Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI İNGİLTEREİNGİLTERE ALMANYAALMANYA Sömürge Yarışı İTALYAİTALYA Sömürge Yarışı FRANSAFRANSA İki Ülke Arasında Bulunan Alsas Loren Çekişmesi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI İNGİLTEREİNGİLTERE ALMANYAALMANYA Sömürge Yarışı İTALYAİTALYA Sömürge Yarışı FRANSAFRANSA İki Ülke Arasında Bulunan Alsas Loren Çekişmesi."— Sunum transkripti:

1 BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI İNGİLTEREİNGİLTERE ALMANYAALMANYA Sömürge Yarışı İTALYAİTALYA Sömürge Yarışı FRANSAFRANSA İki Ülke Arasında Bulunan Alsas Loren Çekişmesi RUSYARUSYA Rusya’nın Balkanlarda izlediği politikasına bağlı olarak ilerlemesi AVUSTURYAAVUSTURYA Rusya’nın Balkanlarda izlediği politikasına bağlı olarak ilerlemesi İTİLAF DEVLETLERİ İTTİFAK DEVLETLERİ

2 BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI İTİLAF DEVLETLERİ İTTİFAK DEVLETLERİ

3 BUNABUNA GÖRE; BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI SanayiSanayi İnkilabı sonrasında SANAYİLEŞEN DEVLETLER DEVLETLER arasında Pazar ve Hammadde Arayışı Arayışı ’ndan kaynaklanan SÖMÜRGECİLİK FAALİYETİ FAALİYETİ ‘ nin yaygınlaşması İNGİLTEREİNGİLTERE ile ALMANYA ALMANYA arasındaki EKONOMİK REKABET ‘in,Dünya’da ‘in,Dünya’da devletler arasında BLOKLAŞMA BLOKLAŞMA ‘ya neden olması ALMANYA ile FRANSA FRANSA arasındaki ALSAS- LOREN BÖLGESİ BÖLGESİ ‘nden kaynaklanan SINIR ÇEKİŞMESİ ÇEKİŞMESİ ‘nin iki ülke arasında gerginliğe yol açması

4 BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI RUSYA’nınRUSYA’nın Balkanlarda izlediği PANİSLAVİZM POLİTİKASI POLİTİKASI ’ nın ALMANYA ALMANYA ile AVUSTURYA’nın AVUSTURYA’nın çıkarına dokunması AVUSTURYA-MACARİSTANAVUSTURYA-MACARİSTAN İMPARATORLUĞU İMPARATORLUĞU ’ nun nun SIRBİSTAN SIRBİSTAN ‘a ‘a ait olan olan BOSNA-HERSEK ‘ i işgal etmesi AVUSTURYA-MACARİSTANAVUSTURYA-MACARİSTAN İMPARATORLUĞU VELİAHTTI VELİAHTTI ’nın, SIRBİSTAN SIRBİSTAN ‘a ziyareti esnasında bir Sırplı Öğrenci tarafından suikast sonucu öldürülmesi

5 BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI İTİLAF DEVLETLERİ İTTİFAK DEVLETLERİ

6 BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI AVUSTURYA-MACARİSTANAVUSTURYA-MACARİSTAN İMPARATORLUĞU VELİAHTTI VELİAHTTI ’nın, SIRBİSTAN SIRBİSTAN ‘a ziyareti esnasında bir Sırplı Öğrenci tarafından suikast sonucu öldürülmesi sonrasında AVUSTURYA-MACARİSTANAVUSTURYA-MACARİSTAN İMPARATORLUĞU ile SIRBİSTAN arasında savaş çıktı. İkiİki devlet arasında başlayan,aslında küçük bir alanda cereyan eden savaş,diğer AVRUPALI DEVLETLERİ DEVLETLERİ ’nin savaşa girmesiyle birlikte savaş bir an da DÜNYA SAVAŞI SAVAŞI ‘ na dönüşüverdi.

7 BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI SavaşSavaş başladıktan kısa bir süre sonra İNGİLTERE İNGİLTERE ve FRANSA,RUSYA FRANSA,RUSYA ‘nın talebi üzerine RUSYA RUSYA ‘ya gerekli olan savaş yardımını ulaştırmak amacıyla kendi aralarında el birliği yaptılar. İNGİLTEREİNGİLTERE ile FRANSA FRANSA ‘nın el birliği ile hazırlanan yardım gemileri,18 gemileri,18 MART 1915 yılında ÇANAKKALE BOĞAZI BOĞAZI önlerine geldiler.

8 BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI Ozamana kadar,BİRİNCİ kadar,BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI SAVAŞI ‘ nın dışında kalan OSMANLI DEVLETİ, İNGİLTERE İNGİLTERE ile FRANSA FRANSA ‘nın öncülüğünde hazırlanan Yardım Gemileri Gemileri ’nin ÇANAKKALE BOĞAZI BOĞAZI ‘ndan geçmesine olanak vermedi.OSMANLI vermedi.OSMANLI DEVLETİ DEVLETİ ‘nin gösterdiği büyük kahramanlık sonrasında İNGİLTERE İNGİLTERE ve FRANSA FRANSA DONANMASI ağır yenilgiye uğradı.

9 BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI BÖYLECE;BÖYLECE; RUSYARUSYA ‘ya gerekli yardım, ÇANAKKALE BOĞAZI BOĞAZI ‘ndan geçirilemediği için RUSYA; BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI SAVAŞI ‘ndan BREST- LİTOVSK ANTLAŞMASI ANTLAŞMASI ile çekilmiştir.

10 BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI BüyükBüyük ekonomik sorunlarla uğraşan ve tüm umudunu İNGİLTERE İNGİLTERE ile FRANSA FRANSA ‘dan gelecek Maddi Maddi ve Manevi Yardım’lara Yardım’lara bağlayan RUSYA RUSYA ‘da BOLŞEVİK HALK SINIFI, SINIFI, bu yardımların RUSYA RUSYA ‘ya ulaştırılaması üzerine devlete karşı isyan çıkardılar.Bu isyana, tarihte BOLŞEVİK İHTİLALİ İHTİLALİ denir.

11 BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI RUSYARUSYA ‘nın savaştan çekilmesi sonrasında İtilaf ve ve İttifak Devletleri Grupları Grupları ’nda değişiklikler meydana gelmişti. BUNABUNA GÖRE; İTİLAFİTİLAF DEVLETLERİ İTTİFAKİTTİFAK DEVLETLERİ İNGİLTEREİNGİLTERE FRANSAFRANSA RUSYARUSYA ALMANYAALMANYA İTALYAİTALYA AVUSTURYAAVUSTURYA MACARİSTAN İMPARATORLUĞU

12 BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI İTİLAF DEVLETLERİ İTTİFAK DEVLETLERİ

13 BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI RUSYARUSYA ‘nın savaştan çekilmesi üzerine önemli ortağını kaybeden İNGİLTERE, İNGİLTERE, öbür blokta yer alan İTALYA İTALYA ‘ya “BİRİNCİ“BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI SONRASINDA OSMANLI DEVLETİ ‘NİN PARÇALANMASI DURUMUNDA EGE VE ÇEVRESİ ÇEVRESİ “ ninnin kendisine verileceği sözü ile kendi saflarına katılmasını teklif etmiştir.

14 BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI Ozamana kadar savaşa girmemiş olan, İTALYA, İNGİLTERE İNGİLTERE ‘nin kendisine sunduğu teklifi kabul ederek, savaşın ilerki zamanlarında ‘nin de içinde bulunduğu İTİLAF DEVLETLER GRUBU ‘na katılır.

15 BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI BUBU GELİŞMELER SONRASI SONRASI ‘ nda BUNABUNA GÖRE; İTİLAFİTİLAF DEVLETLERİ İTTİFAKİTTİFAK DEVLETLERİ İNGİLTEREİNGİLTERE FRANSAFRANSA RUSYARUSYA ALMANYAALMANYA İTALYAİTALYA AVUSTURYAAVUSTURYA MACARİSTAN İMPARATORLUĞU İtilafİtilaf ve ve İttifak Devletleri Grupları Grupları ’nda değişiklikler meydana gelmişti. İ İİ İTALYA

16 BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI İTİLAF DEVLETLERİ İTTİFAK DEVLETLERİ

17 BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI İTALYAİTALYA ‘nın İNGİLTERE İNGİLTERE ‘nin içinde bulunduğu İTİLAF DEVLETLER GRUBU GRUBU ‘- na geçmesi ile birlikte ALMANYA, “JEOPOLİTİK“JEOPOLİTİK KONUM KONUM “ nedeniylenedeniyle OSMANLI DEVLETİ DEVLETİ ve BULGARİSTAN ‘ne kendisinin içinde bulunduğu İTTİFAK DEVLETLER GRUBU GRUBU ‘na katılmaları teklifini yaptı.

18 BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI YİNEYİNE BU GELİŞMELER SONRASI SONRASI ‘ nda BUNABUNA GÖRE; İTİLAFİTİLAF DEVLETLERİ İTTİFAKİTTİFAK DEVLETLERİ İNGİLTEREİNGİLTERE FRANSAFRANSA RUSYARUSYA ALMANYAALMANYA İTALYAİTALYA AVUSTURYAAVUSTURYA MACARİSTAN İMP. İtilafİtilaf ve ve İttifak Devletleri Grupları Grupları ’nda değişiklikler meydana gelmişti. İ İİ İTALYA O OO OSMANLI DEV. B BB BULGARİSTAN

19 BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI İTİLAF DEVLETLERİ İTTİFAK DEVLETLERİ

20 BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI BİRİNCİBİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI,ALMANYA SAVAŞI,ALMANYA ‘nın içinde bulunduğu İTTİFAK DEVLETLERİ’- nin üstünlüğü ile devam ederken ; BirBir ALMAN SAVAŞ GEMİSİ GEMİSİ ‘nin ATLAS OKYANUSU OKYANUSU üzerinde bulunan ABD TİCARET GEMİSİ GEMİSİ ‘ni yanlışlıkla batırması üzerine ABDABD ‘de İNGİLTERE İNGİLTERE ‘nin içinde bulunduğu İTİLAF DEVLETLERİ DEVLETLERİ ‘nin yanında savaşa girdi.

21 BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI ABDABD ‘nin İTİLAF DEVLETLERİ GRUBU GRUBU ‘ - nun yanında savaşa girmesiyle birlikte BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI SAVAŞI ‘nın gidişatı değişmiştir. ZİRAZİRA ALMANYAALMANYA ‘nın lehine gözüken BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI SAVAŞI ‘nın gidişatı,ABD gidişatı,ABD ‘nin savaşa girmesiyle birlikte durum tersine dönmüştür. BİRİNCİBİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI SAVAŞI, kısa sürede sona ermiş ve İTTİFAK DEVLETLERİ DEVLETLERİ sırayla barış teklifinde bulunmuşlardır.

22 BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI ABDABD BAŞKANI WİLSON WİLSON, BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI SAVAŞI ‘nın hemen sonrasında antlaşmalar imzalanmadan kısa bir süre önce, DÜNYA BARIŞI BARIŞI ‘ nı sağlamak amacıyla 14 MADDELİK kendi adıyla anılan WİLSON İLKELERİ İLKELERİ ‘ni yayınlamıştır.

23 BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI BuBu WİLSON İLKELRİ İLKELRİ ‘ne göre; BOĞAZLAR,tümBOĞAZLAR,tüm devletlere açık olacaktı, HERHER MİLLET,kendi MİLLET,kendi kaderini,yine kendisi belirleyecekti. SavaşSavaş Sonrası, TOPRAK İŞGALİ İŞGALİ olmayacaktı, MağlupMağlup Olan Devletler ‘den ‘den SAVAŞ TAZMİNATI alınmayacaktı, BirinciBirinci Dünya Savaşı Öncesi’nde yapılan tüm GİZLİ ANTLAŞMALAR ANTLAŞMALAR iptal edilecekti. MİLLETLERMİLLETLER CEMİYETİ CEMİYETİ kurulacaktı SÖMÜRGECİLİKSÖMÜRGECİLİK FAALİYETİ FAALİYETİ yapılmayacaktı

24 BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI BİRİNCİBİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI SONUCU ‘nda İMPARATORLUKLARİMPARATORLUKLAR yıkılmış, yerine YENİ DEVLETLER DEVLETLER kurulmuştur. BUNLAR;BUNLAR; AVUSTURYAAVUSTURYA DEVLETİ MACARİSTANMACARİSTAN DEVLETİ YUGOSLAVYAYUGOSLAVYA DEVLETİ POLONYAPOLONYA DEVLETİ ÇEKOSLAVAKYAÇEKOSLAVAKYA DEVLETİ

25 BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI BİRİNCİBİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI SONUCU ‘nda BAZIBAZI DEVLETLER DEVLETLER ‘de YÖNETİM ŞEKİLLERİ ŞEKİLLERİ değişmiştir.

26 BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI BİRİNCİBİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI SONUCU ‘nda DÜNYADÜNYA BARIŞI BARIŞI ‘nın sağlanması amacıyla MİLLETLERMİLLETLER CEMİYETİ ( Cemiyet-i Akvam )kurulmuştur.

27 BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI BİRİNCİBİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI SONUCU ‘nda YENENYENEN İTİLAF DEVLETLERİ DEVLETLERİ ile YENİLEN YENİLEN DEVLETLER DEVLETLER arasında ANTLAŞMALAR ANTLAŞMALAR imzalanmıştır. BUNLAR;BUNLAR; ALMANYAALMANYA ile VERSAY ANTLAŞMASI AVUSTURYAAVUSTURYA ile SAİNT-GERMAİN ANTLAŞMASI BULGARİSTANBULGARİSTAN ile NÖYYİ ANTLAŞMASI MACARİSTANMACARİSTAN ile TRİYANÖN ANTLAŞMASI OSMANLIOSMANLI DEVLETİ DEVLETİ ile MONDROS ATEŞKES ANTLAŞMASI


"BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI İNGİLTEREİNGİLTERE ALMANYAALMANYA Sömürge Yarışı İTALYAİTALYA Sömürge Yarışı FRANSAFRANSA İki Ülke Arasında Bulunan Alsas Loren Çekişmesi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları