Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Kesirleri genellikle,bir bütünün parçaları olarak düşünürüz.Örneğin;bir kalıp çikolatayı dört eşit parçaya ayırırsak,her parça bütünün bir kesri olur;bu.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Kesirleri genellikle,bir bütünün parçaları olarak düşünürüz.Örneğin;bir kalıp çikolatayı dört eşit parçaya ayırırsak,her parça bütünün bir kesri olur;bu."— Sunum transkripti:

1

2 Kesirleri genellikle,bir bütünün parçaları olarak düşünürüz.Örneğin;bir kalıp çikolatayı dört eşit parçaya ayırırsak,her parça bütünün bir kesri olur;bu örnekte,çikolata kalıbının dörtte birlik kesrine çeyrek dendiğini öğrendik.

3 BASİT KESİR; Payı paydasından küçük olan kesirlere BASİT kesir denir. BİLEŞİK KESİR; Payı paydasına eşit veya, paydasından büyük olan kesirlere BİLEŞİK kesir denir. TAM SAYILI KESİR; Bir tam sayı ve basit kesrin bir araya gelmesi ile oluşan kesirlere TAM SAYILI KESİR denir.

4 Bu bir BASİT kesir örneğidir…

5 Bu bir BİLEŞİK kesir örneğidir…

6 Bu bir TAM SAYILI kesir örneğidir…

7 Bu kesir beşte iki veya iki bölü beş diye okunur. Bu kesir ise dörtte yedi veya yedi bölü dört diye okunur. Son olarak bu kesir de bir tam dörtte üç veya üç bölü dört diye okunur.

8

9 NOT:Tam sayılı bir kesir bileşik kesre çevrilirken; Payda ile tam kısım ile çarpılır, Çıkan sonuç pay ile toplanır, Çıkan sonuç paya yazılır ve payda aynen kalır.

10 Öğrencinin; ADI:MELİKE SOYADI:YILMAZ SINIFI:5/B NO’SU:487 DERS:MATEMATİK KONU:KESİRLERİ TANIYALIM Öğretmenin; ADI:SİBEL SOYADI:ÜNAL


"Kesirleri genellikle,bir bütünün parçaları olarak düşünürüz.Örneğin;bir kalıp çikolatayı dört eşit parçaya ayırırsak,her parça bütünün bir kesri olur;bu." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları