Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Edatlar. Volkan Dağlı 1090320076 Edatlar(İlgeçler) En çok kullanılan edatlar şunlardır En çok kullanılan edatlar şunlardır Gibi: Gibi: Benzetme ilgisiyle.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Edatlar. Volkan Dağlı 1090320076 Edatlar(İlgeçler) En çok kullanılan edatlar şunlardır En çok kullanılan edatlar şunlardır Gibi: Gibi: Benzetme ilgisiyle."— Sunum transkripti:

1 Edatlar

2 Volkan Dağlı 1090320076

3 Edatlar(İlgeçler) En çok kullanılan edatlar şunlardır En çok kullanılan edatlar şunlardır Gibi: Gibi: Benzetme ilgisiyle ismi nitelerse sıfat öbeği, fiili nitelerse zarf öbeği kurar. Benzetme ilgisiyle ismi nitelerse sıfat öbeği, fiili nitelerse zarf öbeği kurar.

4 Dev gibi dalgalar sahile vuruyordu. (sıfat) Dev gibi dalgalar sahile vuruyordu. (sıfat) Yüzün bir kır çiçeği gibi usulca söner. (zarf) Yüzün bir kır çiçeği gibi usulca söner. (zarf) Sen de onun gibi düşünüyorsun (karşılaştırma) Sen de onun gibi düşünüyorsun (karşılaştırma)

5 Haberi aldığı gibi yola çıktı.(hemen,o anda) Haberi aldığı gibi yola çıktı.(hemen,o anda) Birbirinizle adam gibi konuşun.( yakışır biçimde) Birbirinizle adam gibi konuşun.( yakışır biçimde) Saat üç gibi yanına gelirim. (dolayında) Saat üç gibi yanına gelirim. (dolayında)

6 İçin: İçin: “-dik için” şeklinde neden- sonuç “-mek için” şeklinde amaç – sonuç ilişkisi kurar. “-dik için” şeklinde neden- sonuç “-mek için” şeklinde amaç – sonuç ilişkisi kurar. Yağmur yağdığı için pikniğe gidemedik. (n.s) Yağmur yağdığı için pikniğe gidemedik. (n.s) İşe girmek için ehliyet almış (a.s) İşe girmek için ehliyet almış (a.s)

7 Görelik anlamında görüş bildirir: Görelik anlamında görüş bildirir: Sen benim için dünyanın en güzel kızısın. Sen benim için dünyanın en güzel kızısın. Bu çalışmalar onun için boş bir uğraştı. Bu çalışmalar onun için boş bir uğraştı. Karşılığında, karşılık olarak: Karşılığında, karşılık olarak: Bu elbise için çok para harcadım. Bu elbise için çok para harcadım. Ev için size yüz bin lira veririm Ev için size yüz bin lira veririm

8 Uğruna, yoluna: Uğruna, yoluna: Vatan için nice şehitler verdik. Vatan için nice şehitler verdik. Bu eylemi tüm insanlık için yapıyoruz. Bu eylemi tüm insanlık için yapıyoruz. Hakkında: Hakkında: Veliler bizim okul için ne söylüyorlar? Veliler bizim okul için ne söylüyorlar? Eleştirmenler, filminiz için olumlu konuşuyor. Eleştirmenler, filminiz için olumlu konuşuyor.

9 Aitlik, özgülük: Aitlik, özgülük: Bu pastayı sizin için ayırdım. Bu pastayı sizin için ayırdım. Bahçeye oğlum için salıncak kur Bahçeye oğlum için salıncak kur Oranla: Oranla: O şapka senin için çok büyük. O şapka senin için çok büyük. Süre bildirir: Süre bildirir: Kitabı bir hafta için aldım. Kitabı bir hafta için aldım. Birkaç gün için İstanbul’a gideceğim. Birkaç gün için İstanbul’a gideceğim.

10 İle (-la, -le ): İle (-la, -le ): Birliktelik, araç,durum ve sebep ilgisi kurar. Birliktelik, araç,durum ve sebep ilgisi kurar. Köye dolmuşla gidebilirsin. (araç) Köye dolmuşla gidebilirsin. (araç) Konsere arkadaşımla gittim. (birliktelik) Konsere arkadaşımla gittim. (birliktelik) Öfkeyle kalkan zararla oturur. (durum ) Öfkeyle kalkan zararla oturur. (durum ) Sınav heyecanıyla kalemimi unuttum. (sebep) Sınav heyecanıyla kalemimi unuttum. (sebep)

11 Kadar: Kadar: Benzerlik ve karşılaştırma ilgisi kurar. Benzerlik ve karşılaştırma ilgisi kurar. Adana, cennet kadar güzel bir yerdir. (benzerlik) Adana, cennet kadar güzel bir yerdir. (benzerlik) Babası kadar iyi şarkı söylüyor. (karşılaştırma) Babası kadar iyi şarkı söylüyor. (karşılaştırma)

12 Yaklaşıklık, zaman açısından sınırlandırma, mesafe: Yaklaşıklık, zaman açısından sınırlandırma, mesafe: Bin kadar asker cepheye gidiyordu. (yaklaşık) Bin kadar asker cepheye gidiyordu. (yaklaşık) Cumaya kadar ödevimi bitirmeliyim. (zamanda sınırlama) Cumaya kadar ödevimi bitirmeliyim. (zamanda sınırlama) Eve kadar yürümem gerekiyor. (mesafe sınırı) Eve kadar yürümem gerekiyor. (mesafe sınırı)

13 Mesafe sınırı: Mesafe sınırı: Yapılacak dünya kadar işim var. Yapılacak dünya kadar işim var. Avuç içi kadar bir evde yaşıyorlar. Avuç içi kadar bir evde yaşıyorlar. Gibi anlamında kullanılabilir: Gibi anlamında kullanılabilir: Bu kitabı okuyunca Muğla’yı görmüş kadar oldum. Bu kitabı okuyunca Muğla’yı görmüş kadar oldum.

14 Karşı: Karşı: Yön ve zaman ilgisi kurar. Yön ve zaman ilgisi kurar. –e karşı biçiminde kullanılırsa edat olur. –e karşı biçiminde kullanılırsa edat olur. Yalın halde kullanılırsa ya da bir ek alırsa edat olmaktan çıkar isimleşir. Yalın halde kullanılırsa ya da bir ek alırsa edat olmaktan çıkar isimleşir. Denize karşı bir ev yaptırmış. (yön) Denize karşı bir ev yaptırmış. (yön) Sabaha karşı çok şiddetli yağmur yağdı. (zaman) Sabaha karşı çok şiddetli yağmur yağdı. (zaman)

15 UYARI: Yalın halde kullanılırsa ya da bir ek alırsa edat olmaktan çıkar isimleşir. UYARI: Yalın halde kullanılırsa ya da bir ek alırsa edat olmaktan çıkar isimleşir. İsmi belirtirse sıfat olur. İsmi belirtirse sıfat olur. Karşı evin penceresi açık kalmış. (sıfat) Karşı evin penceresi açık kalmış. (sıfat) Karşıya geçmeden önce sağına ve soluna bak. (isim) Karşıya geçmeden önce sağına ve soluna bak. (isim)

16 Göre: Göre: Görüş, düşünce, uygun olma anlamları katar: Görüş, düşünce, uygun olma anlamları katar: Bilim adamlarına göre dünya yok oluyor. (görüş) Bilim adamlarına göre dünya yok oluyor. (görüş) Zevkime göre bir elbise arıyorum. (uygun) Zevkime göre bir elbise arıyorum. (uygun)

17 Karşılaştırma ilgisi kurar: Karşılaştırma ilgisi kurar: Burası eski evimize göre daha büyük. Burası eski evimize göre daha büyük. Yaşıtlarına göre çok hızlı koşuyorsun. Yaşıtlarına göre çok hızlı koşuyorsun.

18 Üzere: Üzere: Koşul ve amaç ilgisi kurar. Koşul ve amaç ilgisi kurar. Akşama geri vermek üzere bu kitabı alabilirsin. (koşul) Akşama geri vermek üzere bu kitabı alabilirsin. (koşul) Konuşmak üzere kürsüye çıktı. (amaç) Konuşmak üzere kürsüye çıktı. (amaç)

19 Yaklaşık olma, gibi şekilde… anlamları katar: Yaklaşık olma, gibi şekilde… anlamları katar: Zil çalmak üzere. ( yaklaşık) Zil çalmak üzere. ( yaklaşık) Her şey planlandığı üzere yapılacak. (şeklinde) Her şey planlandığı üzere yapılacak. (şeklinde)

20 Doğru: Doğru: Yön ve zaman ilgisi kurar. Yön ve zaman ilgisi kurar. Eve doğru yürüyorum. (yön) Eve doğru yürüyorum. (yön) Akşama doğru misafir gelecek. (zaman) Akşama doğru misafir gelecek. (zaman)

21 Sanki: Sanki: Benzetme, sitem ilgisi kurar. Benzetme, sitem ilgisi kurar. Gökyüzü sanki yaramaz bir çocuk. (benzetme) Gökyüzü sanki yaramaz bir çocuk. (benzetme) Sanki selam verdin de almadık. (sitem) Sanki selam verdin de almadık. (sitem)

22 Diğer edatlar: Diğer edatlar: İşten sonra bize uğrayacak. İşten sonra bize uğrayacak. Bu işi ancak sen yaparsın. Bu işi ancak sen yaparsın. Yalnız senin gezdiğin bahçede açmaz çiçek. Yalnız senin gezdiğin bahçede açmaz çiçek. Sabahtan beri dışarıyı izliyor. Sabahtan beri dışarıyı izliyor. Bu mutlu olaya sadece yıldızlar şahittir. Bu mutlu olaya sadece yıldızlar şahittir.


"Edatlar. Volkan Dağlı 1090320076 Edatlar(İlgeçler) En çok kullanılan edatlar şunlardır En çok kullanılan edatlar şunlardır Gibi: Gibi: Benzetme ilgisiyle." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları