Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÖĞRENME MERKEZLERİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÖĞRENME MERKEZLERİ."— Sunum transkripti:

1 ÖĞRENME MERKEZLERİ

2 ÖĞRENME MERKEZLERİ Öğrenme merkezi; sınıfın bir köşesinde öğretmek, öğrendiğini güçlendirmek amaçlı aktiviteler ve materyaller düzenlenmesi ile oluşturulur. Bir öğrenme merkezi, öğrencilerin zorunlu ya da seçmeli bazı etkinliklerde bulunduğu bir odadır.

3 ÖĞRENME MERKEZLERİ Bu merkezlerde öğrencilerin gereksinim duyduğu kitap, bilgisayar, fen deneyi, ses kayıt ve benzeri araç ve materyaller bulunur. Öğrenme merkezleri ya da öğrenme istasyonları olarak adlandırılabilen bu ortamlar, öğrencide yeni öğrenmeler sağlayabildiği gibi daha önce öğrenilenlerin pekiştirilmesine de fırsatlar tanır.

4 ÖĞRENME MERKEZLERİNİN PLANLANMASI
Her öğrenme merkezlerinin başında bir uzman görevli bulunur. Her grubun ise bir lideri vardır. Öğrenme merkezlerine gelen öğrencilere uzmanlar o merkezde yapacakları hakkında bilgi verir, yardım eder. Grup liderlerinin görevi ise grubundaki elemanları sıralı bir şekilde her bir merkeze bir öğrenci göndermek şeklinde dağıtır. Grup elemanları her bir merkezde belli bir süre kalarak bütün merkezleri dolaşır.

5 ÖĞRENME MERKEZLERİ Merkezlerin oluşturulmasında aşağıdaki noktalara dikkat edilir; Öğrenmenin amaçlarına odaklanmalıdır. Öğrencilerin amaçlara yönelik bireysel gelişimini sağlayıcı materyal ve aktiviteler içermelidir. Aktiviteler, basitten karmaşığa, somuttan soyuta yapılandırılmıştan açık uçluya doğru sıralandırılmalıdır.

6 ÖĞRENME MERKEZLERİ Materyaller ve aktiviteler öğrenci hazır bulunuşluk düzeyleri, öğrenme profilleri ve ilgilerini kapsayacak şekilde çerçevelenmelidir. Öğrencilerin anlayabileceği net yönlendirmeler kullanılmalıdır. Öğrencinin ihtiyacı olan ve yapmasının yararlı olacağı öğretim sunulmalıdır. Öğrencinin merkezlerde yaptıklarını ve yaptıklarıyla birlikte orada geçirdiği zamanın kalitesini saptanmak amaçlı kamera kullanılabilir (Ya da öğretmen gözlem yoluyla saptar ve öğrenci ile paylaşır.)

7 ÖĞRENME MERKEZLERİ Oluşturulabilecek örnek merkezler şunlardır:
Kütüphane Merkezi Drama Merkezi Yazı Merkezi Uygulama Merkezi Online Olarak Uzmana Danışma Merkezi İnternetten Araştırma Merkezi Video İzleme Merkezi Sanat Merkezi Dinleme Merkezi

8 KAYNAKLAR: October 2003 | Volume 61 | Number 2 Teaching All Students Pages Raising Expectations forv the Gifted Colleen Willard-Holt Farklılaştırılmış Öğretim Stratejileri (Erişim Tarihi ) Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi /5 : /64 - /72 [/999J ÇOKLU ZEKÂ KURAMI ve EĞİTİME YANSIMALARI Nilay TALU Fen Eğitiminde İstasyonlarda Öğrenme İle İlgili Bir Uygulama İnci MORGIL, Ayhan YILMAZ, Nuray YÖRÜK

9 Rabia KÜFREVİOĞLU- Serap YAĞMUR
TEŞEKKÜRLER… Rabia KÜFREVİOĞLU- Serap YAĞMUR


"ÖĞRENME MERKEZLERİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları