Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İÇİNDEKİLER Tek hücrelilerde solunum Çok hücrelilerde solunum *Deri solunumu *Solungaç solunumu *Trake solunumu *Akciğer solunumu Nefes alıp verme mekanizması.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İÇİNDEKİLER Tek hücrelilerde solunum Çok hücrelilerde solunum *Deri solunumu *Solungaç solunumu *Trake solunumu *Akciğer solunumu Nefes alıp verme mekanizması."— Sunum transkripti:

1

2

3 İÇİNDEKİLER Tek hücrelilerde solunum Çok hücrelilerde solunum *Deri solunumu *Solungaç solunumu *Trake solunumu *Akciğer solunumu Nefes alıp verme mekanizması Soluk alıp verilen havanın bileşimi

4 TEK HÜCRELİLERDE SOLUNUM TEK HÜCRELİLER *Hücre zarıyla dış ortamdan ayrılırlar. *Birçoğu suda yaşar. Örneğin;Paramesyum,amip,öglena *Oksijeni yaşadıkları ortamdan alırlar.

5 PARAMESYUMDA SOLUNUM Tatlı suda yaşar. Suda bulunan oksijeni hücre zarından difüzyonla alır. Karbondioksit hücre zarından atar.

6 ÇOK HÜCRELİLERDE SOLUNUM Bu gruptaki canlılar solunum için özel yapılara sahiptirler. Çeşitleri vardır ; *Deri solunumu *Solungaç solunumu *Trake solunumu *Akciğer solunumu

7 DERİ SOLUNUMU Oksijen ve karbondioksit alışverişi deri yoluyla olur. SOLUCANDA SOLUNUM *Oksijeni nemli topraktan alır. *Karbondioksiti derisiyle atar. *Oksijen ve karbondioksit a- lışverişini deri altındaki kılcal damarlar yoluyla yapar.

8 Solungaç Solunumu Suda yaşayan canlılar yapar BALIKLARDA SOLUNUM *Sudaki oksijeni ağız yoluyla alır. *Oksijen solungaçlardan difüzyon yoluyla kana geçer *Karbondioksit solungaç- lardan su yardımıyla atılır.

9 TRAKE SOLUNUMU Böceklerde görülür. ÇEKİRGEDE SOLUNUM *Oksijen ve karbondoksit alışverişi vücudun kasılıp gevşemesiyle sağlanır. *Oksijen ve karbondioksit trake denilen boru sistemiyle taşınır,difuzyon kullanılmaz.

10 AKCİĞER SOLUNUMU Bazı omurgasız hayvanlarla,omurgalılardan kuşlar,kurbağalar,sürüngenler ve memelilerde görülür. İNSANDA SOLUNUM *Havayı vücutlarına burun yada a- ğız yoluyla alırlar. *Akciğerlerin içinde yüzey genişli- ği sağlayan alveoller bulunur. *Alveollerin içindeki kılcal damar- lardan difüzyonla gaz alışverişini sağlarlar. *Atık gaz,karbondioksiti burun ve ağız yoluyla atarlar.

11 NEFES ALIP VERME MEKANİZMASI Nefes alındığında ; *Diyafram kasılır. *Göğüs boşluğu ve akciğer- ler genişler. *Akciğerler içinde hava basıncı düşer ve dışardan hava alınır. Nefes verildiğinde ; *Diyafram kası gevşer ve kaburgalar aşağı iner. * Göğüs boşluğu daralır. *Akciğerlerdeki hava dışarı çıkar.

12 SOLUK ALIP VERİLEN HAVANIN BİLEŞİMİ Alınan ve verilen havanın bileşimleri farklıdır. Verilen havada karbondioksit fazladır.

13 DENEY A-Boş plastik şişenin üzerine elimizi tutalım,hava akımının olup olmadığını gözleyelim. B-Şişeyi iki elimizle sıkalım,şişedeki değişikliği ve hava akımını kontrol edelim. C-Ellerimizi şişenin üzerinden çekelim,şişedeki değişikliği ve hava akımını gözleyelim.

14


"İÇİNDEKİLER Tek hücrelilerde solunum Çok hücrelilerde solunum *Deri solunumu *Solungaç solunumu *Trake solunumu *Akciğer solunumu Nefes alıp verme mekanizması." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları