Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TALASEMİ TARAMA PROJESİ BURSA SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ 31.12.2009 TARİH VE 8582 SAYILI VALİLİK OLURU.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TALASEMİ TARAMA PROJESİ BURSA SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ 31.12.2009 TARİH VE 8582 SAYILI VALİLİK OLURU."— Sunum transkripti:

1 TALASEMİ TARAMA PROJESİ BURSA SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ 31.12.2009 TARİH VE 8582 SAYILI VALİLİK OLURU

2 GEREKÇE  İlimizde son 1,5 yıl içerisinde 6 adet Talasemi Major bebek tespit edilmesi; genelde ilk çocuklar 8-10 yaşlarında talasemi yönünden normal.  (2008 yılı verileri ve Sağlık Müdürlüğü hemoglobinopati Tanı Merkezine gelen kan örneklerinden tespit edilmiş olan)

3  24.12.2002 tarih ve 24916 sayılı Kalıtsal Kan Hastalıklarından Hemoglobinopati kontrol programı ile Tanı ve Tedavi Merkezleri yönetmeliği’nin temel amacı;   Türkiye’de akraba evliliklerinin(%21) fazla olması nedeniyle, evlilik öncesi tarama testleri ve koruyucu sağlık hizmetleri ile yeni hasta oluşumunu engelleyebilmek ve hemoglobinopatili doğacak bebek sayısını SIFIRA indirmektir.  6.Maddesi; “Evlilik öncesi tarama testlerinin rutin uygulanmaya başlanmasından önce evlenmiş, çocuk sahibi olmak isteyen 15-49 yaş grubu kadınları izlem sırasında eğiterek taşıyıcılık testi yaptırmalarını sağlar,bunlardan taşıyıcı tespit edilenlerin eşlerininde test yaptırmalarını sağlar” denmektedir

4 HEDEF GRUP  İlimizde evlilik öncesi tarama testleri 25.09.2006 tarihinde başlamıştır.  01.01.2007 tarihinden önce evlenmiş olan 15-49 yaş grubu kadınlardan çocuk sahibi olmak isteyenler.  Evlilik tarihine bakılmaksızın ilimize göç etmiş olan, daha önceki ikamet ettikleri il’de talasemi testi yaptırtmamış olan 15-49 yaş grubu kadınlardan çocuk sahibi olmak isteyenler.

5  -TALASEMİ KLİNİK SINIFLAMASI   HETEROZİGOT -Talasemi Taşıyıcılığı ( talasemi minor = trait )   HOMOZİGOT -Talasemi Major -Talasemi İntermedia

6   1. TALASEMİ MİNÖR (TALASEMİ TAŞIYICILIĞI): Bu bireyler, tamamen sağlıklıdır. Eğer her iki ebeveyn de talasemi taşıyıcı ise, çocuklarına aktardıkları talasemi geni ile talasemi hastalığına neden olabilirler. Talasemi taşıyıcılarına talasemi minör denir.   2.TALASEMİ İNTERMEDİA: Hastalık belirtileri genellikle ileri yaşlarda başlayan, kan gereksinimleri daha az olan hastalığın hafif formudur.   3. TALASEMİ MAJOR: Akdeniz anemisi olarakta bilinir. Erken çocuklukta kliniği başlayan (6 ay civarında), çok ciddi bir kan hastalığıdır. Bu çocuklar kendileri için gerekli hemoglobini yeterince yapamazlar.

7   -Talasemi’nin Kalıtımı NormalTaşıyıcı Normal Taşıyıcı

8   -Talasemi’nin Kalıtımı Taşıyıcı HastaNormal

9 İnternet sayfasında adres çubuğu kısmına 212.175.209.134/AlisNET yazdığınızda aşağıdaki sayfaya ulaşacaksınız.Kullanıcı kısmına bulunduğunuz ilçenin kodunu yazıp mouse yardımı ile şifre kısmına geçiniz(bölge kısmına 1 gelmesi gerekir)

10 Şifre kısmına ilçenizin şifresini yazıp enter ile devam ediniz

11 Kişinin T.C.kimlik numarasını ilgili kısma yazıp ara dediğinizde kişinin bilgileri gelecektir.( T.C. Sağlık Bakanlığının sunucusunda herhangi bir problem olduğunda arama yapmaz.)

12 Kişinin; Barkod numarasını,SGK bilgilerini giriniz,evlilik için hayır, tek başvuru, talasemi, hemogram testlerini işaretleyiniz, doktor kısmından kendinizi seçiniz.

13

14 Ek bilgi kısmını açıp kişinin adres ve telefon bilgilerini giriniz

15 En son işlem olarak kaydediniz.

16 Sonuçların takibini; programı açıp kayıt ara kısmından doktor bölümünden kendinizi seçip yapmış olduğunuz tüm kayıtlara ulaşabilirsiniz, veya barkod no, T.C. Kimlik no,Ad Soyada göre’de tek tek arama yapabilirsiniz.

17 Tüm kayıtlar

18 Barkot numarası ile kayıt arama. Kayıt bulunduktan sonra seç kısmından tetkik sonuçlarına ulaşabilirsiniz.

19 NORMAL SONUÇ

20 TALASEMİ TAŞIYICISI

21 HEMOGLOBİNOPATİ TAŞIYICISI

22 ANEMİ SONUÇ RAPORU KISMINDAN SONUÇ YAZDIRABİLİRSİNİZ

23 1 Hemogram tüpü kan almak yeterli  BAŞLAMA TARİHİ ?  TARAMA SÜRESİ ?  KAN NUMUNELERİNİN TOPLANMASI ?  TAŞIYICI EŞİ ?  TAŞIYICI ÇİFT ?  TAŞIYICI ÇIKAN KADINLARIN ÇOCUKLARI ?

24 İLETİŞİM Bursa Sağlık Müdürlüğü Hemoglobinopati Tanı ve Evlilik Danışmanlığı Merkezi Bursa Sağlık Müdürlüğü Hemoglobinopati Tanı ve Evlilik Danışmanlığı Merkezi Gökdere A.S.M. Üst katı Kayhan Mahallesi Alancık Sokak No:7 Osmangazi/BURSA Gökdere A.S.M. Üst katı Kayhan Mahallesi Alancık Sokak No:7 Osmangazi/BURSA Tel: 2213072 Fax:2234681talasemi@bsm.gov.tr


"TALASEMİ TARAMA PROJESİ BURSA SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ 31.12.2009 TARİH VE 8582 SAYILI VALİLİK OLURU." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları