Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MADDE VE ISI ISININ YALITIMI. Isı, doğal olarak yüksek sıcaklıktan, düşük sıcaklığa doğru akar ve direncin en az olduğu yol boyunca en fazla ısı akışı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MADDE VE ISI ISININ YALITIMI. Isı, doğal olarak yüksek sıcaklıktan, düşük sıcaklığa doğru akar ve direncin en az olduğu yol boyunca en fazla ısı akışı."— Sunum transkripti:

1 MADDE VE ISI ISININ YALITIMI

2 Isı, doğal olarak yüksek sıcaklıktan, düşük sıcaklığa doğru akar ve direncin en az olduğu yol boyunca en fazla ısı akışı oluşur. Yüksek sıcaklık bölgesinin yanından, düşük sıcaklık bölgesine bir sıcaklık gradyeni oluşur. Isıl yalıtım, sıcaklık gradyeni içinden olan ısı akışını düşürerek, sıcaklık gradyenini korur.sıcaklıktan Büyük alet/araçların birçoğunda yalıtım yer alır. Örneğin, fırınlarda, soğutucularda, dondurucularda ve su ısıtıcılarında. Çoğu halde, yalıtım çevreye olan ısı kaybını engellemeye yarar. Diğer hallerde ise, çevreden gelen ısıya karşı koruma sağlar.fırınlardasoğutuculardadondurucularda Isı Transferi ve Yalıtım Isı transferi üç yolla olur.

3 Kondüksiyon ya da iletim, madde veya cismin bir tarafından diğer tarafına ısının iletilmesi ile oluşan ısı transferinin bir çeşididir. Isı transferi daima yüksek sıcaklıktan, düşük sıcaklığa doğrudur. Yoğun maddeler genelde iyi iletkendirler; örneğin metaller çok iyi iletkenlerdir. Konveksiyon ya da taşınım, katı yüzey ile akışkan arasında gerçekleşen ısı transferinin bir çeşididir. Akışkan içindeki akımlar vasıtası ile ısı transfer edilir. Akışkan içindeki veya akışkanla sınır yüzey arasındaki sıcaklık farklarından ve bu farkın yoğunluk üzerinde oluşturduğu etkiden doğabilmektedir. Radyasyon|Işıma yolu ile ısı transferi, fotonlar (elektromanyetik radyasyon) yolu ile olan ısı transferidir.

4 Yalıtkanlar, bu ısı transfer y ö ntemlerindeki ısı akışlarının d ü ş ü r ü lmesi ile yalıtım sağlar. Ö rneğin; ince bir k ö p ü k (strafor) tabakası konveksiyon ve kond ü ksiyon ile olan ısı ge ç işini d ü ş ü r ü r. Yansıtıcı bir metalik film veya beyaz boya ısıl yayınımı d ü ş ü r ü r. Bazı malzemeler bir ısı transfer y ö ntemi i ç in iyi bir yalıtkandır, fakat diğeri i ç in k ö t ü olabilir. Ö rneğin, metal bir tabaka ışınım i ç in iyi bir yalıtkandır, fakat iletim i ç in ç ok k ö t ü bir yalıtkandır.

5 YALITIM IHTIYACININ NEDENLERI Çoğu ülkede, ısıtma ve soğutma işi için oldukça büyük miktarda enerji yani para harcanmaktadır. Evler ve binalar verimli ve doğru bir şekilde yalıtıldığında:ısıtmasoğutmaenerji Enerji verimi artacak ve parasal olarak tasarruf sağlanacaktır. Yalıtımın korunması için, ekstra bir güç ve maliyete gerek yoktur, kalıcıdır ve genelde bakım gerektirmez.bakım Konforu arttırır. Bina boyunca, sıcaklık dağılımı daha homojen olur. homojen Yalıtım, dışardan gelen gürültüyü emdiği için, ses yalıtımı da sağlar. Genel bir kazanç olarak da, yalıtım sayesinde ısınma amacı ile yakılan yakıttan çevreye olan zararlı atık gaz geçişi azalmış olur.gaz Eğer bina kötü yalıtılmış ve kötü havalandırılıyorsa şu işaretler görülür: Kış aylarında, taban altı ve tavan aralarında çiğlenme ve donmuş yüzeyler oluşur.çiğlenme Yaz aylarında, tavan arası son derece sıcak ve bunaltıcı olur. Yalıtımın mutlaka tüm bina ihtiyacı gözönünde bulundurularak yapılması gereklidir. Sadece yaşam mekanlarının yalıtımı, tavan ve taban yalıtımı olmadan doğru yalıtım şekli değildir. Bina ısısının sürekliliğini koruyabilmek için mutlaka ısı kaybı olan tüm alanların saptanması ve yalıtımda göz önünde bulundurulması gereklidir.

6 ISI YALITIM MALZEMELERI Bina ve tesisatlarda kullanılan ısı yalıtım malzemeleri ve standartları şu şekildedir. Binalarda kullanılan ısı yalıtım malzemeleri ve ürün standartları: – Camyünü, – Taş yünü, – Ekspande Polistiren – Ekstrude Polistiren – Poliüretan – Fenol Köpüğü – Cam Köpüğü – Ahşap Lifli Levhalar – Genleştirilmiş Perlit – Genleştirilmiş Mantar – Ahşap yünü levhalar Tesisatlarda kullanılan ısı yalıtım malzemeleri ve standartları: Camyünü Taşyünü Elastomerik Kauçuk Cam Köpüğü Kalsiyum Silikat Ekstrüde Polistiren Poliüretan Ekspande Polistiren Polietilen Köpük Fenolik Köpük


"MADDE VE ISI ISININ YALITIMI. Isı, doğal olarak yüksek sıcaklıktan, düşük sıcaklığa doğru akar ve direncin en az olduğu yol boyunca en fazla ısı akışı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları