vardır. Bu görüntülerin bu sayfalarda yayınlamasının tek bir amacı vardır, belki aklımıza gelirde alkollü iken araç kullanmayız, kullananları uyarınız.

11 ALKOLLÜ BİRİNİN KAZASINA KURBAN OLAN BIR KİŞİNİN HİKAYESİ İŞTE Jacqueline SABURIDO, 19 EYLÜL 1999

12 6 YAŞINDAKİ DOĞUM GÜNÜNDE… 6 YASINDAKI DOGUMGUNUNDE

13 BİR AKŞAM ARKADAŞLARI İLE… BIR AKSAM ARKADASLARI ILE.

14 VE ISTE SABRINA’NIN ARABASINDAN ARTA KALANLAR. EVINE DONERKEN 17 YASINDAKI BIR OGRENCI ARABASINA CARPTI. BU OGRENCI ICKILI IDI. VE BU 1999 ARALIK AYINDAYDI …

15 KAZADAN SONRA SABRINA 40’TAN FAZLA OPERASYON GEÇİRMEK ZORUNDA KALDI…

16 . JACQUELINE ARABASI YANARKEN BULUNDU, VUCUDU 45 SANIYEDEN AZ BIR SUREDE YANDI...

17 2000 YILINDA BABASI İLE BERABER…

18 BAKIMI SIRASINDA… BAKIMI SIRASINDA

19 SIMDI 20 YASINDA VE ASLA 3 YIL ONCE ALKOLLU OLDUĞU İÇİN KENDİSİNİ AFFEDEMİYOR… JACQUELINE’IN HAYATINI DURDURDUĞUNUN BİLİNCİNDE!!

20 BU FOTO KAZADAN 4 YIL SONRA CEKILDI VE JACQUELINE HALA BAKIM ALTINDA. VUCUDUNUN % 60’I YANMIS DURUMDA

21 HERKES ARABA KAZASINDA ÖLMÜYOR NEŞEYİ İÇKİDE DEĞİL, TABİATIN GÜZEL SESİNDE ARAYIN…

22 İnsan vücuduna zararlı etkileri olan sigara ve alkol kolay ulaşılabilir olması nedeniyle toplumdaki kullanıcı sayısı bu konuda tüm propagandalara rağmen hızla artmaktadır. Alkolizm tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi, ülkemizde de en önemli sağlık sorunlarından biridir.

23 UYUŞTURUCULARUYUŞTURUCULAR Tıp Dilinde Uyuşturucu Bağımlılığı; Kişinin doğal ve sentetik yolla elde edilen bir maddeyi iradesi dışında almak zorunda kalışı şekilde tanımlanabilir.

24 “Yaşamak.. yaşamadan yaşamak.. ölmek..ölünce cennete mi giderdim acaba? Allah beni seviyor muydu? Bilmiyorum, neyimi sevsin? Ben onu terk ettim bir sürü karışık düşünceler. uyuşturucu aldıkça bu düşüncelerin şiddeti artıyor. almazsam yaşama umudum kayboluyordu. Çıldıracaktım. Yoksa çıldırmış mıydım? Bilemiyorum.”

25 Bu hayatının baharında çağımızın getirdiği en büyük tehlikelerden biri olan uyuşturucunun pençesine düşmüş binlerce talihsiz gençten yalnızca birinin feryadıdır.

26 SİGARASİGARA Sigarada bağımlılığa neden olan kimyasal madde NİKOTİNDİR! Sigarada bağımlılığa neden olan kimyasal madde NİKOTİNDİR! Nikotin bağımlılığı tıbbi açıdan alkol, eroin ve kokain bağımlılığına benzer. Bu nedenle tiryakilerin sigarayı bırakması zordur. Sigaradan alınan ilk nefesle birlikte nikotin beyne ulaşır ve bazı merkezleri uyararak etkisini gösterir.

27 Sigaradan alınan ilk nefes endişe ve sıkıntıların hafiflemesi ve zihnin daha hızlı çalışması gibi algılara neden olur. Aslında gerçek durum tam tersidir. Yani gerçekte yoksunluk ve aranılan maddeye kavuşmanın verdiği bir histir sadece. Nikotinin kesilmesinden 24 saat içinde aşırı istek, huzursuzluk, kızgınlık, endişe, dikkat dağınıklığı, kalp fonksiyonlarının yavaşlaması ve iştah artması gibi etkiler gösterir.

28 Toplumdan kaçma eğilimi Sıkıntı Arkadaş yerini tutması Ergen ve ebeveyn çatışması, Gösteriş ve kendini ispatlama isteği, Model alma ve özenti

29 Kuşak çatışması, toplumsal baskı ve özellikle ergenlik dönemi ile birlikte gençte başlayan bunalımlar ergende yeni arayışlara neden olmaktadır. Ülkemizde yapılan araştırmalar bunu doğrulamaktadır. Her geçen gün sigaraya başlayanların sayısı artmakta ve başlama yaşı düşmektedir. Sigara kullanma nedeni özellikle ergenlik çağı ve üniversite dönemiyle birlikte bireyde gelişen bağımsızlık duygusu, toplumsal kurallara sembolik bir başkaldırı şeklinde ortaya çıkmaktadır.

30 sigara diğer uyuşturuculara bir basamak olmaktadır. Sigara kullanan gençlerin büyük bir kısmı içki de içmeye başlamaktadırlar. Sigara içen gençler sigara içmeyen gençlere göre sekiz kat daha fazla uyuşturucu kullanma riski taşımaktadırlar.

31 İlk nefes... ve sonrası Her on üç saniyede bir kişi, sigaraya bağlı bir hastalıktan hayatını kaybetmektedir. Her yıl dünyada 2.500.000 milyon kişi sigara yüzünden hayatını kaybetmektedir.

32 Bundan Yüzyıl sonra banka hesabınızda kaç paranızın olduğunu, hangi tür bir evde oturduğunuzun yada ne çeşit araba kullandığınızın hiç önemi kalmayacak ancak; bir çocuğun hayatında etkili olabilirseniz dünya daha farklı olacaktır.

33 SİGARAYI BIRAKTIKTAN…

34 20 Dakika Sonra Kan basıncınız düzelir Kalp atışlarınız normale döner El ve ayak ısınız normale döner 8 Saat Sonra Kanınızdaki nikotin ve karbonmonoksit düzeyi yarıya düşer Kanınızdaki oksijen seviyesi normale döner 24 Saat Sonra Karbonmonoksit vücudunuzdan tamamen atılır Akciğerleriniz sigaranın neden olduğu mukusu temizlemeye başlar Kalp krizi riskiniz azalmaya başlar 48 Saat Sonra Vücudunuzdaki nikotin tamamen temizlenir Koku ve tat duyularınızda artış kaydedilir 72 Saat Sonra Nefes almanız kolaylaşır Enerji seviyeniz yükselir 2-12 Hafta Sonra Kan dolaşımınız daha sağlıklı gerçekleşmeye başlar Akciğer fonksiyonunuz %30 oranında artar Yürüme ve koşmanız kolaylaşır 3-9 Ay Sonra Öksürük ve göğüsteki hırıltılarınız azalır. Nefes alma sorunlarınız iyileşir Akciğerlerinizin enfeksiyona karşı direnci artar

35 1 Yıl Sonra Kalp hastalığı riski, sigara içmeye devam eden birinin taşıdığı riskin yaklaşık yarısına iner 5 Yıl Sonra Ağız ve gırtlak kanserinden ölme riskiniz azalır 10 Yıl Sonra Akciğer kanserine yakalanma riskiniz, sigara içmeye devam eden birinin taşıdığı riskin yarısına iner Kalp hastalığı riskiniz hiç sigara içmemiş birinin taşıdığı riskle aynı seviyeye iner 15 Yıl Sonra Felç geçirme ve kalp krizi riskiniz hiç sigara içmemiş birinin taşıdığı riskle aynı seviyeye iner

36 Her 5 öğrenciden 1’i sigara, alkol veya uyuşturucu Kullanıyor. Orta öğretim okullarındaki öğrencilerin yüzde 20’sinin sigara, alkol veya uyuşturucu kullandığı belirlendi. Bir sendikanın 42 ilde, hazırlık, 8, 9, 10, 11 ve 12. sınıftan toplam 13 bin 950 öğrenciye yaptırdığı anket sonucunda, geçmiş yıllara göre daha çok öğrencinin sigara, alkol ve uyuşturucu gibi zararlı alışkanlıklara yöneldiği ortaya çıktı. (K.T.Ü)

37 Herkes sigaranın ne kadar zararlı olduğunu biliyor. Tütünün kanserojen olduğunu duymayan bilmeyen kalmadı. Sigara içmek bilerek intihardır. Kendi kendini öldürmektir. Bile bile ölüme gitmek nedir siz düşünün…

38 Kendimi harika hissediyorum! Sigarayı bıraktım Güçlü ve sağlıklıyım. Bunun tadını çıkarıyorum.

39

40 BÜYÜKTATLI ÇOK PROGRAMLI LİSESİ SERKAN BEKMEZ REHBER ÖĞRETMEN


"MADDE BAĞIMLILIĞI VE ZARARLI ETKİLERİ. BAĞIMLILIK: Birey ile nesne arasında kurulan ve süreklilik özelliği olan boyutlu bir ilişkidir. Bu ilişki; bireyin." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları