Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 Parkinson, genellikle 50 yaş ve üstündekilerde görülen, nörolojik bir rahatsızlıktır. Yavaş yavaş ilerler ve zamanla insanın hatırlama, muhakeme etme.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " Parkinson, genellikle 50 yaş ve üstündekilerde görülen, nörolojik bir rahatsızlıktır. Yavaş yavaş ilerler ve zamanla insanın hatırlama, muhakeme etme."— Sunum transkripti:

1

2  Parkinson, genellikle 50 yaş ve üstündekilerde görülen, nörolojik bir rahatsızlıktır. Yavaş yavaş ilerler ve zamanla insanın hatırlama, muhakeme etme ve günlük olağan işleri yapma yeteneğini yok eder.

3  Bunların dışında, Parkinson hastalığında görülen belirtileri şöyle sıralayabiliriz:  Vücut hareketlerinin yavaşlaması,  Uzuvların titremesi,  Kambur duruş,  Yürürken ayakları sürüyerek ve  Küçük adımlarla yürüme,  Konuşma yeteneğinde bozulma vb.  İlerleyen yaşla birlikte hafıza problemlerinin görülmesi normaldir. Hafıza problemi, tek başına Parkinson belirtisi olarak algılanmamalıdır. Fakat hafıza durumu kişinin kendi kendine günlük hayatını idame ettirmesini engelleyecek seviyede ise Parkinson dan bahsedebiliriz.

4  Parkinson’dan korunmak için zihni dinç tutmak ve hafızayı sürekli çalıştırmak yararlı olacaktır. Bunun için sürekli yeni şeyler öğrenmek, ezber yapmak, bulmaca çözmek vb. faydalı olacaktır. Ayrıca, Parkinson’un derecesine göre de çeşitli Parkinson ilaçları kullanmak gerekebilir. Parkinson tedavisi kesin değildir. Tedavi de amaç Parkinson’un etkilerini azaltmaktadır.  Ayrıca, şifalı bitkilerden Ginko, yaşlılığın neden olduğu zihinsel sorunlara karşı koruyucu olarak kullanılmaktadır.


" Parkinson, genellikle 50 yaş ve üstündekilerde görülen, nörolojik bir rahatsızlıktır. Yavaş yavaş ilerler ve zamanla insanın hatırlama, muhakeme etme." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları