Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İSKELET VE DESTEK SİSTEMİ HAZIRLAYAN Uğur ÖZEL Uğur ÖZEL Fen ve Teknoloji Öğretmeni.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İSKELET VE DESTEK SİSTEMİ HAZIRLAYAN Uğur ÖZEL Uğur ÖZEL Fen ve Teknoloji Öğretmeni."— Sunum transkripti:

1 İSKELET VE DESTEK SİSTEMİ HAZIRLAYAN Uğur ÖZEL Uğur ÖZEL Fen ve Teknoloji Öğretmeni

2 İSKELET SİSTEMİMİZİN GÖREVLERİ  1-Vücudumuzun dik durmasını sağlar.  2-Vücudumuza şekil verir.  3-İç organlarımızı korur.  4-Yağ depo eder.  5-Kan üretimine yardımcı olur.

3 KEMİK ÇEŞİTLERİ KKKKEMİKLER; AAAA)Uzun Kemikler BBBB)Kısa Kemikler CCCC)Yassı Kemikler olmak üzere 3 grupta incelenir.

4 Uzun kemikler……  Kol ve bacak kemikleri örnektir.

5 Kısa kemikler……. EEEEl ve ayak parmak kemikleri, OOOOmurga kemikleri, NNNNOT:Omurga kemiklerinin her birine omur denir.Omurgamız 33 omurun bir araya gelmesinden meydana gelmiştir.

6 Yassı kemikler….  Kafatası kemiği,  Göğüs kafesi kemiği,  Kalça(leğen) kemiği

7 KEMİĞİN YAPISINI İNCELEYELİM….  Kemik Zarı(Periost):Kemiğin yıpranan yerlerinin onarılmasını ve kemiğin enine büyümesini sağlar.  Sert Kemik Doku:Kalsıyum(Ca) mineralini depo eder.Sertlik ve dayanıklılık sağlar.Kemiğin boyuna uzamasını sağlar.  Kıkırdak Doku:Eklemlerin kolay hareket etmesini sağlar.  Sarı Kemik iliği:Yağ depo eder.

8 Kemikler kanda üretir…..  Kırmızı kemik iliği:Kan hücreleri üretir.  Süngerimsi Kemik Doku:Kemiğe az da olsa esneklik kazandırır.

9 EKLEMLER……  Kemiklerin birbirine bağlandığı ve hareket ettiği yerlere EKLEM denir.  EKLEMLER  1-OYNAR EKLEM  2-YARI OYNAR EKLEM  3-OYNAMAZ EKLEM olarak üçe ayrılır

10 OYNAR EKLEMLER…..  OMUZ,KOL VE BACAKLARDA BULUNAN EKLEMLERDİR.

11 YARI OYNAR EKLEMLER…  Boyun,omurga,el ve ayak parmak eklemleri örnek olarak verilebilir.

12 OYNAMAZ EKLEMLER…  Kafatasında bulunan eklemlerdir.Bu eklemler birbirlerine tarak gibi geçmişlerdir.Nedeni ne olabilir acaba?

13 EKLEM RESİMLERİ…..

14 KASLARIMIZ…… KASLARIMIZ…… İİİİskeletimizin hareket etmesini kaslarımız sağlar. VVVVücut hareketlerimizi birbirine zıt çalışan kaslarımız gerçekleştirir.

15 KASLARIMIZ… KASLARIMIZ…  1-ÇİZGİLİ KASLAR  2-DÜZ KASLAR  3-KALP KASI olmak üzere üçe ayrılır.  Bu kaslar yapı ve görevleri bakımından farklılıklar gösterirler.  Kasların eklemlere bağlandığı yerlere TENDOM denir.

16 Çizgili kaslar... Çizgili kaslar...  Vücudumuzun dışını saran ve isteğimizle çalışan kaslardır.Bu kaslar hızlı çalışır,çabuk yorulurlar.

17 DÜZ KASLAR…. DÜZ KASLAR….  İç organlarımızı meydana getiren ve isteğimiz dışında çalışırlar. Bu kaslar yavaş çalışır ve yorulmazlar.

18 KALP KASI…  Yapı olarak çizgili kasa benzer,görev olarak ise düz kas özelliği gösterir.

19 DESTEK VE HAREKET SİSTEMİMİZİN SAĞLIĞINI KORUMAK İÇİN DDDDüzenli olarak spor yapmak, BBBBeslenmemize dikkat etmet, AAAAğır hareketlerden sakınmak, YYYYerden bir şey kaldırırken önce çömelip sonra kalkmak, DAHA SAĞLIKLI VE DİNÇ OLMAMIZI SAĞLAR.

20 Yunus Emre İ lkö ğ retim Okulu Fen ve Teknoloji Laboratuarı Yunus Emre İ lkö ğ retim Okulu Fen ve Teknoloji Laboratuarı


"İSKELET VE DESTEK SİSTEMİ HAZIRLAYAN Uğur ÖZEL Uğur ÖZEL Fen ve Teknoloji Öğretmeni." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları