Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hazırlayan:Emin BORANDAĞ. 4. BÖLÜM: Yazılımları Teknik İnceleme.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hazırlayan:Emin BORANDAĞ. 4. BÖLÜM: Yazılımları Teknik İnceleme."— Sunum transkripti:

1 Hazırlayan:Emin BORANDAĞ

2 4. BÖLÜM: Yazılımları Teknik İnceleme

3 Şartname belge "gereksinimleri" Gereksinimleri değiştirmek için yapı kolay bir şekilde tasarlanmalıdır. Sistem değişiklikleri gibi değişikliklere uygun olmalıdır. 1.Hangi işletim sistemi üzerinde çalışacak? 2.İşletim sisteminin sonraki versiyonları için uyum olacak mı? 3.Eskiden sahip olunan verileri dönüştürebilecek mi?

4 Şartname yapısı içerisinde neler olur? Giriş (sistem için ihtiyaç açıklayın) Fonksiyonel Gereksinimleri Non-Fonksiyonel Gereksinimleri Sistem Evolution (beklenen değişikliklerin açıklayın) Sözlüğü (teknik ve / veya yeni jargon) Ekler Indeks Giriş (sistem için ihtiyaç açıklayın) Fonksiyonel Gereksinimleri Non-Fonksiyonel Gereksinimleri Sistem Evolution (beklenen değişikliklerin açıklayın) Sözlüğü (teknik ve / veya yeni jargon) Ekler Indeks

5 Spesifikasyon Özeti İşletin nasıl uygulanacağı ve ne şekilde yapılacağı belirlenmelidir. Şartname’ye isterlerin doğru alınması zordur; iyi iletişim becerisi gerektirir. Gereksinimler zaman içinde değişebilir. Yeni gereksinimler şartname içerisinde iterasyon gerektirir. Müşteri çoğu zaman ne istediğini iyi bilmez ve kavrayamaz. Gereksinimler aşamasında oluşturulan Bugsların sonradan düzeltmek zordur.

6 Şartname yorumları Şartname içerisindeki hatalar olabileceği düşüncesi ile (kusurları keşfetme amacı ile) şartname incelenmesi gerekmektedir. Yazılım içerisinde ortaya sık çıkan hatalara dikkat edilmelidir. (Yazılım içerisinde ortaya çıkma olasılığı çoktur.) Hataları keşfetmek için etkili yöntemdir.

7 Değerlendirme ve test Kesin bir şartname mevcut olmalıdır. Ekip üyeleri kuruluşun standartlara aşina olması gerekir. Yönetim kadrosu değerlendirme için yorum kullanmamalıdır.

8 Belirtim incelemesi nedir? Bir yazılım sisteminin şartnamede hataları belirleme işlemidir.


"Hazırlayan:Emin BORANDAĞ. 4. BÖLÜM: Yazılımları Teknik İnceleme." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları