Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

T.C. H ACETTEPE Ü NIVERSITESI E ĞITIM F AKÜLTESI B ILGISAYAR VE Ö ĞRETIM T EKNOLOJILERI E ĞITIMI B ÖLÜMÜ Ders: İnsan Bilgisayar Etkileşimi Ders Sorumlusu:

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "T.C. H ACETTEPE Ü NIVERSITESI E ĞITIM F AKÜLTESI B ILGISAYAR VE Ö ĞRETIM T EKNOLOJILERI E ĞITIMI B ÖLÜMÜ Ders: İnsan Bilgisayar Etkileşimi Ders Sorumlusu:"— Sunum transkripti:

1 T.C. H ACETTEPE Ü NIVERSITESI E ĞITIM F AKÜLTESI B ILGISAYAR VE Ö ĞRETIM T EKNOLOJILERI E ĞITIMI B ÖLÜMÜ Ders: İnsan Bilgisayar Etkileşimi Ders Sorumlusu: Doç. Dr. Hakan TÜZÜN Arş. Gör. Sinan KESKİN Hazırlayanlar: Ferhat KONCA, H. Fethi KESİCİ, Fatma SAVAŞ, Yasemin KAHRAMAN, Fatma BAYDAR, Duygu DÖMEN, Merve KARACA Bahar Dönemi, Ankara, 2014

2 SMARTWATCH (AKILLI SAAT)

3 SMARTWATCH NEDİR?(1) Telefonunuzla uğraşamayacak kadar yoğun olduğunuz zamanlarda sizin kurtarıcınız. Sürekli en az bir eliniz dolu olmak zorunda değil artık. Telefonunuz 10 metre yakınınızda ise sosyal medyanızı, önemli aramalarınızı, ailenizi kaçırmayacaksınız. Akıllı telefonunuzun ufak bir sürümü de denilebilir ona.

4 SMARTWATCH NEDİR?(2) Akıllı telefonunuzdaki gibi store’undan uygulama indirin, Tüm bunları yaparken aynı zamanda müzik çalarınızda olsun. Giyilebilir teknolojinin yeni ürünleri arasında. Sony’nin CES 2012′de görücüye çıkarttığı SmartWatch androidli telefonlarla bluetooth üzerinden bağlantı kurarak yukarıda söylediğimiz özellikleri kullanmamıza olanak sağlıyor. Dokunmatik ekranlı, bluetoothla çalışan USB ile şarj edilen akıllı bir saat.

5 SMARTWATCH ARTILARI Arama cevaplama (Bluetooth kulaklıkla) Kısa mesaj-mail görüntüleme Sosyal medya entegrasyonu Akıllı telefonun kamerasıyla olan iletişim Göze hoş gelen tasarım Çeşitli yazılım destekleriyle uğraşılabilecek birçok özellik

6 SMARTWATCH EKSİLERİ Yoğun kullanıma bağlı hızlı pil tüketimi ve günlük şarj etme zorunluluğu Ekranın parlaklığı güneş ışığında yetersiz görüntü kalitesi Günümüzde çoğunlukla kullanılan mikro-usb yerine kendi 4 pin usb kablosu kullanma zorunluluğu olması Göreceli olsada yüksek sayılabilecek fiyatı

7 SMARTWATCH SAĞLADIĞI KOLAYLIKLAR Navigasyon özelliği Hava durumunu kontrol edebilme Telefon çağrısı başlatabilme Anlık mesaj-sms gönderebilme Fotoğraf çekebilme

8 AKILLI SAATLERDE ARANAN ÖZELLİKLER Cihaza yazılım yüklenebilir olması Günümüzde kimse telefonsuz şuradan şuraya gitmeyeceğine göre akıllı saatler mutlaka telefonla birlikte çalışmalı ve tam anlamıyla bir asistan olmalı. Donanım özelliklerini cihazın kullanım alanı belirlemeli. Sürekli açık bir ekran olmalı ki gösterdiği bilgiler “glanceable - bir bakışta görülebilir” olsun. Az enerji harcayan bir ekranı olmalı. Yüksek kontrastlı olmalı ve güneş ışığında rahat görülebilmeli.

9 A KıLLı SAATLERDE ARANAN ÖZELLIKLER Cihaz gün boyu kullanılacağından rahat bir kullanımı olmalı. Şık ve sade bir görünüme sahip olmalı. Sesli ve titreşimli uyarılar verebilmeli. Basit bir yürüyüş saatinde bile bipleme sesleri son derece işe yarıyor (interval training'de mesela).

10 Normal düğmelere ek olarak dokunmatik ekranı olmalı. Dokunmatik ekran basit hareketlerle arabirimi kontrol etmek için gerekli. Bir de yüklenebilecek yazılımlara daha fazla olanak tanımak için. Aynı anda birden fazla yazılım çalışabilmeli. Ekrandaki saatin / ana sayfanın görüntüsünü kullanıcı istediği gibi değiştirebilmeli.

11 MARTİAN AKILLI SAAT Akıllı telefonlarınızla sekronize çalışan son teknoloji ürünüdür. Martin Akıllı Saati diğer saatlerden ayıran en ciddi özelliği telefonlarımıza sesli komutlar gönderebiliyor olmamızdır. Anlık ileti uygulaması, Gtalk, Gmail, Outlook, Facebook, Twitter, Saat, Kamera, Takvim, Mikrofon/Ses kayıt, Whatsapp, Kişiler/Adres Defteri, Video Kamera, Haritalar ve Müzik uygulamaları bulunmaktadır. Sesli komut özelliği sayesinde hemen her türlü işlemi yapabilmenize imkan sağlıyor.

12 ZGPAX S5 AKILLI SAAT Dual Core CPU işlemcilidir, 1.54 inç dokunmatik ekran özelliği vardır ve Android telefonlarla uyumludur. Bileğimizi kulağımıza getirerek konuşmalarımızı yaparız. Cep telefonlarıyla senkronize çalışır. Bluetooth uyumlu cihazlarla eşleştirilebilir.

13 MOTOROLA MOTOACTV AKILLI SAAT Dünyanın ilk gps tracker özelliğine sahip olan ilk akıllı saatidir. mp3 çalar özelliği sayesinde rahatça müzik dinlenilebilmektedir. Akıllı saati kullanan sporcular saat ekranında kendi kalp atışlarını takip edebilirler, kendilerine ait egzersiz verilerini izleyebilirler, kat etmiş oldukları mesafe, hız, yakılan kalori ve kalp hızı verilerini ekranlarında görebilirler. Performanslarına ait verileri sosyal medyada (facebook, twitter) paylaşabilirler.

14 SONY AKILLI SAAT Cep telefonunuz üzerinden yapabileceğiniz bir çok işi pratikçe yapabiliriz. E-maillerimizi ve telefonunuza gelen mesajları okuyabiliriz ve bildirimlerimizi takip edebiliriz. Dokunmatik ekranı sayesinde istediğimiz yönlendirmeleri yapabiliriz. Facebook, Twitter gibi sosyal ağlar takip edilebilir. Saatte bulunan takvim uygulaması sayesinde toplantı veya hatırlatma notları alınabilir.

15 LEİKR GPS AKILLI SAAT “Potansiyelinizi Güçlendirin” sloganı ile Nokia eski mühendislerinin oluşturdukları bir takım tarafından geliştirilmiştir. Daha çok sporcular için üretilmiştir ve GPS özelliğine de sahiptir. Kalp ritmi veya harcanan kalori gibi veriler takip edilebilir. Ekranın yansıtıcı olması nedeniyle güneşte okunabilirlik özelliğine sahiptir. Isı ve ışığa duyarlı olarak ekran parlaklığı da artmaktadır.

16 COOKOO AKILLI SAAT SMS, Mail, Cevapsız arama gibi uyarıları bize hem titreşim ile hem ses ile bildirebiliyor. Bataryanız azaldığında bilgilendirme yapabilir. Twitter gibi sosyal ağlar kullanılabilmektedir. iPhone’lar, iPod’lar ve iPad’ler ile uyumlu olarak çalışmaktadır. Bluetooth 4.0 üzerinden iletişim kurabilen, su geçirmez bir özelliğe sahip tir. Tek tuş ile fotoğraf çekip, video kayıt yapabilme özelliklerine sahiptir.

17 APPLE AKILLI SAAT Apple'ın bir süredir üzerinde çalıştığı öne sürülen akıllı saati ‘iWatch', 2014 sonunda piyasaya sürülebilir. Akıllı saatin 3.8-5 cm genişliğinde ekrana sahip olmasını bekliyor. OLED ekrana sahip olan cihaz, Apple iOS ve Android cihazlarla uyumlu.

18 KAYNAKÇA(1) http://www.akillisaatler.com/martian-akilli-saat/ http://www.akillisaatler.com/zgpax-s5-akilli-saat/ http://www.akillisaatler.com/motoroladan-motoactv-akilli-saat/ http://www.akillisaatler.com/aksesuar-ve-otesi-sony-akilli-saat/ http://www.akillisaatler.com/leikr-akilli-saat-ile- potansiyelinizi-guclendirin/ http://www.akillisaatler.com/cookoo-akilli-saat/ http://www.sentezhaber.com/bilim/teknoloji/applein-akilli- saati-2014te-piyasada-h139386.html

19 KAYNAKÇA(2) http://www.sonymobile.com/tr/products/smartwear/ http://www.sonymobile.com/tr/products/smartwear/about- smartwear/ http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded& v=-XvBKtW3Ngo http://www.v3.co.uk/v3-uk/news/2293578/samsung-galaxy- gear-smartwatch-video-demo http://www.youtube.com/watch?v=1_5xgzm7rWg http://fragtist.com/makale.aspx?m=1819&pb=2


"T.C. H ACETTEPE Ü NIVERSITESI E ĞITIM F AKÜLTESI B ILGISAYAR VE Ö ĞRETIM T EKNOLOJILERI E ĞITIMI B ÖLÜMÜ Ders: İnsan Bilgisayar Etkileşimi Ders Sorumlusu:" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları