Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Www.turkceciler.com. Artikülasyon(Boğumlanma) nedir? Konuşma organlarımızın (dudak, dil, damak uzamı, yanaklar, alt çene) boğazımdan çıkan sese biçim.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Www.turkceciler.com. Artikülasyon(Boğumlanma) nedir? Konuşma organlarımızın (dudak, dil, damak uzamı, yanaklar, alt çene) boğazımdan çıkan sese biçim."— Sunum transkripti:

1 www.turkceciler.com

2 Artikülasyon(Boğumlanma) nedir? Konuşma organlarımızın (dudak, dil, damak uzamı, yanaklar, alt çene) boğazımdan çıkan sese biçim vermek için topluca çalışması. Sessiz harflerin bir tümcenin başında ve sonunda kesin, belirgin bir biçimde ve sesli harflerin yüksekliğine, vurgularına, renklerine dikkat edilerek söylenmesi.

3 www.turkceciler.com Bir berber bir berbere bre berber beri gel berber Berberistan’da hep beraber bir berber dükkanı açalım demiş.

4 www.turkceciler.com Bizde bize biz derler, sizde bize ne derler?

5 www.turkceciler.com Gül dibi bülbül dili gibi, bülbül dili gül dibi gibi.

6 www.turkceciler.com Pireli peyniri perhizli pireler tepelerse, pireli peynirler de pır pır pervaz ederler.

7 www.turkceciler.com Ocak kıvılcımlandırıcılar ın dan mısın ız, kapı gıcırdatıcılar ın dan mısın ız ? Ne ocak kıvılcımlandırıcılar ın danım ne kapı gıcırdatıcılar ın danım.

8 www.turkceciler.com Çatalca’da topal çoban çatal yapıp çatal satar, nesi için Çatalca’da topal çoban çatal yapıp çatal satar? Kârı için Çatalca’da topal çoban çatal yapıp çatal satar.

9 www.turkceciler.com Üç tunç tas has hoşaf.

10 www.turkceciler.com Dört deryanın deresini dört dergâhın derbendine devrederlerse, dört deryadan dört dert, dört dergâhtan dört dev çıkar.

11 www.turkceciler.com Paşa tası ile beş tunç tas has kayısı hoşafı.

12 www.turkceciler.com Zaman saman satar, saman zaman satar.

13 www.turkceciler.com Nankör nalbant nalları nallamalı mı, nallamamalı mı?

14 www.turkceciler.com Az kaz, uz kaz, boyunca kaz.

15 www.turkceciler.com İşlek işlemeci, işlemeli işleri işlikte işleyerek işletmeciye işyerinde izletti.

16 www.turkceciler.com Ilgarcı ılgar, ılgıngillerin ılgancırını ırgalayarak, ılgıt ılgıt ırgalardı.

17 www.turkceciler.com Pısırık pırlak pırnallıklarda pırnallaşırken pılı pırtısını pısırık pıtıraklara pıtır pıtır pırtlattı.

18 www.turkceciler.com Üçüncü üçkâğıtçı, üçetek üçleşerek üçteker arabayla süzüm süzüm süzülen süzgeçleri süzdü.

19 www.turkceciler.com Kırk kırık kara küp, kırkının da kulpu kırık kara küp.

20 www.turkceciler.com A be kuru dayı, ne kuru sarı darı bu darı, a be kuru dayı

21 www.turkceciler.com B u odayı badanalamalı mı, yoksa badanalamamalı mı?

22 www.turkceciler.com Sen seni bil, sen seni, bil sen seni, bil sen seni, sen seni bilmezsen sen seni patlatırlar enseni

23 www.turkceciler.com Şu karşıda bir dal, dal sarkar kartal kalkar, kartal kalkar dal sarkar, dal kalkar kantar tartar.

24 www.turkceciler.com Şu köşe yaz köşesi, şu köşe kış köşesi, ortada su şişesi.

25 www.turkceciler.com Bu yoğurdu sarımsaklasak da mı saklasak, sarımsaklamasak da mı saklasak? Bu yoğurdu mayalamalı da mı saklamalı, mayalamamalı da mı saklamalı?

26 www.turkceciler.com Bir tarlaya kemeken ekmişler. İki kürkü yırtık kel kör kirpi dadanmış. Biri erkek kürkü yırtık kel kör kirpi, öteki dişi kürkü yırtık kel kör kirpi. Kürkü yırtık erkek kel kör kirpinin yırtık kürkünü, kürkü yırtık dişi kel kör kirpinin yırtık kürküne; kürkü yırtık dişi kel kör kirpinin yırtık kürkünü, kürkü yırtık erkek kel kör kirpinin yırtık kürküne eklemişler.

27 www.turkceciler.com Getirince el getirir, yel getirir, sel getirir; götürünce el götürür, yel götürür, sel götürür.

28 www.turkceciler.com Bu mumcunun mumu, umumumuzun mumudur.

29 www.turkceciler.com Değirmene girdi köpek, Değirmenci çaldı kötek. Hem kepek yedi köpek, Hem kötek yedi köpek.

30 www.turkceciler.com Sizin damda var, beş boz başlı beş boz ördek, Bizim damda var beş boz başlı beş boz ördek, Sizin damdaki beş boz başlı beş boz ördek Bizim damdaki beş boz başlı beş boz ördeğe, Siz de bizcileyin beş boz başlı beş boz ördek misiniz, demiş.


"Www.turkceciler.com. Artikülasyon(Boğumlanma) nedir? Konuşma organlarımızın (dudak, dil, damak uzamı, yanaklar, alt çene) boğazımdan çıkan sese biçim." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları