Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

112 İSTANBUL İL AMBULANS SERVİSİ BAŞHEKİMLİĞİ   HABERLEŞME CİHAZLARI ALT YAPI BİLGİLERİ VE KONUŞMA KURALLARI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "112 İSTANBUL İL AMBULANS SERVİSİ BAŞHEKİMLİĞİ   HABERLEŞME CİHAZLARI ALT YAPI BİLGİLERİ VE KONUŞMA KURALLARI."— Sunum transkripti:

1 112 İSTANBUL İL AMBULANS SERVİSİ BAŞHEKİMLİĞİ   HABERLEŞME CİHAZLARI ALT YAPI BİLGİLERİ VE KONUŞMA KURALLARI

2 ALT YAPI İstanbul İli dahilinde 112 Acil Sağlık Hizmetleri birimleri tarafından dört kanal geniş alan sistemi ve bir adet yakın kanal kullanılmaktadır. İl dahilinde hizmet veren birimlerde mevcut bulunan Aselsan, Icom, Motorola, Yaesu ve Unimo marka sabit, araç ve el telsizlerinde standart olarak 35 kanal yüklüdür. Bu kanalların dağılımı şu şekildedir:

3 Tekrarlayıcı Araç Telsizi Sabit Merkez Telsizi El Telsizi

4

5

6 KANAL İSİM RX FREKANSI TX FREKANSI CTCSS RX TON CTCSS TX TON 1 SAGLIK 01 100.0 2 SAGLIK 02 94.8 3 SAGLIK 03 103.5 4 SAGLIK 04 107.2 5 SAGLIK 05 110.9 6 SAGLIK 06 141.3 7 SAGLIK 07 85.4 8 SAGLIK 08 88.5 9 SAGLIK 09 91.5 10 SAGLIK 10 79.7 11 SAGLIK 11 77.0 12 SAGLIK 12 67.0 13 SAGLIK 13 14 SAGLIK 14 15 SAGLIK 15 16 SAGLIK 16 17 SAGLIK 17 18 SAGLIK 18

7 19 SAGLIK 19 141.3 20 SAGLIK 20 21 SAGLIK 21 22 SAGLIK 22 23 SAGLIK 23 24 SAGLIK 24 25 AFET ROLE ISTANBUL 94.8 26 AFET YAKIN 27 AFET ROLE TÜRKIYE 114.8 28 SAGLIK 25 88.5 29 SAGLIK 26 30 SAGLIK 27 31 SAGLIK 28 32 SAGLIK 29 33 SAGLIK 30 34 SAGLIK 31 35 SAGLIK 32

8 “Sağlık Merkez” Avrupa Yakasında 8, 13 ve 15
“Sağlık Merkez” Avrupa Yakasında 8, 13 ve 15. kanaldan, Anadolu Yakasında 4. Kanaldan sevk ve idareyi gerçekleştirmektedir. Ayrıca 13. kanal, 112 Başhekimliğinin; Kamu Hastaneleri, Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) ve diğer ilgili birimler ile iletişim kurabilmesi için planlanladığı haberleşme kanalıdır. “Sağlık Merkez” bilgilendirilmeden telsiz haberleşme kanalını birimler değiştiremez. Teknik bir arıza sonucu kanalların birinin tamamen devre dışı kalması halinde (tekrarlanan çağrılara rağmen röle açılmıyor ve hiçbir haberleşme yapılamıyor ise) istasyonlar Anadolu Yakası için 23. kanala geçerek dinlemede kalacaklar veya çağrılarını bu kanaldan tekrar edeceklerdir. Teknik açıdan Sağlık 1, Sağlık 6 ve Sağlık 13 aynı frekans olması nedeniyle bu kanalların herhangi birinde dinlemede olan bir istasyon diğer kanalda yapılan muhabereyi dinleyebilmekte ancak çıkış yapamamaktadır. Aynı olay Sağlık 3 ve Sağlık 8; Sağlık 4 ve Sağlık 9 kanalları içinde geçerlidir. İstanbul içinde AVRUPA YAKASI EKİPLERİ Bölgelerine göre ve 15. Kanalda, ANADOLU YAKASI EKİPLERİ telsizlerinin 4. veya 23. Kanalda dinlemede olmasına dikkat etmelidirler.

9 Temel Teknik Bilgiler Genelde telsiz haberleşmesi VHF ve UHF frekans bandında yakın-orta menzil haberleşmesi şeklinde yapılmaktadır. Haberleşmede sabit, araç ve el telsizleri kullanılmaktadır. Bu unsurların içinde en güçlü olanlar sabit merkez telsizleridir. Araç telsizleri bunlara göre daha az haberleşme gücüne sahiptirler. El telsizleri ise sistemin en zayıf unsurlarıdır. Ayrıca bilinmesi gereken bir temel husus telsiz haberleşmesinde telefon haberleşmesinde olduğu gibi iki tarafın aynı anda konuşmasının mümkün olmadığıdır. Telsiz haberleşmesinde sıra ile tarafların sadece biri konuşabilir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da haberleşme mesafesidir. Normalde bu mesafe bulunulan konumla doğrudan orantılı olmakla birlikte ufuk mesafesi ile sınırlıdır. Bazı olumsuz koşullarda (coğrafi koşullar, binalar v.b. engeller) özellikle el telsizleri kullanıldığında birkaç kilometreye kadar düşebilir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için sistemlerde “REPEATER” (TEKRARLAYICI) olarak bilinen aygıtlar kullanılmaktadır.

10

11

12

13

14 Bunlar olabildiğince yüksek tepelere konulan ve bir frekanstan aldığı sinyali başka bir frekanstan tekrarlayan aygıtlardır. Yüksek konumları nedeni ile birbirini göremedikleri için haberleşmeleri mümkün olmayan cihazların bile haberleşmesine olanak tanır. Bu özellikleri, rölelerin bulunduğu haberleşme kanalının öncelikle tercih görmesine neden olur. Ancak trafik yoğunluğuna veya yakın iki istasyonun kendi aralarındaki haberleşmesinin geniş alanda duyurulmasının istenmediği durumlarda “YAKIN KANAL” olarak planladığımız alma ve gönderme frekanslarının aynı olduğu kanalların kullanılması gündeme gelir. Yakın kanal olarak isimlendirilen kanalda röle yardımı olmaksızın doğrudan ve tek frekansta (SİMPLEKS) haberleşme yapılır. Seyyar birimlerin kendi aralarında yapmaları gereken haberleşme ya da yardımcı çevrimler bu yöntem ile sürdürülür. Genelde merkeze iletilmesi zorunlu olmayan ve sadece iki birimin birbiri ile yapması gereken haberleşme için bu yöntem seçilmeli ve röle kanalının yükü azaltılmalıdır. Telsizlerde açma kapama, ses ayarı ve kanal seçme düğmeleri bulunur. Bazen bunlara ilaveten monitör olarak adlandırılan ve otomatik alıcı susturma (squelch) düzenini devre dışı bırakan bir başka düğme daha bulunabilir. Ayrıca el telsizlerinde akü şarj uyarısı ve benzeri uyarı ışıkları bulunabilir. Ayrıca telsizler her gönderme başlangıcında otomatik olarak bir ton grubundan oluşan kimlik tanıtma gönderimi yaparlar.

15 İŞLETME -El Telsizleri Bu telsizler ile yapılan haberleşmede karşı istasyonun en iyi duyulduğu yerin bulunup haberleşmenin oradan ve yürünüyorsa tercihen durarak yapılması gereklidir. El telsizini dik konumda hareketsiz mikrofona 5 cm maksimum uzaklıkta bağırmadan konuşulmalıdır. El telsizleri sınırlı bir akü kapasitesine sahiptirler. Dolayısıyla lüzumsuz tekrarlar ve çağrılarla verimsiz bir haberleşme, akünün şarj ömrünün çok kısalması ve sonuçta telsizin çok çabuk devre dışı kalmasına neden olacaktır. -Araç Telsizleri Bu telsizlerle yapılan haberleşme genelde el telsizleri kadar zor olmamakla birlikte lüzumsuz tekrarları azaltmak ve haberleşme verimini arttırmak için el telsizinde önerdiğimiz yöntemin burada da kullanılmasında fayda vardır. -Sabit Merkez Telsizleri Bu telsizler ile uzak mesafelerde bile röle kullanmaksızın görüşme (simpleks) yapılabilir.

16 Genel Haberleşme Kuralları:
Mikrofon veya el telsizini ağıza 0 ila 5 santim uzakta tutarak ve bağırmadan konuşunuz. Aksi halde göndermenizin anlaşılırlığı bozulur. Karşı istasyonun mesajı kesintili geliyorsa (ve varsa) monitör düğmesine basarak otomatik alıcı susturmasını devre dışı bırakınız. Bu olanak yoksa veya mesaj hala alınamıyorsa biraz yerinizi değiştirip tekrar durumu izleyiniz. Başka olanak kalmadıysa mesajı tekrar ettiriniz. Aktarılacak mesaj, net ve muhatabının anlayacağı şekilde oluşturulmalı, kısa ve öz olmalıdır. Karşı taraftan istek gelmedikçe mesaj tekrarından ve özellikle de kişisel yorumlardan kaçınmak gerekir. (Hasta anamnezi yorum sayılmaz). Haberleşmede heyecanın yeri yoktur.

17 SAĞLIK MERKEZ ’in talimatlarına uyunuz.
ANONS TRİAJI MERKEZ TARAFINDAN YAPILIR. ASAYİŞ MERKEZ ya da İTFAİYE KOMUTA anons yaptığında çok acil bir durum olmadığı sürece anons arasına kesinlikle girilmez. Anons arasına giren istasyonlar MERKEZ tarafından uyarılarak beklemede kalmaları sağlanır. Gerekirse MERKEZ yönettiği operasyonu tamamlayana kadar rutin anonsları askıya alabilir, ikinci bir anonsa kadar beklemelerini emreder. Daha sonra MERKEZ tüm istasyonlara rutin anonslarını yapılabilir anonsu ile bilgi verir. Bu istasyonlardan herhangi biri kanaldan vaka bildirdiğinde bölge ekibi adresi kaydederek anons tekrarına meydan vermeden merkeze bilgi vererek adrese intikal etmelidir. İstasyonlar Çevrimden herhangi bir nedenle ayrılması gerekirse bunu mutlaka SAĞLIK MERKEZ’e bildirir ve onay alarak ayrılır. Aynı şekilde dönüşü de bildirir.


"112 İSTANBUL İL AMBULANS SERVİSİ BAŞHEKİMLİĞİ   HABERLEŞME CİHAZLARI ALT YAPI BİLGİLERİ VE KONUŞMA KURALLARI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları