Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HAFTASI www.ogretmen.info.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HAFTASI www.ogretmen.info."— Sunum transkripti:

1 HAFTASI

2 YEŞİLAY HAFTASI Ülkemizde mart ayının ilk haftası "Yeşilay Haftası" olarak kutlanır. (Yeşilay Derneği'nin kuruluşu (5 mart) bu hafta  içinde olmuştur)

3 YEŞİLAY DERNEĞİ Yeşilay Derneği ilk olarak 5 Mart 1920 tarihinde, alkollü içki ve uyuşturucu madde kullanımına karşı olanlar tarafından "Hilâli Ahdar" adı ile kuruldu. Daha sonra Yeşilay adını alan dernek, başta sigara olmak üzere, tüm uyuşturucu maddeler ve alkollü içkilere karşı mücadele vermektedir.

4 YEŞİLAY DERNEĞİ Topluma, aileye, bireye zararlı olan içki ve uyuşturucuların kullanımını eğitim yoluyla engellemek için kurulan Yeşilay Derneği'nin simgesi; beyaz üstünde yeşil bir aydır. Yeşilay Genel Merkezi, “Yeşilay” adlı aylık bir dergi yayınlamaktadır. Bu dergide düzenli olarak alkollü içkilerin, uyuşturucuların, sigaranın topluma ve sağlığa olan zararları anlatılmaktadır. Ayrıca Yeşilay, bu maddelerin zararlarını anlatan afiş ve broşürler bastırarak, okullara ve çeşitli kurumlara bunları gönderir. Yeşilay Derneği’nin Simgesi

5 YEŞİLAY DERNEĞİ Televizyonlarda bu zararların anlatıldığı görüntülerin yayınlanmasını sağlayarak geniş kitlelere bunu ulaştırır. Yeşilay Haftası boyunca bu maddelerin zararları anlatılır, yazılardan ve resimlerden oluşan panolar hazırlanır. Televizyonlarda, içki, sigara ve uyuşturucunun zararlarını anlatan programlar yayınlanır.

6 ALKOL VE UYUŞTURUCULAR
Esrar, afyon, kokain, gibi uyuşturma özelliği olan toz maddelere uyuşturucu denir. Ayrıca Extacy gibi uyuşturma özelliği olan hap şeklinde uyuşturucular da vardır. Alkollü içkiler ise içildiğinde insanı sarhoş eden her tür içkilerdir.

7 ALKOL VE UYUŞTURUCULARIN ZARARLARI
Alkollü içki veya uyuşturucu alanlar önce rahatlık, baş dönmesi duyar, sonra sarhoş olurlar. Sarhoşlar doğru düşünüp doğru karar veremezler. Kolay suç işlerler, içkili iken araç sürenler taşıt kazalarına neden olurlar. Alkollü içkiler, uyuşturucular insanda zamanla alışkanlık yaratır.

8 ALKOL VE UYUŞTURUCULARIN ZARARLARI
Alkol almayı alışkanlık haline getirenlere alkolik denir. Alkolikler kazançlarını içkiye verirler. Çevrelerini rahatsız ederler. Bu yüzden alkolikler toplum içinde sevilmezler, sayılmazlar. İçki ve uyuşturucu kullanımı aile düzenini de bozar.

9 ALKOL VE UYUŞTURUCULARIN ZARARLARI
Uyuşturucu ve alkollü içkiler sağlığa da zararlıdır. Vücudumuzda önemli görevler yapan beyin, mide, kalp, akciğer gibi organlar içki ve uyuşturucudan etkilenir. Ülser, siroz, felç gibi hastalıkların nedeni uyuşturucu ve alkollü içkilerdir.

10 SİGARANIN ZARARLARI Sigara, tütünden yapılan, içerisinde binlerce çeşit zehir bulunan bir keyif maddesidir. Sigara iştahı keser, sindirimi güçleştirir, dişleri sarartır, ülsere sebep olur. Akciğerde bronşları doldurur, öksürmeye yol açar. Kanser riskini arttırır. Ülkemizde sigara kullanımı gün geçtikçe artmakta, sigaraya başlama yaşı ise oldukça aşağılara inmektedir.

11 SİGARANIN ZARARLARI Sigara insan vücudunun en büyük düşmanlarındandır ve kesinlikle ondan uzak durulmalıdır. Sigara içilen ortamlarda bulunulmamalıdır. Çünkü sigara içmeyen biri, sigara içilen bir ortamda olduğu sürece, en az içenler kadar zarar görmektedir.

12 YAPTIRIMLAR Ülkemizde uyuşturucu maddelerin yapımı, satışı, kullanılması, taşınması  ve bulundurulması yasaktır. Bu yasağa uymayanlar suç işlemiş olur ve ağır hapis cezaları uygulanır.

13 YAPTIRIMLAR Ülkemizde 4207 sayılı yasa ile 19 Temmuz 2009 itibariyle halkın ortak kullandığı tüm kapalı mekanlarda sigara vb. tütün mamullerinin içilmesi yasaklandı. İçenler ve içirenler hakkında cezai işlemler uygulanmakta.

14 Yeşilay Haftası İle İlgili Güzel Sözler
İçki bütün kötülüklerin anasıdır. Sigara kanserle kardeştir. İçki ve sigara sinir ve sindirim sistemlerini bozar. İçki öldürür, kumar söndürür, spor güldürür. Alkol, veremin en yakın dostudur. İçki ve sigara sağlığın düşmanıdır. İçki güldürür, süründürür, öldürür. İçki insanı sefalete, rezalete hatta cinayete sürükler.

15 Şiirler YEŞİLAY Yeşil bir ay bembeyaz, Bayrağının tek süsü,
Yeşil bir ay bembeyaz, Bayrağının tek süsü, Sağlığımız, canımız, Yeşilay’ın ülküsü. Korumaya çalışır, Yurttaşları içkiden, İnsanlıktan sıyrılır, Çünkü sarhoş bir beden. Vatanını sevenler, Korumalı milleti. Ocakları söndüren, İçki, kumar illeti. İ.Hakkı TALAS YEŞİLAY GENÇLİK MARŞI Bir zamanlar gelecek, Göğsümüz kabaracak, Acunda dalgalansın, Yeşil aylı bir bayrak. Bu bayrağın altında, Bil rahat yaşanacak. Bayrağın dalgalanıp, Göğsünde kabaracak. Arkadaş varlığını, İki şey doldurmalı. Bunlar; vatan sevgisi, Ülkü bağı olmalı. F.Fuat ÇELEN

16 Şiirler YEŞİLAY HAFTASI Yeşil temiz bir hilal Yepyeni doğmuş gibi.
Yeşil temiz bir hilal Yepyeni doğmuş gibi. Ak bir bayrak üstüne Gelip de konmuş gibi. Bu bayrağın vatanı, İnananların kalbi, Yeşilay'ın altında Hepsi kaynaşmış gibi. İçkinin baş düşmanı Bu yeşilaycılardır. Savaşları durmadan, Sürüp gider yıllardır. İ.Hakkı TALAS YEŞİLAY Düşmanların içinde İçki en korkunç düşman! Bin dokuz yüz yirmide Yeşilay Derneğini Kurmuştur Mazhar Osman. Zehir tezce öldürür, İçkiler yavaş yavaş. Kimi zehir öldürür, Kimi, gözden döker yaş. Sofranda tek içkiye Yer ayırma arkadaş! M.Necati ÖNGAY

17 Şiirler SARHOŞ SAĞLIĞA ZARAR
Yalpalayarak gelir olmuş sanki bir çılgın, Çoluk çocuk ve anne evde babadan yılgın. İçkiye yatırmıştır tüm ekmek parasını, Sözde narayla örter kendi yüz karasını.(!) Hep sevilir, sayılır içmese bugün belki, Sağlığını bozmasa dünya öyle güzel ki... Koşullar fazla ağır, geçim yazık ki pek zor Kazancını boş yere içkiyle eritiyor. Çıkar şişeyi cepten tövbe edip taşa çal, Zavallı olan hayatın elâleme güldürü, Kuvvetli bas toprağa, dimdik güvenle yürü. Muzaffer Melahat ERGUN SAĞLIĞA ZARAR Sigara, içki ve kumar, Hepsi sağlığa zarar. Kendini, keseni düşün, İnsan canına mı kıyar? Eroin, kokain, esrar Gençliğini tüm yıkar. Aileni, kendini düşün, İnsan bir kez doğar. Kazım SAYMALI

18 Şiirler İÇME SİGARA Tanrı saklasın bir gün Düğüm olur nefesin,
Tanrı saklasın bir gün Düğüm olur nefesin, Titrer tükenir sesin, İçme dostum sigara.  Günbegün bronşlara Zift dolar kara kara, Ağzın zehire döner, Hem canına kastı var, Hem de kesene zarar, Biraz irade kullan, Ne ikram al ne de et, Korkma kopmaz kıyamet, İçkiden bile kötü, Deme derdime yoldaş, Bana sessiz arkadaş, Zehirden vefa olmaz, İçme dostum sigara. Ya rengini soldurur, Ya zamansız öldürür, Mutlaka zarar verir, De ki söylüyor doğru, Güzide Taranoğlu, Söz ver kendi kendine, Güzide TARANOĞLU

19 Son… Bülent Koçar-Ramazan Keskin


"HAFTASI www.ogretmen.info." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları