Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KANIN VÜCUTDA DOLAŞIMI KALBİN GÖREVLERİ. Vücudumuzda 3 tane sistem vardır. Bunlar; Solunum sistemi Dolaşım sistemi Boşaltım sistemidir. Dolaşım sistemi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KANIN VÜCUTDA DOLAŞIMI KALBİN GÖREVLERİ. Vücudumuzda 3 tane sistem vardır. Bunlar; Solunum sistemi Dolaşım sistemi Boşaltım sistemidir. Dolaşım sistemi."— Sunum transkripti:

1 KANIN VÜCUTDA DOLAŞIMI KALBİN GÖREVLERİ

2 Vücudumuzda 3 tane sistem vardır. Bunlar; Solunum sistemi Dolaşım sistemi Boşaltım sistemidir. Dolaşım sistemi ise, Kalp,kan ve damarlarımızdan oluşur

3 Hayati Öneme Sahip Maddelerin İlgili organlara taşınması kalp, damar ve kan ile olur. Kalbi yakından inceleliyelim.

4  Kanın damarlar içinde dolaşmasını ve vücudun her hücresine anında ulaşmasını sağlayacak itici güç,çok özel bir pompalama sistemine sahip olan kalp tarafından sağlanır.

5 Kalbimizin Konumu ve Özellikleri Göğüs ön duvarı arkasında, orta kısımda iki akciğer arasında yer alır. Koni şeklindedir. Hiçbir zaman kas yorgunluğu çekmeyen özel kaslardan oluşmuştur. Kalp değişen koşullara göre kan pompalar. Kalp istemsiz ve durmadan çalışır.

6 Kalbin Görevleri  Temel işi kanı pompalamak olan hayati bir organdır.Bu şekilde kanın vücuda dağılmasını sağlar.

7 Kalbin Bölümleri Kalp dört boşluktan ( bölümden) oluşur. Üstte sağ ve sol olmak üzere iki kulakçık yani kalbin kulakçık bölümü vardır. Altta ise sağ ve sol olmak üzere iki karıncık yani kalbin karıncık bölümü vardır.

8

9 Kalbin çalışması  Kasılmalar ve gevşemeler şeklindedir.  Kalp,kanın hareketini sağlamak için kapakçıklar ve kalp kasları ritmik olarak kasılıp gevşer ve kanın vücutta dolaşmasını sağlar.

10 Kalbin bir kasılıp –gevşeme hareketine Bir kalp atışı denir.

11 Sayılarla Kalp İnsan vücudundaki atardamar İnsan vücudundaki atardamar Toplardamar ve Toplardamar ve Kılcal damarların Kılcal damarların Toplam uzunluğu yaklaşık 96 000 km uzunluğundadır. Toplam uzunluğu yaklaşık 96 000 km uzunluğundadır. Dünyanın çevresini iki defa dönebilecek uzunluktadır. Dünyanın çevresini iki defa dönebilecek uzunluktadır.

12  Kalp her gün yaklaşık 100.000 defa atmaktadır. İnsan kalbinin ağırlığı kadında 250 erkek de 300 gram kadardır. Kalbin yapısı ilk defa 1706 yılında bir Fransız anatomi profesörü olan Raymond Viessens tarafından tanımlanmıştır

13 Bir çocuğun kalbi yaklaşık Bir çocuğun kalbi yaklaşık Sıkılı bir yumruk kadar Sıkılı bir yumruk kadar Erişkin kalbi Erişkin kalbi İki yumruk kadar büyüklüktedir. İki yumruk kadar büyüklüktedir.

14 . Yetişkin bir insanın kalbi normal durumda dakikada 70-80 kez atar. Yeni doğan bebeklerde ise kalp atımı yüksek olup;dakikada 100-120 arası atar.

15 Kalbimizin Sesi Başlıca 4 kalp sesi vardır. Başlıca 4 kalp sesi vardır. 1.ve 2. ses 1.ve 2. ses Elimizi göğsümüzün sol tarafına Elimizi göğsümüzün sol tarafına Götürdüğümüzde ya da doktorların steteskopla dinledikleri sestir. Götürdüğümüzde ya da doktorların steteskopla dinledikleri sestir. Bu sesin nedeni Bu sesin nedeni,Kulakçık ile karıncık arasındaki kapakçıkların açılıp kapanmasıdır.,Kulakçık ile karıncık arasındaki kapakçıkların açılıp kapanmasıdır. Bu sesi hissedebilir ya da steteskopla duyabiliriz Bu sesi hissedebilir ya da steteskopla duyabiliriz

16 3. ve 4. sesler ancak 3. ve 4. sesler ancak Elektro Kalp Grafiği (EKG) cihazında görülebilir. Elektro Kalp Grafiği (EKG) cihazında görülebilir.

17 Kalbimizi Tehdit Eden Unsurlar  Fazlı yağlı ve kolesterollü yiyecekler  Kalıtsal yatkınlık (ailede görülmesi) Sigara kullanımı Aşırı stres Spor yapmamak  Fast foot yiyeceklerin yenmesi  Asitli içecekler

18 Sonuç Olarak  Kalp kasılıp gevşeme hareketi ile kanı damarlar içerisine pompalar.  Damarlar içinde pompalanan kan organlara gider.  Kan ile hücre toplulukları arasında madde alışverişi olur.  Madde alışverişi yapan kan önce kalbe sonra da temizlenmek için akciğere gider.

19 Akciğerde temizlenen kan damarlarla tekrar kalbe getirilir ikinci dolaşım için pompalanır.


"KANIN VÜCUTDA DOLAŞIMI KALBİN GÖREVLERİ. Vücudumuzda 3 tane sistem vardır. Bunlar; Solunum sistemi Dolaşım sistemi Boşaltım sistemidir. Dolaşım sistemi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları