Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

CEPHE ÖLÇMELERİ Sizlere cephe ölçme tekniği ve sektörümüzde kullanılan totalstaion ölçüm cihazları ile neler yapılabileceğini anlatacağım. Sunumumda örnek.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "CEPHE ÖLÇMELERİ Sizlere cephe ölçme tekniği ve sektörümüzde kullanılan totalstaion ölçüm cihazları ile neler yapılabileceğini anlatacağım. Sunumumda örnek."— Sunum transkripti:

1 CEPHE ÖLÇMELERİ Sizlere cephe ölçme tekniği ve sektörümüzde kullanılan totalstaion ölçüm cihazları ile neler yapılabileceğini anlatacağım. Sunumumda örnek olarak getirmiş olduğum iş Alanya kapalı spor kompleksi inşaatı olup, dış cephe giydirme işine üstlenmiş müteahhit firmaya altlık olarak ölçülmüştür. Ölçünün sonucunda ilgili firma dış cephe giydirme elemanları (alüminyum doğramaları ) üreterek yerine monte edecektir. Not: Bu sunum, Graftek Firmasından Semih Yıldız tarafından hazırlanmıştır.

2 CEPHE ÖLÇMELERİ Cephe ölçümleri iki aşamalı olarak yapılır
Birinci aşaması cephenin halihazır haritasının yapılması. İkinci aşaması Aplikasyon; cephe giydirme elemanlarının yerine montesidir.

3 CEPHE ÖLÇMELERİ Ölçüsü yapılacak spor kompleksi yan cephesi, ölçüde istenilen yatay ve düşey kirişlerin pencere boşluklarının olukların konumunun ölçümüdür.

4 CEPHE ÖLÇMELERİ yatay kiriş oluk düşey kiriş

5 CEPHE ÖLÇMELERİ Bu iş için kullanılan ölçüm cihazı reflektörsüz ölçme teknolojisine sahip TRIMBLE S6 model totalstationdur.

6 CEPHE ÖLÇMELERİ Ölçüye başlamadan önce ölçü yapılacak cephenin krokisini hazırlamalıyız imkanımız varsa fotoğraf makinesi ile krokimizi desteklemeliyiz.

7 CEPHE ÖLÇMELERİ Cephe üzerinde iki nokta belirlenir ve cephe üzerinde işaretlenir ( boya, çivi vs..) iki nokta arası şerit metre veya ölçüm cihazı ile ölçülür.Ölçüm cihazında kullanılan program kesit alma programıdır.Ölçülen iki nokta arasında yatay mesafe ve kot farkı bilgilerini bilmemiz gerekir..

8 CEPHE ÖLÇMELERİ Cephe üzerinde işaretlenen 1. nokta koordinatlarını
X=100 Y=100 Z=100 olarak kabul edilerek ölçüm cihazına kaydedilir.

9 CEPHE ÖLÇMELERİ Cephe üzerinde işaretlenen 2. nokta koordinatlarını ölçülen mesafeye göre koordinatladırılarak X= Y= Z= ölçüm cihazına kaydedilir. ..

10 CEPHE ÖLÇMELERİ Ölçüm cihazını detay noktalarının görebilecek şekilde ölçü cephesinin karşısına kurularak ölçüye başlanır. ..

11 CEPHE ÖLÇMELERİ Cephe üzerindeki iki noktadan geriden kestirme programı çalıştırılarak cihazın konumu belirlenir.

12 CEPHE ÖLÇMELERİ Detay noktaları ölçüm cihazındaki koordinatlı detay alım programı ile ölçülür.

13 CEPHE ÖLÇMELERİ Ölçülen noktalar aktarma cihazın aktarma ve hesap programında hesaplanarak grafik programda açılır halde saklanır.

14 CEPHE ÖLÇMELERİ Detay noktaları çeşitli CAD programlarında işlenir örnek program EGHAS Etkileşimli Grafik Harita Sistemi Programıdır.

15 CEPHE ÖLÇMELERİ Datay noktaları yakın görünüm

16 CEPHE ÖLÇMELERİ Ölçü sonucunda cephesi giydirme yapılmış örnek bina.


"CEPHE ÖLÇMELERİ Sizlere cephe ölçme tekniği ve sektörümüzde kullanılan totalstaion ölçüm cihazları ile neler yapılabileceğini anlatacağım. Sunumumda örnek." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları