Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AVRUPADA YENİLİKLER. Avrupa'da 15. ve 16. yüzyıllarda önemli gelişmeler oldu. Bu gelişmeler şunlardır: Buluşlar (Barut, top, kâğıt, matbaa, pusula) Coğrafî.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AVRUPADA YENİLİKLER. Avrupa'da 15. ve 16. yüzyıllarda önemli gelişmeler oldu. Bu gelişmeler şunlardır: Buluşlar (Barut, top, kâğıt, matbaa, pusula) Coğrafî."— Sunum transkripti:

1 AVRUPADA YENİLİKLER

2 Avrupa'da 15. ve 16. yüzyıllarda önemli gelişmeler oldu. Bu gelişmeler şunlardır: Buluşlar (Barut, top, kâğıt, matbaa, pusula) Coğrafî Keşifler Rönesans Reform

3 YENİ BULUŞLAR VE SONUÇLARI 15. ve 16. yüzyıllarda daha önce diğer milletlerce de bilinen bazı yeni buluşlar Avrupalılarca geliştirilmiştir. Bunlar; 15. ve 16. yüzyıllarda daha önce diğer milletlerce de bilinen bazı yeni buluşlar Avrupalılarca geliştirilmiştir. Bunlar; Barut ve top Kağıt ve Matbaa Pusula

4 BARUT VE TOP Barut, Çinliler tarafından icat edildi. Haçlı seferleri sırasında Müslümanlardan Avrupalılara geçti. Avrupalılar, Çinlilerin aksine barutu, eğlence ve şenliklerde değil ateşli silahlarda kullandılar. Bunun sonuçları: Toplar sayesinde Avrupa’da surlarla çevrili derebeylerin şatoları alındı, Orta çağın yönetim şekli olan derebeylik yıkılırken yerine büyük krallıklar kuruldu.

5 KAĞIT VE MATBAA KKKKâğıt, Çinliler ve Türkler tarafından bilinip kullanılıyordu. Avrupalılar, Müslüman dünyasıyla temas sonucunda onlardan kâğıt yapmasını öğren­ diler. BBBBugün bildiğimiz anlamda matbaa Jan Gütenberg adlı bir Alman tarafından bulundu. MMMMatbaanın geliştirilmesi ve kâğıdın ucuza mal edilmesi Avrupa'da kitap basım işlerini ilerletti. Bu durum okuma yazma bilenlerin sayısını artırdı. Bu da Rönesans ve Reform'un doğmasına neden oldu.

6 KAĞIT VE MATBAANIN BULUNMASININ SONUÇLARI a) A vrupa’da kitap basımı arttı, b) O kuma ve yazma oranı yükseldi, c) B ilim ve kültür hızla gelişti, d) D uygu ve düşüncelerin değişmesi ile Rönesans ve Reform hareketleri gelişti

7 PUSULA Pusula doğuda biliniyordu.Avrupalılar pusulayı Haçlı Seferleri sırasında Müslümanlardan öğrendiler. Pusulanın Avrupalılarca kullanılmaya başlamasıyla gemiciler cesaretle okyanuslara açıldılar.Bu da coğrafî keşiflerin nedeni oldu.

8 PUSULANIN KEŞFİNİN SONUÇLARI  Denizciler büyük denizlere daha cesaretli çıkabildiler,  Bu büyük denizlere çıkış Dünya’nın bilinmeyen yerlerinin keşfedilmesini sağladı.


"AVRUPADA YENİLİKLER. Avrupa'da 15. ve 16. yüzyıllarda önemli gelişmeler oldu. Bu gelişmeler şunlardır: Buluşlar (Barut, top, kâğıt, matbaa, pusula) Coğrafî." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları