Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Gözde ATAR Büşra TULGAR Özlem İMAMOĞLU Çiğdem UYANIK Cihan AYTÜRK

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Gözde ATAR Büşra TULGAR Özlem İMAMOĞLU Çiğdem UYANIK Cihan AYTÜRK"— Sunum transkripti:

1 REMONDIS BURCU ATIK YÖNETİMLERİ GERİ DÖNÜŞÜM VE TEMİZLİK HİZMETLERİ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
Gözde ATAR Büşra TULGAR Özlem İMAMOĞLU Çiğdem UYANIK Cihan AYTÜRK Mustafa Uğur KAPLAN

2 Remondis kuruluşunun vizyon ve mısyonu

3 Su ve Atik Su Yönetimi Dünya çapındaki su rezervlerinin sadece yüzde 2,5’i tatlı sudan (en önemli hayati maddemizden) oluşmaktadır. Dünya çapındaki tüketim sürekli olarak arttığından yüksek kaliteli su temini memnuniyetle talip olduğumuz iddialı bir görevdir.

4 BELEDİYELERDE SU YÖNETİMİ
Milyonlarca vatandaşımız için temiz içme suyu – belediyeleri kendi altyapılarını iyileştirmeleri konusunda destekliyoruz. Ve bunu oldukça düşük maliyetlerle yapıyoruz.

5 ENDÜSTRİYEL SU YÖNETİMİ
Özel sektördeki firmalara su yönetiminin iyileştirilmesi için yenilikçi çözümler sunuyoruz.

6 Emniyetli Taşıma, İyi Ayrıştırma
KATI ATIK YÖNETİMİ Emniyetli Taşıma, İyi Ayrıştırma Bizler müşterilerimizin, artık ihtiyaç duymadıkları atıklarını uygun koşullar altında bertaraf etmekteyiz. Bunlar ister küçük veya büyük miktarlar halinde olsunlar, isterse atık veya değerlendirilebilir maddeler olsunlar katı atık değerlendirme yönetiminin verimli bir şekilde çalışmasını sağlıyoruz.

7 BELEDİYELERDE KATI ATIK YÖNETİMİ
Şehirlerin ve belediyelerin etkili bir şekilde desteklenmesi Belediyeler atık yönetimi alanında git gide daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Vatandaşların giderek artan talepleri ve daha sıkı yasal zorunluluklar kapasiteyi sürekli zorlamaktadır. REMONDIS, şehirlere ve belediyelere katı atık toplamasından değerlendirilmesine kadar geniş yelpazeye sahip bir hizmet ağı sunmaktadır. Bu sırada şehirler ve belediyeler halen Avrupa’nın çok sayıdaki ülkesinde güvenilir bir şekilde çalışan, denenmiş yöntemlerimizden ve yatırım kolaylıklarımızdan da faydalanmaktadır.

8 ENDÜSTRİDE KATI ATIK YÖNETİMİ
Şirketler için optimizasyon potansiyelinden yararlanılması Atık sorunlarında başarının anahtarı bütünsel çözümlerdir. Bunun yanında şirketler ise son derece esnek işletme akışları hedeflemektedir. REMONDIS işletme dahilindeki atıkların toplanması ve uygun yöntemlerle bertaraf edilmesi konusunda da ticaret ve sanayi için güvenilir bir ortaktır. Bugün Ve Yarın İçin Hammaddeler REMONDIS katı atık değerlendirme ekonomisi kuruluşu olarak küresel ticaret ve üretim döngüsüne her yıl yüz binlerce ton hammaddeyi geri kazandırmaktadır. Burada birincil kaynaklar ile kıyaslanabilir yüksek kalitede malzeme ve atık maddeler söz konusudur.

9 Burcu Hizmet İşletmeleri 1990 yılında kurulmuştur.
Ana teması: Hizmet ağırlıklı atık yönetimi ve bina bakım tesis yönetimi. Bina bakım tesis yönetimi 2 şekilde gerçekleşiyor: Sürece yardımcı olacak elemanların temini,temizlik,çay servisi, bahçe bakımı Atıkların toplanması ve ayrıştırılması (naylon,kağıt,hurda…)

10 Şirket 2010 yılına kadar bu şekilde faaliyetlerini sürdürmüştür
Şirket 2010 yılına kadar bu şekilde faaliyetlerini sürdürmüştür yılı Şubat ayı itibariyle evsel ve sanayi atıklarının geri dönüşümünü sağlayan Almanya'nın güçlü firması Remondis, Türk Burcu ile ortaklık kurmuştur. Yüzde 60 Alman, yüzde 40 Türk firmasının ortaklığıyla kurulan Remondis-Burcu Atık Yönetimleri Geri Dönüşüm ve Temizlik Hizmetleri A.Ş., Türkiye'de atık geri dönüşümü konusunda faaliyetlerini güçlendirmeye başlamıştır.

11 Remondis kendi ülkesinde 8. , Avrupa’da 35. sıradadır
Remondis kendi ülkesinde 8. , Avrupa’da 35. sıradadır. Dünyada geri dönüşümde önde gelen şirketlerden biridir. 28 ülkede 550 tesis ve 20 bin çalışanı ile yıllık 5.4 milyar euro ciro gerçekleştiren Alman Remondis, 2006 yılında Türkiye pazarına girmiştir. İzmir'de geri dönüşüm alanında faaliyet gösteren Burcu Hizmet İşletmeleri firması ile yaptığı ortaklıkla Türkiye pazarında belediyeler başta olmak üzere ulusal ve uluslararası sigara firmaları, meşrubat, otomotiv ve gıda sektörlerindeki firmalara atık yönetimi konusunda daha güçlü hizmet vermeye başlamıştır.

12

13 REMONDIS RETHMANN grubuna bağlı olarak çalışmaktadır.
Başlangıcından itibaren atık bertarafı üzerinde durmaktadır.Uluslararası faaliyetler REMONDIS’in atık plastik işleme alanına girmesiyle genişleyerek devam etmiştir. Bunu dosya ve veri imhası ile medikal atık bertarafı izlemiştir. 1994’de ilk elektronik atıklar ve elektronik ekipmanları bertaraf etme ve değerlendirme merkezi faaliyete girmiştir. 1998’de RHENUS şirket grubunun bir parçası olmuştur.RHENUS GRUP Avrupa’nın lider lojistik firmalarından biridir.Faaliyet alanı içerisinde sözleşmeli lojistik,nakliye lojistiği,liman lojistiği ve toplu taşımacılığı bulunmaktadır.

14 1983’den beri gelişen su ve atık su arıtma alanında REMONDIS 1999’da içme suyu temini ve üretimini kapsayacak şekilde genişlemiş ve hizmet çeşitliliği önemli şekilde büyümeye başlamıştır. 2004’de RWE Umwelt AG’nin iş hacminin %70’ini devralarak Almanya’nın bir numaralı çevre hizmetleri şirketi olmuştur. 2006’da TSR Grubu devralmasıyla Almanya’nın en büyük hurda çelik dönüştürücüsü olmuştur. 2007’de Türkiye pazarına girerek başarılı olmuştur. Macaristan’da Otto Grup’un faaliyetlerini devralması REMONDIS’in burada da Pazar lideri olması ile sonuçlanmıştır.

15 Avrupa’da Lünen REMONDIS’in en büyük tesisidir.
Türkiye’de İstanbul, İzmir, Samsun ve Antalya’da hizmet vermektedir. İzmir’de atık yönetimi ve geri dönüşüm, İstanbul’da ise atık yönetimi ve atık su yönetimi(belediyelerin atık su şartlandırması) alanlarında faaliyet göstermektedir. REMONDIS, su ve katı atık geri dönüşüm yönetiminin dünya çapındaki en büyük özel hizmet sağlayıcı şirketlerinden birisidir. Alman şirketler topluluğu 500’den fazla aktif tesisi ile yıllık 25 milyon tondan fazla atık işlemekte, 20 milyonun üzerinde insana hizmet sağlamakta, ’ün üzerinde çalışanı istihdam etmekte ve 20 Avrupa ülkesinin yanı sıra Çin, Japonya, Tayvan ve Avustralya’da faaliyet göstermektedir. REMONDIS’in dünya genelinde 480’den fazla hizmet noktası bulunmaktadır.

16

17 Türkiye Remondis’de İstanbul ve İzmir olmak üzere iki genel müdürlük vardır. Remondis Burcu’da ise 5 müdürlük vardır. Bunlar: Mali İşler Müdürlüğü İnsan Kaynakları ve İdari işler Müdürlüğü Satış Pazarlama Müdürlüğü İşletme Müdürlüğü Bina Bakım Tesis Yönetimi ve Atık Yönetimi Müdürlüğü

18 Remondis-Burcu Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan lisanslı bir firmadır
Remondis-Burcu Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan lisanslı bir firmadır. Katı atık toplama ve ayrışma lisansına sahiptir. Ayrıca taşıma lisansı da vardır. REMONDIS, bütün faaliyetlerini ISO 9001:2008 ve ISO 14001:2004 yönetim sistemleri standartlarının gereklerine uygun olarak gerçekleştirmektedir.

19 Türkiye’de hizmet verilen bazı kuruluşlar;
 Tüm sigara firmaları  Gıda(Coca- Cola,Pınar,Pepsi…)  Araç(Opel,Cms…)

20 ÜCRET BELİRLEME İdari kadroda 29 beyaz yakalı, yaklaşık 305 mavi yakalı çalışan mevcut ancak proje bazlı çalışıldığı için mavi yakalı sayısı bazen 400’e çıkabiliyor. İşletmede Mavi Yakalı Çalışanlar: Şoförler Saha personeli(atık ayrıştırma ve toplama) Saha personeli asgari ücretle çalışıyor.Yılda bir kez enflasyona bağlı olarak (bu yıl için %4.5/5) zam alıyorlar. Şoförler ise yine yılda 1 kez olmak üzere %7 zam alıyorlar ve asgari ücret üzerinde çalışıyorlar.

21 İdari ofiste ücret belirleme esası asgari ücrete göre fakat idari personel için ücretler Almanya’ya göre(bütçesine göre) şekilleniyor. İdari çalışanlarda gizli level atlama şeklinde ücret artışları gerçekleşiyor. Firma ve ücret gerekliliklerine göre ücretlendirme yapılıyor. Ücret adaleti ‘’eşit işe eşit ücret ‘’ ilkesine bağlı kalınarak sağlanıyor. İş değerleme yapılmıyor. Performans değerlendirme sistemi uygulanmıyor.

22 İkramiye ve prim ödemeleri, sosyal yardımlar yok.
Çalışanlara sigorta haricinde pozisyona göre belirlenen baremlerde(risk grupları dikkate alınarak) ferdi kaza sigortası yapılıyor. Terfide uygulanan belirli bir sistem yok. Kıdem, performans ve işi benimseme terfilerde kıstas olarak alınıyor. Fazla Mesai; 4857 sayılı iş kanununun gerektirdiği gibi 45 saatten sonra fazla mesai ücreti çalışanlara ödeniyor.

23 İşe alınanlara çalışmaya başlamadan önce oryantasyon eğitimi ayrıca işletme içi 5S (sınıflandırma,düzenlem e,temizlik,standartlaşm a,disiplin) ve İSG (iş sağlığı ve güvenliği) eğitimleri veriliyor.Bunun dışında ilk yardım eğitimleri, işle ilgili olarak atıkların güvenli bir şekilde taşınması için forklift ve mesleki eğitimler, çevre mühendisleri tarafından atıklarla ilgili olarak iş öncesi eğitimler veriliyor.

24 Firmada 2 tane iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı vardır(A ve C sınıfı).A sınıfı uzman danışman, C sınıfı uzman şirket çalışanlarından oluşmaktadır. Mavi yakalılarda sendikalaşma yoktur. Bu sendikalaşmaya izin verilmemesinden kaynaklanmıyor. Çalışanların hepsi aynı yerde çalışmadığı, taşeron ve ana çalışan ayrımı olmadığı için sendikalaşmaya rastlanmıyor.

25 İNOVASYON; İşçilik maliyetini düşürecek ve zamandan tasarruf sağlayacak kompaktörler kullanılıyor. Bu kompaktörler atığı kendisi presleyip balya haline getiriyor. Ayrıca alanında ilk sayılabilecek bankaların data verilerini kontrol edip,eloktronik ortamda data saklıyorlar. Bu girişimleri inovasyon olarak değerlendiriyorlar. Firmada Ar-Ge birimi bulunmamaktadır.

26 İnsan Kaynakları ve İdari İşler Müdürü
Bilgehan GEZELGE ve İnsan Kaynakları Uzmanı Türker OKAY’a yardımlarından dolayı teşekkür ederiz.

27 Bizi dinlediğiniz için teşekkür ederiz...


"Gözde ATAR Büşra TULGAR Özlem İMAMOĞLU Çiğdem UYANIK Cihan AYTÜRK" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları