Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

EMPATİ Empati – Sempati Empatik Dinleme COMM 322 KİŞLERARASI İLETİŞİM.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "EMPATİ Empati – Sempati Empatik Dinleme COMM 322 KİŞLERARASI İLETİŞİM."— Sunum transkripti:

1

2 EMPATİ Empati – Sempati Empatik Dinleme COMM 322 KİŞLERARASI İLETİŞİM

3 KIZILDERİLİ ATASÖZÜ “BİR ANLAŞMAZLIK OLDUĞUNDA, MUHATABINIZIN AYAKKABILARINI GİYEREK SORUNA BAKIN!” “BİR ANLAŞMAZLIK OLDUĞUNDA, MUHATABINIZIN AYAKKABILARINI GİYEREK SORUNA BAKIN!” “EMPATİ ÖTEKİNİN MAKOSENLERİNİ GİYMEKTİR.” “EMPATİ ÖTEKİNİN MAKOSENLERİNİ GİYMEKTİR.” “BİR İNSANI YARGILAMADAN ÖNCE GÖKTE ÜÇ AY ESKİYİNCEYE DEK ONUN MAKOSENLERİYLE YÜRÜ…” “BİR İNSANI YARGILAMADAN ÖNCE GÖKTE ÜÇ AY ESKİYİNCEYE DEK ONUN MAKOSENLERİYLE YÜRÜ…”

4 KIZILDERİLİ ATASÖZÜ

5 EMPATİ NE DEĞİLDİR? EMPATİ KARŞIMIZDAKİ İLE ÖZDEŞLEŞMEK, ONA BENZEMEK, SEMPATİ DUYMAK DEĞİL; EMPATİ KARŞIMIZDAKİ İLE ÖZDEŞLEŞMEK, ONA BENZEMEK, SEMPATİ DUYMAK DEĞİL; ONUN BAKIŞ TARZINI YAKALAMAYA ÇALIŞMA ÇABASIDIR. ONUN BAKIŞ TARZINI YAKALAMAYA ÇALIŞMA ÇABASIDIR.

6 EMPATİ NE DEĞİLDİR? EMPATİ KARŞIMIZDAKİ İLE ÖZDEŞLEŞMEK, ONA BENZEMEK, SEMPATİ DUYMAK DEĞİLDİR EMPATİ KARŞIMIZDAKİ İLE ÖZDEŞLEŞMEK, ONA BENZEMEK, SEMPATİ DUYMAK DEĞİLDİR ONUN BAKIŞ TARZINI YAKALAMAYA ÇALIŞMA ÇABASIDIR. ONUN BAKIŞ TARZINI YAKALAMAYA ÇALIŞMA ÇABASIDIR.

7 SEMPATİ SEMPATİ, DİĞER BİREYİN D Ü Ş Ü NCE VE DUYGULARINI AYNEN DİĞER KİŞİNİN İ Ç D Ü NYASINDA YAŞADIĞI ŞEKLİYLE YAŞAMAKTIR. SEMPATİ, DİĞER BİREYİN D Ü Ş Ü NCE VE DUYGULARINI AYNEN DİĞER KİŞİNİN İ Ç D Ü NYASINDA YAŞADIĞI ŞEKLİYLE YAŞAMAKTIR. SEMPATİYE İHTİYA Ç DUYARIZ, ANCAK SORUNUN ÇÖ Z Ü MLENMESİNDE Ç OĞU ZAMAN YETERLİ DEĞİLDİR. SEMPATİYE İHTİYA Ç DUYARIZ, ANCAK SORUNUN ÇÖ Z Ü MLENMESİNDE Ç OĞU ZAMAN YETERLİ DEĞİLDİR. SEMPATİYİ VE EMPATİYİ YERİNE G Ö RE KULLANMAK Ö NEMLİ. SEMPATİYİ VE EMPATİYİ YERİNE G Ö RE KULLANMAK Ö NEMLİ.

8 İLETİŞİM VE EMPATİ

9

10

11 EMPATİ KİŞİNİN KENDİSİNİ KARŞISINDAKİNİN YERİNE KOYARAK NE HİSSETTİĞİNİ ANLAMAYA ÇALIŞMASIDIR KİŞİNİN KENDİSİNİ KARŞISINDAKİNİN YERİNE KOYARAK NE HİSSETTİĞİNİ ANLAMAYA ÇALIŞMASIDIR KİŞİNİN KARŞISINDAKİNİN DUYGULARININ YOĞUNLUĞUNU VE ANLATIMINI ALGILAMA VE ANLAMA YETENEĞİDİR KİŞİNİN KARŞISINDAKİNİN DUYGULARININ YOĞUNLUĞUNU VE ANLATIMINI ALGILAMA VE ANLAMA YETENEĞİDİR KARŞIMIZDAKİ KİŞİNİN DÜNYAYI GÖRÜŞÜNÜ BİR ANLIK YAKALAMADIR KARŞIMIZDAKİ KİŞİNİN DÜNYAYI GÖRÜŞÜNÜ BİR ANLIK YAKALAMADIR EMPATİ, DİĞER KİŞİYİ ANLAMA Ç ABASIDIR. EMPATİ, DİĞER KİŞİYİ ANLAMA Ç ABASIDIR.

12 EMPATİ BİR İNSANIN KENDİSİNİ, KARŞISINDAKİNİN YERİNE KOYARAK OLAYLARA ONUN BAKIŞ AÇISIYLA BAKMASI, O KİŞİNİN DUYGU VE DÜŞÜNCELERİNİ DOĞRU OLARAK ANLAMASI, HİSSETMESİ VE BU DURUMU ONA İLETMESİ SÜRECİNE DENİR.

13 EMPATİ EMPATİ KURABİLMENİN TEMEL KOŞULLARINDAN BİRİSİ ETKİN DİNLEYEBİLMEKTİR. EMPATİ KURABİLMENİN TEMEL KOŞULLARINDAN BİRİSİ ETKİN DİNLEYEBİLMEKTİR. DUYMAK VE DİNLEMEK AYNI ŞEY DEĞİLDİR. DUYMAK VE DİNLEMEK AYNI ŞEY DEĞİLDİR. SADECE S Ö ZLE MESAJLARA DEĞİL, S Ö ZS Ü Z MESAJLARA DA DİKKAT ETMEK Ö NEMLİDİR. SADECE S Ö ZLE MESAJLARA DEĞİL, S Ö ZS Ü Z MESAJLARA DA DİKKAT ETMEK Ö NEMLİDİR. EMPATİYİ YERİNDE KULLANMAK Ö NEMLİDİR. ENERJİNİZ VE İSTEĞİNİZ D Ü Ş Ü K İSE, EMPATİK OLMAYA Ç ALIŞMAYIN. EMPATİYİ YERİNDE KULLANMAK Ö NEMLİDİR. ENERJİNİZ VE İSTEĞİNİZ D Ü Ş Ü K İSE, EMPATİK OLMAYA Ç ALIŞMAYIN. HER KOŞULDA EMPATİK DAVRANMAYA Ç ALIŞMAK DA İŞE YARAMAYABİLİR. HER KOŞULDA EMPATİK DAVRANMAYA Ç ALIŞMAK DA İŞE YARAMAYABİLİR.

14 EMPATİ BASAMAKLARI ONLAR BASAMAĞI ONLAR BASAMAĞI SENİN SORUNLARIN KARŞISINDA TOPLUM NE DÜŞÜNÜR NE HİSSEDER ? SENİN SORUNLARIN KARŞISINDA TOPLUM NE DÜŞÜNÜR NE HİSSEDER ? BEN BASAMAĞI BEN BASAMAĞI SENİN SORUNLARIN KARŞISINDA BEN NE DÜŞÜNÜYOR, NE HİSSEDİYORUM? SENİN SORUNLARIN KARŞISINDA BEN NE DÜŞÜNÜYOR, NE HİSSEDİYORUM? SEN BASAMAĞI SEN BASAMAĞI SENİN SORUNLARIN KARŞISINDA SEN NE DÜŞÜNÜYOR, NE HİSSEDİYORSUN? SENİN SORUNLARIN KARŞISINDA SEN NE DÜŞÜNÜYOR, NE HİSSEDİYORSUN?

15 ONLAR BASAMAĞI BU BASAMAKTA TEPKI VEREN KIŞI KARŞISINDAKI KIŞININ KENDISINE ANLATTIĞI SORUN ÜZERINE DÜŞÜNMEZ, SORUN SAHIBININ DUYGU VE DÜŞÜNCELERINE DIKKAT ETMEZ, BU SORUNA ILIŞKIN KENDI DUYGU VE DÜŞÜNCELERINDEN SÖZ ETMEZ. SORUNU DINLEYEN KIŞI, SORUN SAHIBINE ÖYLE BIR GERI BILDIRIM VERIR KI, BU GERI BILDIRIM, O ORTAMDA BULUNMAYAN ÜÇÜNCÜ ŞAHISLARIN (TOPLUMUN) GÖRÜŞLERINI DILE GETIRMEKTEDIR.

16 ONLAR BASAMAĞI BU BASAMAKTA TEPKI VEREN KIŞI, BIRTAKIM GENELLEMELER YAPAR, ATASÖZLERI KULLANIR. ÖRNEĞIN PARASINI ISRAF ETTIĞI IÇIN YAKINAN BIR KIŞIYE "AYAĞINI YORGANINA GÖRE UZAT" DERSEM, ONLAR BASAMAĞINDA BIR EMPATIK TEPKI VERMIŞ OLURUM. BU SÖZLERIMLE KARŞIMDAKI KIŞININ YA DA BENIM DUYGU YA DA DÜŞÜNCELERIMIZ YER ALMAMAKTA, YALNIZCA TOPLUMUN BU KONU ILE ILIŞKIN GÖRÜŞÜ YANSITILMAKTADIR.

17 BEN BASAMAĞI BU BASAMAKTA EMPATIK TEPKI VEREN KIŞI, BENMERKEZCIDIR; KENDISINE SORUNUNU ANLATAN KIŞININ DUYGU VE DÜŞÜNCELERINE EĞILMEK YERINE, SORUNUN SAHIBINI ELEŞTIRIR, ONA AKIL VERIR; BAZENDE KIŞIYI KENDI SORUNLARIYLA BAŞBAŞA BIRAKIP KENDINDEN SÖZ ETMEYE BAŞLAR.

18 BEN BASAMAĞI ÖRNEĞIN "BEN" BASAMAĞINA UYGUN EMPATIK TEPKI VEREN BIR KIŞI, DINLEDIĞI SORUN KARŞISINDA "ÜZÜLDÜM, AYNI DERT BENDE DE VAR" DER VE BÖYLECE SORUN SAHIBINI SORUNUYLA YÜZÜSTÜ BIRAKIP KENDI SORUNLARINI ANLATMAYA BAŞLAR. BEN BASAMAĞINDA EMPATIK TEPKI VEREN KIŞI, KARŞISINDAKI INSANI BIR ÖLÇÜDE RAHATLATABILIR.

19 SEN BASAMAĞI BU BASAMAKTA EMPATIK TEPKI VEREN BIR KIŞI, KENDISINE SORUNUNU ILETEN KIŞINI ROLÜNE GIRER, OLAYLARA O KIŞININ BAKIŞ AÇISIYLA BAKAR. YANI KENDISINE ILETILEN SORUN KARŞISINDA, TOPLUMUN YA DA KENDISININ DÜŞÜNCELERINI DILE GETIRMEZ, DOĞRUDAN DOĞRUYA KARŞISINDAKI KIŞININ DUYGULARI VE DÜŞÜNCELERI ÜZERINDE ODAKLAŞARAK, O KIŞININ NE DÜŞÜNDÜĞÜNÜ VE HISSETTIĞINI ANLAMAYA ÇALIŞIR.

20 İLETİŞİMDE EMPATİ KURULABİLMEK İÇİN: 1 1. EMPATİ KURAN KİŞİ KENDİSİNİ KARŞISINDAKİNİN YERİNE KOYMALI, OLAYLARA ONUN G Ö ZL Ü Ğ Ü İLE BAKMALIDIR ONUN GİBİ D Ü Ş Ü N Ü P, OLAYLARI ONUN GİBİ DEĞERLENDİRMEZSE EMPATİ KURMUŞ OLMAZ. 2.EMPATİ KURMAK İ Ç İN KARŞIMIZDAKİ KİŞİNİN DUYGU VE D Ü Ş Ü NCELERİNİ DOĞRU ALGILAMALIYIZ. 3. EMPATİK ANLAYIŞIMIZI KARŞIMIZDAKİ KİŞİYE Y Ü Z Ü M Ü ZLE, İFADELERİMİZLE, BEDENİMİZLE İLETMELİ, ONU ANLADIĞIMIZI G Ö STERMELİYİZ.

21 “EMPATİ OLGUNLUĞUN EN İYİ GÖSTERGELERİNDEN BİRİDİR.” Tongue fu düşüncesi

22

23 LEARNEDUSEDTAUGHT LISTENING 1st Most (45%) Least SPEAKING 2nd Next Most (30%) Next Least READING 3rd Next Least (16%) Next Most WRITING 4th Least (9%) Most

24 DİNLEME DİNLEME BİR SANATTIR, GERÇEK DİNLEME KONUŞMAKTAN DAHA ZORDUR, GAYRET VE DİSİPLİN GEREKTİRİR DİNLEME BİR SANATTIR, GERÇEK DİNLEME KONUŞMAKTAN DAHA ZORDUR, GAYRET VE DİSİPLİN GEREKTİRİR “DOĞUŞTAN İYİ DİNLEYİCİ OLANLARIN SAYISI AZDIR. İYİ BİR DİNLEYİCİ OLABİLMEK İÇİN; BİLİNÇLİ BİR ÇABA VE YENİ BECERİLER ÖĞRENMEK GEREKLİDİR.” Doğan Cüceloğlu “DOĞUŞTAN İYİ DİNLEYİCİ OLANLARIN SAYISI AZDIR. İYİ BİR DİNLEYİCİ OLABİLMEK İÇİN; BİLİNÇLİ BİR ÇABA VE YENİ BECERİLER ÖĞRENMEK GEREKLİDİR.” Doğan Cüceloğlu

25 DİNLEME DİNLEME DİNLEME AMA BEN SİZİ DİNLEDİM KARDEŞİM SİZDE BENİ DİNLEYİN. AMA BEN SİZİ DİNLEDİM KARDEŞİM SİZDE BENİ DİNLEYİN. SİZE DEĞER VERİYORUM SİZE DEĞER VERİYORUM ŞU ANDA YEMEKTE OLANLAR, MAÇ İZLEYENLER ŞU ANDA YEMEKTE OLANLAR, MAÇ İZLEYENLER İNSANLAR DAKİKADA 200 KELİME KONUŞABİLİR. İNSANLAR DAKİKADA 200 KELİME KONUŞABİLİR.

26 İKİ KULAĞINIZIN VE TEK BİR AĞZINIZIN OLMASI, DAHA AZ KONUŞUP DAHA ÇOK DİNLEYEBİLELİM DİYEDİR(CİTUMLU ZENO).

27 NEDEN DİNLERİZ? BİLGİ ALMAK İÇİN BİLGİ ALMAK İÇİN ZEVK İÇİN ZEVK İÇİN GERİ BİLDİRİM VERMEK İÇİN GERİ BİLDİRİM VERMEK İÇİN ANLAMAK İÇİN ANLAMAK İÇİN KİŞİSEL ÇIKAR İÇİN KİŞİSEL ÇIKAR İÇİN GÜÇ ELDE ETMEK İÇİN GÜÇ ELDE ETMEK İÇİN

28 DİNLEME TÜRLERİ YANLIŞ DİNLEME TÜRLERİ GÖRÜNÜŞTE DİNLEME GÖRÜNÜŞTE DİNLEME SEÇEREK DİNLEME SEÇEREK DİNLEME SAVUNUCU DİNLEME SAVUNUCU DİNLEME SAPLANTILI DİNLEME SAPLANTILI DİNLEME TUZAK KURUCU DİNLEME TUZAK KURUCU DİNLEME YÜZEYSEL DİNLEME YÜZEYSEL DİNLEME DOGRU DİNLEME TÜRLERİ ETKİN DİNLEME ETKİN DİNLEME EMPATİK DİNLEME EMPATİK DİNLEME

29 ETKİN DİNLEME DİNLEYENİN KONUŞANI ANLAMASI VE ANLIKTA OLSA KONUŞANIN GERÇEKLERİNİN DÜNYASINA GİREREK KARŞIDAN GELEN İLETİYE SÖZLÜ TEPKİ VERME BECERİSİDİR DİNLEYENİN KONUŞANI ANLAMASI VE ANLIKTA OLSA KONUŞANIN GERÇEKLERİNİN DÜNYASINA GİREREK KARŞIDAN GELEN İLETİYE SÖZLÜ TEPKİ VERME BECERİSİDİR KENDİ SÖZCÜKLERİYLE İFADE ETME KENDİ SÖZCÜKLERİYLE İFADE ETME EMPATİ KURMA EMPATİ KURMA

30 EMPATİK DİNLEME İÇİN : MESAJ İLETEN KİŞİNİN SÖYLEDİKLERİNİ; MESAJ İLETEN KİŞİNİN SÖYLEDİKLERİNİ; KENDİMİZİ ONUN YERİNE KOYARAK KENDİMİZİ ONUN YERİNE KOYARAK DAVRANIŞ VE SÖZLERİMİZLE TASDİK EDEREK DAVRANIŞ VE SÖZLERİMİZLE TASDİK EDEREK DUYGU VE DÜŞÜNCELERİMİZİ AKTARARAK DUYGU VE DÜŞÜNCELERİMİZİ AKTARARAK ELEŞTİRİCİ VE YARGILAYICI İFADELERDEN KAÇINARAK ELEŞTİRİCİ VE YARGILAYICI İFADELERDEN KAÇINARAK KENDİ KELİMELERİMİZLE ÖZETLEME YAPARAK DİNLEMELİYİZ. KENDİ KELİMELERİMİZLE ÖZETLEME YAPARAK DİNLEMELİYİZ.

31 ETKİN/EMPATİK DİNLEME NE ZAMAN YAPILMAMALI 1. KARŞINIZDAKİ İNSAN BİLGİ İSTEDİĞİNDE. 2. KARŞINIZDAKİ KİŞİ SALDIRGAN, BAŞTAN ÇIKARICI VEYA SİZİ KULLANMAYA ÇALIŞAN BİRİ İSE. 3. KARŞINIZDAKİ KİŞİ SİZİ KONUŞMADAN UZAK TUTMAYA ÇALIŞTIĞINDA. 4. GERÇEKLE BAĞI KOPMUŞ İSE(İNTİHAR GİRİŞİMİ, SARHOŞ, DEPRESİF DURUM) 5. O KİŞİNİN DUYGULARI VE KONUNUN İÇERİĞİ HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ SAĞLANMIYORSA.

32 İyi dinlemeyi engelleyen faktörler KONUYU İLGİNÇ BULMAMAK KONUYU İLGİNÇ BULMAMAK KONUŞANDA İLLE DE KUSUR BULMAYA ÇALIŞMAK KONUŞANDA İLLE DE KUSUR BULMAYA ÇALIŞMAK KONUŞMADAKİ BAZI NOKTALARA AŞIRI DUYARLILIK GÖSTERMEK (SEÇMEK) KONUŞMADAKİ BAZI NOKTALARA AŞIRI DUYARLILIK GÖSTERMEK (SEÇMEK) SAHTE DİKKAT SAHTE DİKKAT KONUŞMA-DİNLEME ARASINDAKİ SÖZCÜK FARKI KONUŞMA-DİNLEME ARASINDAKİ SÖZCÜK FARKI PROVA YAPMAK PROVA YAPMAK AKIL OKUMAK AKIL OKUMAK

33 KÖTÜ DİNLEYİCİ HEMEN SONUCA GİTMEK İSTER ELEŞTİRİLERİ KİŞİSEL ALIR KONUŞANIN ‘NE DEDİĞİ’NE ODAKLANIR KARŞIDAKİNİ SUÇLAR PROBLEMİN KONTROLÜNÜ KAYBEDER ‘SİNYAL’ SÖZLERİ KAÇIRIR ‘NE ve NASIL’ SÖYLENİLDİĞİNE DEĞİL, ‘KİM’İN SÖYLEDİĞİNE ODAKLANIR

34 İYİ BİR DİNLEYİCİNİN ÖZELLİKLERİ SÖZ SÖZ KESMEZ YARGILAMAZ YARGILAMAZ KARŞILIK KARŞILIK VERMEDEN ÖNCE DÜŞÜNÜR YÜZÜ YÜZÜ KONUŞANA DÖNÜKTÜR KONUŞANI KONUŞANI İŞİTEBİLECEĞİ UZAKLIKTA DURUR SÖZEL SÖZEL OLMAYAN OLMAYAN MESAJLARI GÖZLER NE NE DENDİĞİNE ODAKLAŞIR DİNLERKEN DİNLERKEN NE DİYECEĞİNİN PROVASINI YAPMAZ SON SON SÖZÜ SÖYLEME ÇABASINA GİRMEZ.

35 İLETİŞİMDE DİNLEME NASIL DİNLEMELİYİZ? FİZİKSEL OLARAK KATILIM: GÖZ KONTAĞI, UYGUN BEDEN DURUŞU, RAHATLIK. PSİKOLOJİK KATILIM: ANLATILMAK İSTENENİN NE OLDUĞUNU ANLAMAK, ALTTA YATAN DUYGUYU ANLAMAK, KOŞULSUZ KABULLE DİNLEMEK, DÜRÜST OLARAK DİNLEMEK SÖZLÜ KATILIM: SORU SORMA, CESARETLENDİRME, ONAYLIYICI SÖZSÜZ İMGELER, DESTEKLİYİCİ CÜMLELER, YANSITMA CÜMLELERİ

36 İLETİŞİMDE DİNLEME DİNLEME ENGELLERİ DİNLEME ENGELLERİ KONUŞMACIYA KARŞI ÖNYARGI KONUŞMACIYA KARŞI ÖNYARGI İÇERİĞE DEĞİL, YÖNTEME BAKMAK İÇERİĞE DEĞİL, YÖNTEME BAKMAK KONUYA KARŞI ÖNYARGI KONUYA KARŞI ÖNYARGI BEKLENTİLER VE İSTEKLER BEKLENTİLER VE İSTEKLER KONUŞMA ARZUSU KONUŞMA ARZUSU KONSANTRE OLAMAMAK KONSANTRE OLAMAMAK

37 İLETİŞİMDE DİNLEME DİNLEDİĞİNİZİ GÖSTERİN DİNLEDİĞİNİZİ GÖSTERİN İLGİ ALANI YAKALAYIN İLGİ ALANI YAKALAYIN KİŞİ VEYA YÖNTEME DEĞİL İÇERİĞE ODAKLANIN KİŞİ VEYA YÖNTEME DEĞİL İÇERİĞE ODAKLANIN ZİHNİNİZ AÇIK OLSUN ZİHNİNİZ AÇIK OLSUN AÇIK FİKİRLİ OLUN AÇIK FİKİRLİ OLUN KELİMELERE DEĞİL,ANLAMLARINA BAKIN KELİMELERE DEĞİL,ANLAMLARINA BAKIN DUYGULARI ANLAMAK İÇİN DİNLEYİN DUYGULARI ANLAMAK İÇİN DİNLEYİN GÖZ TEMASI KURUN GÖZ TEMASI KURUN KARŞINIZDAKİNİ CESARETLENDİRİN KARŞINIZDAKİNİ CESARETLENDİRİN EMPATİ KURUN EMPATİ KURUN

38 KAZAN Ç LARIMIZ 1. 1. DİNLE DOSTLUKLAR KAZAN 2. 2. DİNLE DOSTLUKLARINI SÜRDÜR 3. 3. DİNLE YANLIŞLARINDAN ARIN 4. 4. DİNLE İNSANLARI TANI 5. 5. DİNLE DOĞRU DAVRANIŞA YÖNEL 6. 6. DİNLE İNSANLARI YÖNET 7. 7. DİNLE YAŞAMIN ZAFERLERİNİ KAZAN

39 DİNLE DOSTLAR KAZAN DOSTLUKLARINI SÜRDÜR YANLIŞLARININ FARKINDA OL VE ÖNLEM AL İNSANLARI DAHA İYİ TANI DOĞRU DAVRANIŞLARA YÖNEL GRUP YÖNETİCİSİ OL VE EKİP ÜYELERİNİ YÖNET. Yaşamın Zaferini Kazan

40 YAPABİLECEĞİMİZ ŞEYLERİ YAPMAYA BAŞLARSAK KENDİMİZİ HAYRETLER İÇİNDE BIRAKACAK SONUÇLAR ALIRIZ Thomas EDISON YAPABİLECEĞİMİZ ŞEYLERİ YAPMAYA BAŞLARSAK KENDİMİZİ HAYRETLER İÇİNDE BIRAKACAK SONUÇLAR ALIRIZ Thomas EDISON


"EMPATİ Empati – Sempati Empatik Dinleme COMM 322 KİŞLERARASI İLETİŞİM." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları