Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İ ŞLETIM S ISTEMLERI. 1.İ ŞLETIM S ISTEMI N EDIR ? Bilgisayar kaynaklarını kontrol eden ve uygulama programlarının yazılabileceği, çalıştırılabileceği.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İ ŞLETIM S ISTEMLERI. 1.İ ŞLETIM S ISTEMI N EDIR ? Bilgisayar kaynaklarını kontrol eden ve uygulama programlarının yazılabileceği, çalıştırılabileceği."— Sunum transkripti:

1 İ ŞLETIM S ISTEMLERI

2 1.İ ŞLETIM S ISTEMI N EDIR ? Bilgisayar kaynaklarını kontrol eden ve uygulama programlarının yazılabileceği, çalıştırılabileceği tabanı oluşturan sistem yazılımlarıdır. Bilgisayarın donanım kaynakları arasındaki tüm aktiviteleri koordine etmek için gerekli talimatların bir arada çalıştığı programlar setidir.

3 İ ŞLETIM S ISTEMLERI T ARIHI 1950’li yıllarda bilgisayar dediğimi z şey manyetik teyplerle çalışan, şimdiki hesap makinelerinin biraz daha gelişmişi olarak tanımlayabileceğimiz cihazlardı. Üstelik bu cihazlar, odalarca yer işgal ediyordu. Manchester Mark 1 Motoru’nun ustası olarak nitelendirilebilecek Alan Turing, panel ışıklarını ve düğmeleri kontroledebilecek bir yazılım geliştirdi. Bu, bilgisayar tarihinin ilk işletim sistemiydi.

4 İ ŞLETIM S ISTEMLERI T ARIHI 1956 yılında yeni yeni gelişen IBM, General Motors ’un desteğiyle IBM 704 adı verilen cihazı geliştirmeye başladı. Bu cihazla birlikte, işletimsistemi de yaratılmalıydı. 1960’lı yıllarda OS/360 adı verilen sistem ortaya çıktı. OS/360 öylesine efsanevi bir yazılımdı. Veri giriş/çıkışını düzenleyebiliyor ve bilgisayarın performansını yükseltebiliyordu.

5 UNIX’İN DOĞUŞU 1960’lı yıllarda, işletim sistemler i üzerine çalışan tek üretici IBM değildi. AT&T Bell Laboratuarları, 60’lı yılların sonunda “C” diliyle yazılan bir işletim sistemi geliştirme hazırlıklarına girişti. Mini bilgisayarlar (yani sal onunuzun tamamını işgal etmeyen) için uygun olan sistem, 8 bit desteği veriyordu.

6 İ ŞLETIM S ISTEMLERI T ARIHI Bilgisayarlar, 60’lı yılların sonundan itibaren hızlı bir gelişme sürecine girdi. Artık birkaç uygulamayı aynı anda çalıştırabiliyor ve karışık matematik hesap işlemlerinden fazlasını yapabiliyorlardı. 1970 yılında Xerox, Xerox PARC işletim sistemi için çalışmalara başladı ve 1973 yılında, çabalarının karşılığını aldı. Bitmap temelli bir ekran ve renkli grafiklere sahipti. Xerox’un amacı, işletim sistemini piyasaya sür mek değil, Xerox ofislerinde verimi sağlamaktı.

7 STEVE JOBS’UN DOĞUŞU 1979 yılında Steve Jobs ve Jef Raskin, Macintosh yazılımcılarını da yanlarına alarak Apple Computer’da çalışmaya başladı. Apple, daha önce Xerox grubunun bir üyesiydi ama 1979 yılında bağımsızlığını ilan etti. Xerox PARC çalışmaları geliştirildi, grafikerlere uygun, gelişmiş (zamanına göre) arabirimli 16 bitlik işletim sistemi 1986 yılında, Apple II serisi için uyarlarlandı.

8 C OMMODORE - A MIGA Commodore firması gücünün zirvesindeydi ve özellikle Amiga bilgisayarlar, zamanının grafik fenomenleri olarak değerlendiriliyordu. Workbench teması geliştirildi ve Amiga 1000 için 1985 yılında piyasaya sürüldü. Klavye temelliydi üstelik çoklu uygulama çalıştırabiliyordu. Ses ve grafik konusunda pek çok program mevcuttu ve zamanın şartlarına göre “mucize denilebilecek” işler yapılabiliyordu. 1994 yılında, Commodore’un piyasadan resmen çekilmesine kadar gelişimi devam etti.

9 WINDOWS DOĞUYOR Windows 1.0, IBM’in olanca desteğiyle MS-DOS temelli olarak 1981 yılında geliştirildi. Diğer işletim sistemlerinin gölgesi altında kalıyor vebüyük bir başarı sergilemiyordu. Windows 2.0 de benzer bir kaderipaylaştı. Windows'un ilk logosu

10 W ıNDOWS 2.0

11 W ıNDOWS 3.0 1990 yılına girildiğinde ise devrimin ilk adımları atıldı ve Windows 3.0 ortaya çıktı. Grafik tabanlı ve MS-DOS destekli Windows 3.0 için 32 bitlik yamalar geliştirildi. Bunun en önemli nedeni, IBM’in çalışma istasyonları üzerinde hakimiyet kurma düşüncesiydi. Windows 3.0 logosu

12 W ıNDOWS NT Windows NT, Microsoft tarafından DOS tabanlı işletim sistemlerinin yerini alacak ve eksiklerini kapatacak şekilde geliştirilen, işletim sistemi ailesidir. İlk sürümü Haziran 1993'te çıkmıştır. Windows'un DOS üzerine çıkan yapısı ve modern bir işletim sisteminin sahip olması gereken özelliklere sahip olmaması nedeniyle, yeni bir işletim sistemi çekirdeği geliştirilmeye başlanmıştır. Windows NT, 32-bit, multi-tasking işletim sistemi özellikleriyle gelişmiş bilgisayarları ve sunucu piyasasını hedefleyen bir üründür. NT kısaltması "New Technology" (Yeni Teknoloji)'nin kısaltmasıyken, sürekli geciken tasarının çıkış tarihi nedeniyle "Not Today" (Bugün Değil) olarak anılmaya başlanmıştır.MicrosoftDOS32-bit

13 W ıNDOWS 95 Ne var ki, Bill Gates’in hayalleri IBM ile yetinmek değil, dünyayı ele geçirmek üzerineydi. Windows 95, Windows 3.11’in çok daha gelişmiş bir sürümü olarak 24 Ağustos 1995’de piyasaya sürüldü. Birkaç ay içerisindesatış rekorları kırdı ve dünyanın en başarılı işletim sistemi ünvanını kazandı. Donanımsal tak çalıştır özellikleri, çoklu uygulamalar için 32 bit desteği ve zamanının çok ötesinde grafik temelli uygulamaları ile fenomen oldu ve Microsoft firmasını, adeta dünyanın hakimi kıldı.

14 W ıNDOWS 95

15 W ıNDOWS 98 Windows 98Windows 98, bu sürümden 3 yıl sonra, 1998 yılında piyasaya sürüldü. Öncülü gibi bu sürüm de büyük bir satış başarısına imza atmıştır. Windows 98 sürümüyle beraber Internet Explorer' in yeni sürümü, Active Desktop isimli ve masaüstü kullanışlılığını arttırması amacıyla geliştirilmiş bir yazılım - sonraları isteyen başarıyı yakalayamamıştır - Windows Sürücü Modülü sistemi ve çoklu monitör desteği gibi yenilikler gelmiştir.Windows 98

16 W ıNDOWS 2000 Windows 2000Windows 2000 17 Şubat 2000 tarihinde piyasaya sürüldü ve beraberinde pek çok yenilik getirdi. Bu sürümle beraber NT ailesinin gedik kalan çoklu ortam ve oyun özellikleri iyileştirildi, DirectX başarılı bir şekilde NTserisine entegre edildi. 17 Şubat2000NTDirectXNT Windows 98Windows 98'de gördüğümüz WDM ve Active Desktop özellikleri de bu sürümle beraber NT serisine eklenmiş oldu. Microsoft, bu sürümde profesyonel kullanıcılara hitap eden özelliklere de eğildi; NTFS 3.0 desteği, Encriypting File System şifreleme aracı ve Kurtarma Konsolu bunlardan bazılarıdır.WDMNTNTFS

17 W INDOWS XP MicrosoftMicrosoft 2001 yılında NT ve MS-DOS tabanlı ürün serisini birleştiren Windows XP'yi yayınladı.2001NTMS-DOSWindows XP Bu sürümle Windows'a 9x ve NT serilerinden farklı olarak mavi renk ağırlıklı bir görünüm teması eklenerek ve Hızlı Kullanıcı Değiştirme özelliği eklenerek yenilik hissi kuvvetlendirilmiştir.WindowsNT Windows XPWindows XP her ne kadar yüksek bir satış başarısı yakalamış olsa da, başta güvenlik yönünden zayıf olması olmak üzere pek çok konuda eleştirilmiştir. Windows XP için şu ana kadar üç servis paketi çıkarılmıştır.Windows XP

18

19 W INDOWS V ISTA Windows XPWindows XP'nin geliştirilmesinden yaklaşık 5 yıl sonra Microsoft, Windows ailesinin en yeni sürümü Windows Vista'yı piyasaya sürdü.MicrosoftWindowsWindows Vista

20 W INDOWS 7 22 Ekim 2009 tarihinde son kullanıcıyla tanıştı. Final sürümü de satışa sunulan Windows 7, diğer tüm Windows sürümleri ile kıyaslanıldığında maksimum stabilite ve kullanım kolaylığı vaad ediyor.

21 W ıNDOWS 8

22 WıNDOWS

23 İşletim sistemlerinin temel işlevleri Bilgisayarı başlat ve kapat Kullanıcı arayüzü sağla Programları yönet Belleği yönet Görevleri düzenle Aygıtları düzenle İnternet bağlantısı oluştur Monitör performansı Yardımcı programlar sağla Otomatik olarak güncelle Ağı kontrol et Güvenliği yönet

24 İ ŞLETIM S ISTEMININ K ATMANLARı Uygulama Katmanı Kabuk (Shell) Katmanı Çekirdek (Kernel) Katmanı Donanım Katmanı

25 Fiziksel Cihazlar mikroprogram (ROM’da) makina dili işletim sistemi derleyiciler editör komut yorumlayıcısı Kelime işlemci, veritabanı uygulamaları, oyunlar, internet tarayıcısı… Uygulama Yazılımları Sistem Yazılımları Donanım İ ŞLETIM S ISTEMININ BULUNDUGU YER

26 Ç EKIRDEK (K ERNEL ) İşletim sisteminin ana bileşeni olan çekirdek, uygulama programları ile donanım bileşenleri arasında köprü vazifesi görür. İşlemcide çalışan proseslerin yönetimi, bellek yönetimi ve Giriş/Çıkış cihazlarının yönetimi gibi birçok temel işlev çekirdek tarafından gerçekleştirilir.

27 K ABUK (S HELL ) Çekirdeğin sağladığı servislere erişim sağlayan bir ara katmandır. İki farklı kabuk çeşidi vardır: – Komut istemi (CLI: command-line interface) kullanan kabuk işlemlerin daha hızlı yapılmasını sağlar. (DOS) – Grafiksel arayüz (GUI: graphical user interface) kullanan kabuk ise kullanıcının yapmak istediği işlemleri daha hızlı tarif edebilmesini sağlar. (Windows)

28 P ROSES (P ROCESS ) Bir işletim sisteminde anahtar kavramlardan biri olan Proses temel olarak “çalıştırılmakta olan bir program” dır. Bir kaynak program durgun bir komutlar dizisi şeklinde bulunurken, proses bu komutlar dizisinin işletilmesi anındaki durumuna verilen isimdir. Çok görevlilik (Multitasking) özelliğine sahip olan işletim sistemleri, aynı anda birçok prosesin çalıştırılmasına izin verir. Tek çekirdekli işlemciye sahip olan bilgisayarlarda bu iş zaman paylaşımı esasına göre yapılır.

29 T OPLU İ ŞLEME (B ATCH P ROCESSING ) Kullanıcıların, bilgisayar sisteminde bağımsız bir bütün olarak ve belli bir sıra dahilinde işlenmesini istedikleri hizmetler kümesine toplu iş (batch job) denir. Bilgisayar sistemlerine gönderilen işler, bir veya birden fazla programın ayrı ayrı işletileceği alt adımlardan oluşabilir. İşler genellikle adımların art arda uygulanacağı biçimde düzenlenir. Her adım, bir öncekinin sonuçlanması üzerine işletime girer. Örneğin DOS işletim sisteminde bat uzantılı dosyalarda toplu iş adımları yer alır.

30 D OSYA (F ILE ) & D IZIN (D IRECTORY ) Dosya, birbiriyle ilişkili veriler topluluğunu (bir bilgisayar programının kaynak kodu, programın derlenmiş olan çalıştırılabilir hali, metin-ses-görüntü verileri, vs.) bir saklama ünitesinde saklamak amacıyla kullanılan yapıdır. Dizin (Klasör) ise birbiriyle ilişkili dosyaların saklama birimlerinde hiyerarşik bir yapıda gruplanmasına olanak sağlayan yapıdır. Her işletim sistemi dosya/dizin yaratmak ve yok etmek, dosyadan veri okumak ve yazmak için komutlar (sistem çağrıları) içerir.

31 DOS (D ISK O PERATING S YSTEM ) DOS ufak ve basit bir işletim sistemi olup, ana görevi disket ve sabit disk gibi saklama ortamlarının yönetimidir. Kişisel bilgisayar (PC) piyasasına giren IBM ürettiği Intel 8086/8088 işlemcili PC için bir işletim sistemi aramaya başlamıştır. O zaman hakim sistem CP/M olduğundan IBM de kullanmak istemiş fakat Digital Research ile anlaşamayınca o zaman küçük bir firma olan Microsoft’a yeni bir işletim sistemi siparişi vermiştir. Microsoft QDOS (Quick and Dirty OS) isimli sistemi alıp CP/M uyumluluğu ekleyerek apar topar (ve bir sürü hata içeren) DOS 1.0 sürümü piyasaya çıkarmıştır.

32 DOS (D ISK O PERATING S YSTEM ) IBM bir hata yaparak DOS’un satış iznini Microsoft firmasına vermiştir (bu hata dev bir şirketin doğuşu olmuştur). DOS’un Microsoft tarafından satılanı MS-DOS, IBM tarafından satılanı PC-DOS (veya IBM- DOS) adıyla bilinir. DOS 3 sürümüne kadar iki DOS sürümü birbiri ile aynı iken, hızla büyüyen Microsoft’un, IBM OS/2 işletim sistemi çalışmasından ayrılıp rakip olarak Windows 1.0 çalışmalarını başlatması şirketlerin arasını açmıştır. Bundan sonra da iki DOS sistemi altında bazı farklılıklar ortaya çıkmaya başlamıştır. MS- DOS son kullanıcıya yönelik özellikleri öne çıkarırken IBM-DOS ağ ve iş özelliklerini öne çıkarmıştır.

33 F REE DOS Microsoft 1981-2000 yılları arasında birçok farklı DOS sürümü geliştirmiştir. Son sürüm Windows ME içinde yer alan MS-DOS 8.0 olmuştur. Microsoft'un 2000’de MS-DOS'u geliştirmeyi durdurması üzerine DOS'u yaşatmak için açık kaynaklı bir işletim sistemi olan FreeDOS doğmuştur. (www.freedos.org) Amacı DOS ile %100 uyumlu olmaktır ve bu hedefe neredeyse tümüyle ulaşılmıştır.

34 T EMEL DOS K OMUTLARı [A-Z]: (Örn. C:) – Belirli bir sürücüye konumlanır (Örn. A: disket sürücü, C: sabit disk, D: CD/DVD sürücü, E: USB bellek, …) MD yada MKDIR (Make Directory) – Dizin (Klasör) yaratır RD yada RMDIR (Remove Directory) – Dizin (Klasör) siler CD yada CHDIR (Change Directory) – Belirli bir dizine konumlanır

35 T EMEL DOS K OMUTLARı DIR Konumlanılan klasör içindeki dosyaları görüntüler DEL yada ERASE Bir veya daha çok dosya siler REN yada RENAME Dosyaların adını değiştirir. COPY Bir veya daha çok dosyayı bir başka dizine kopyalar. MOVE Bir veya daha çok dosyayı bir dizinden diğerine taşır.

36 UNIX 1971 yılında Bell laboratuarlarında çalışır hale getirilen ilk UNIX sürümü assembler ile yazılmıştı. 1973 yılında Ken Thompson, C derleyicisinin yaratıcısı Dennis Ritchie ile birlikte çekirdeği C ile tekrar kodladı. Böylece Unix, çeşitli hedef donanımlara uygun olarak tekrar derlenebilen kodlardan oluşan taşınabilir bir işletim sistemine dönüşmüş oldu. 1978 yılı Unix için çok önemli bir yıldı. Unix İşletim Sistemi 7. sürümüyle birlikte gelişimini artık iki farklı çizgide gerçekteştirecekti: BSD (Berkeley Software Distribution) ve System V.

37 UNIX BSD Berkeley Üniversitesinde Thompson ve öğrenci Bill Joy ile Chuck Haley Unix'in Berkeley sürümünü kodladı. Bu sürüm, kaynak kod üzerinde çalışan diğer öğrencilere de dağıtıldı ve orijinal Unix kaynak kodunun %90'ı değiştirildi. Sanal bellek (virtual memory), Sendmail, TCP/IP desteği, vi ve C shell gibi metin düzenleme programları ilk olarak BSD sürümünde yer almıştır. Linux, Mac OS X, NextStep, (NeXT), Sun OS 4.x ve ULTRIX (DEC) gibi işletim sistemleri BSD üzerinden türemiştir.

38 UNIX S YSTEM V Bell, Unix'in ticari olarak varlığını sürdürebilir bir ürün olacağını düşündü ve ürünü lisansladı. System V işletim sistemi, konsorsiyum tarafından ortak bir standartta geliştirildi ve yeni özellikleriyle daha güçlü, güvenilir ve güvenli bir sistem oldu. O yıllarda System V ticari olarak en çok desteklenen ürün oldu. Bell'de gerçekleştirilen Tüm System V ürünlerinin lisans hakkı Unix System Laboratories'e aitti. Bunlara örnek olarak AIX (IBM), Digital Unix (DEC), HP-UX (HP), IRIX (SGI), SCO UNIXware ve Sun OS 5.x/Solaris (SUN) verilebilir.

39 G ÜNÜMÜZDE UNIX BSD ve System V'in birçok komut ve özellikleri birbirine benzemektedir. Unix'in çoğu sürümünde her iki yaklaşımdan da faydalanılmıştır. 1993’te AT&T UNIX Sistem Laboratuarını Novell'e satılmıştır. 1994'te UNIX tanımı ve markası günümüzdeki sahibi The Open Group'a devredilmiştir.

40 LINUX Helsinki Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği öğrencisi olan Linus Torvalds'ın 1991 yılında Intel'in yeni işlemcisi 80386'nın korumalı kip mimarisini denemek üzere geliştirmeye başladığı Unix tabanlı bir işletim sistemi çekirdeğidir. İnternette yaptığı duyuru sonucunda tüm dünyadan birçok yazılımcının da desteği ile hızla gelişmiş ve halen aynı destek ile gelişmekte olan açık kaynak kodlu, özgür bir yazılımdır.

41 Ö ZGÜR Y AZıLıM N EDIR ? Özgür yazılım, 4 farklı özgürlüğü temel alır: Hangi amaç için olursa olsun, programı çalıştırma özgürlüğü Kendi ihtiyaçlarınıza uyarlamak için programın nasıl çalıştığını öğrenme özgürlüğü (Kaynak koduna erişim bunun için bir önkoşuldur) İhtiyacı olanlara yardım edebilmeniz için programın kopyalarını dağıtma özgürlüğü Bütün toplumun faydalanabilmesi için programı iyileştirme ve yaptıklarınızı halka açma özgürlüğü (Kaynak koduna erişim bunun için bir önkoşuldur) Kaynak: www.gnu.org

42 L INUX D AĞıTıMLARı Farklı çalışma grupları tarafından Linux çekirdeği üzerinde geliştirilmiş olan işletim sistemlerine Linux Dağıtımları denir. Bilgisayara kurulmadan CD, DVD veya USB Bellek üzerinden doğrudan çalıştırılabilen dağıtımlar da vardır. Linux dağıtımları daha çok sunucularda kullanılmasına rağmen masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda da kullanım oranı artmaktadır. Gömülü sistemlerden, süper bilgisayarlara kadar birçok donanım türünde kullanılan Linux dağıtımları da vardır.

43 L INUX D AĞıTıMLARı : 1992 yılında Patrick Volkerding tarafından yaratılan Slackware Linux, en eski Linux dağıtımıdır. Grafiksel konfigürasyon araçları ve basit arayüzler sunmaktan ziyade, sizin Linux'a aşina olmanızı bekleyen bir yapıya sahiptir. Diğer dağıtımlar geliştirmesi zor fakat kullanması kolay arayüzler sunarken, Slackware'de her şeyi çeşitli konfigürasyon dosyalarını düzenleyerek halletmeniz gerekir. Bundan dolayı Slackware kullanmayı düşünen acemiler Linux öğrenmek için zaman harcamaya hazır olmalıdırlar.

44 L INUX D AĞıTıMLARı : 1993 yılında ABD’de kurulmuş Red Hat şirketinin geliştirdiği ticari Linux dağıtımıdır. İyi test edilmiş, nispeten kararlı bir Linux dağıtımı olması nedeniyle, dünya çapındaki sunucuların bir çoğunda tercih edilmektedir Hata rapor etme ve beta programlar kullanıcılara açıktır ve çok sayıda e-posta listesi bulunmaktadır.

45 L INUX D AĞıTıMLARı : Red Hat Linux un devamı olarak adlandırılabilecek Fedora Core hiçbir kar amacı gütmeyen bir organizasyon tarafından üretilmektedir. Her ne kadar bir zamanlar efsane olan Red Hat kadar büyük bir popülerliği yoksa da Linux dünyasının en sevilen ve en başarılı dağıtımlarından biridir. Mandriva veya Suse kadar olmasa da oldukça güncel paketlere sahip Fedora onlardan daha sağlam ve kararlı bir dağıtım olması ile ünlüdür.

46 L INUX D AĞıTıMLARı : Gaël Duval tarafından başlatılan Mandrake Linux projesi Connectiva Linux ile birleşmesinden sonra adını Mandriva olarak değiştirmiştir. Geliştiriciler, Red Hat dağıtımından yola çıkmış, varsayılan masaüstünü KDE'ye çevirmiş, kullanımı çok kolay bir kurulum ekleyerek "Linux'un kurulumu zordur" düşüncesini bertaraf etmişlerdir. Alternatif bir işletim sistemi denemek isteyen ev kullanıcıları arasında oldukça popülerdir.

47 L INUX D AĞıTıMLARı : Almanya'da hazırlanmakta olan bir Linux dağıtımıdır. İsmi " S oftware u nd S ystem E ntwicklung" ("Software and system development") sözcüklerinin baş harflerinin bir araya gelmesiyle oluşmuştur. SuSE dağıtımı 2003’ten beri Novell şirketine aittir.

48 L INUX D AĞıTıMLARı : En yaygın Linux dağıtımlarından biridir. Mepis, Ubuntu, Yoper, Knoppix, Libranet, Linspire, Xandros ve Adamantix gibi birçok Linux dağıtımına da kaynak teşkil etmekte ve Google başta olmak üzere iyi tanınan birçok Web sitesinde de tercih edilmektedir. Farklı işletim sistemi çekirdekleriyle birlikte i386, AMD64, PowerPC, SPARC, DEC Alpha, ARM, MIPS, HPPA, S390, IA-64 gibi çok sayıda donanım platformunda da çalışabilmektedir.

49 L INUX D AĞıTıMLARı : Debian’ı temel alan Ubuntu'nun hedefi ortalama bilgisayar kullanıcılarına kullanımı ve kurulumu oldukça basit, güncel ve güvenli bir işletim sistemi sunmaktır. Güney Afrikalı bir girişimci olan Matthew Shuttleworth'ün sponsor olduğu Ubuntu, bir şirket içinde değil, bunun aksine dünyanın çeşitli yerlerindeki programcılar sayesinde geliştirildi. 2004 yılında ortaya çıkan Ubuntu aldığı %30'luk oyla, 2007 yılında masaüstü kullanımında en gözde Linux dağıtımı seçilmiştir.

50 L INUX D AĞıTıMLARı : Türkiye'de Fedora üzerinde geliştirilen Turkuaz, Gelecek ve Mandrake üzerinden geliştirilen Turkix, Armador OS 2006 gibi projelerden sonra TUBİTAK bünyesinde Pardus isimli bir dağıtım geliştirilmektedir. Pardus her seviyede bilgisayar kullanıcısının kolayca kurup kullanabilmesi amaçlanarak geliştirilmektedir. Bu nedenle kurulumundan yönetimine kadar pek çok araç ve teknoloji Pardus geliştiricileri tarafından özel bir proje olarak geliştirilmektedir.

51 W INDOWS, U NIX VE L INUX UNIX akademik çevrelerde ve sunucularda, Windows ise evde ve ofislerde masaüstünde tercih edilmektedir. Sunucu pazarında UNIX'in rakibi Windows Server işletim sistemidir. Masaüstü bilgisayarlarında Windows, diğer işletim sistemlerinden çok daha yaygın olarak kullanılmaktadır (Çeşitli araştırmalar Windows'un masaüstünde pazar payının %85-90 oranında olduğunu göstermektedir). Linux sunucularda yaygın olarak kullanılmaktayken, evlere ve ofis masaüstlerine de yavaş yavaş girmektedir.

52 D IĞER İ ŞLETIM S ISTEMLERI Anabilgisayarlar ve gömülü sistemlerin çoğu Windows ve UNIX'le doğrudan bağlantısı olmayan pek çok değişik işletim sistemi kullanmaktadır. Örneğin bazı cep telefonları kendine has işletim sistemlerine sahipken, bazıları ise Symbian veya Windows Mobile gibi genel amaçlı işletim sistemlerini kullanır.


"İ ŞLETIM S ISTEMLERI. 1.İ ŞLETIM S ISTEMI N EDIR ? Bilgisayar kaynaklarını kontrol eden ve uygulama programlarının yazılabileceği, çalıştırılabileceği." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları