Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DENGELİ BESLENME, TEMİZLİK VE HİJYEN Erenler R.A.M. Zeliha ÖZEN Psikolojik Danışman.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DENGELİ BESLENME, TEMİZLİK VE HİJYEN Erenler R.A.M. Zeliha ÖZEN Psikolojik Danışman."— Sunum transkripti:

1 DENGELİ BESLENME, TEMİZLİK VE HİJYEN Erenler R.A.M. Zeliha ÖZEN Psikolojik Danışman

2 AĞLAYAN BEDEN OLUR MU? Bir beden ne zaman ağlar?

3 BAKIMSIZ BURAK Bakımsız Burak, banyo yapmaz, saçlarını taramaz, tırnaklarını kesmezmiş. Dişlerini de hiç fırçalamazmış.

4 Bedenine mikroplar yerleşmiş. Burak hastalanmış. Dişleri çürümeye, saçları dökülmeye başlamış.

5 Bir gün rüyasında, bedeninin ağladığını görmüş. Bedeni ona “Sen bana iyi bakmadın. Onun için hasta oldun.” deyip ağlıyormuş. Burak bu duruma üzülmüş. Ama ne yapması gerektiğini bilmiyormuş.

6 Burak neden hasta oldu?

7 Burak rüyasında ne görmüş?

8 Burak, sağlığına kavuşmak için ne yapmalı?

9 Bedenimize iyi bakmazsak hasta oluruz. Sevdiğimiz yemekleri yiyemeyiz. Sokağa çıkamayız. Okula gidemeyiz. Oyun oynayamayız.

10 SAĞLIKLI OLMAK İÇİN NELER YAPMALIYIZ?

11 Düzenli aralıklarla banyo yapmalıyız.

12 Tırnaklarımızı kesmeliyiz.

13 Ellerimizdeki mikropları temizlemek için ellerimizi sabunla yıkamalıyız.

14 Tuvaletten önce ve sonra, Yemekten önce ve sonra, Eve geldiğimizde, Uykudan önce ve sonra, Hayvanlara dokunduktan sonra, Elinizde kir gördüğünüz her zaman.

15 Saçlarımızı her gün taramalıyız.

16 Kirlenen giysilerimizi yıkamalı ve temiz giysiler giymeliyiz.

17 Dişlerimizi düzenli fırçalamalıyız.

18 Dişler nasıl fırçalanır? Diş fırçasının üzerine leblebi büyüklüğü kadar diş macunu koyup, fırça üzerine yayılmalı, Ön dişler başbaşa getirilerek fırçalanmalı,

19 Dişlerin ön yüzleri küçük dairesel hareketlerle temizlenmeli, Dişlerin arka yüzleri de dairesel hareketlerle temizlenmeli, Alt ve üst dişlerin iç yüzeyleri süpürme hareketiyle fırçalanmalı, Dişler nasıl fırçalanır?

20 Dişlerin çiğneyici yüzeyleri fırçanın düz olarak ileri-geri hareketiyle temizlenmeli, Son olarak dilin üzeri fırçalanmalıdır.

21 Diş fırçası başkasıyla paylaşılmaz, en geç altı ayda bir değiştirilmelidir. Yılda 2 kere diş hekimine gidip muayene olmalıyız. Dişler nasıl fırçalanır?

22 BESİN HİJYENİ

23 Büyümek, gelişmek ve sağlığımızı korumak için yediğimiz besinler, bazı durumlarda mikroplar ile kirlenebilmekte ve sağlığımız için tehlike oluşturabilmektedir. Böyle bir besini yersek bir süre sonra mide bulantısı, karın ağrısı, ishal, kusma ve bazen de ateş gibi şikayetlerimiz başlar.

24 BESİN HİJYENİ KURALLARI NELERDİR? Besinleri güvenilir yerlerden satın almalıyız.Açıkta satılan besinleri almamalıyız. Yiyeceklerin ambalajlarında bulunan son kullanma tarihine dikkat etmeliyiz. Soğukta bekletilmesi gereken besinleri satın aldıktan sonra buzdolabında bekletmeliyiz. Sebze ve meyveleri akan bol suda iyice yıkadıktan sonra tüketmeliyiz.

25 BESİN HİJYENİ KURALLARI NELERDİR? Et ve et ürünlerini yemeden önce iyice pişirildiğinden emin olmalıyız. Yere düşen yiyecekleri asla yememeliyiz. Beslenme çantanızı hiçbir zaman yere koymamalıyız. Yemek hazırlarken kullandığımız tüm mutfak araç ve gereçlerini iyice sıcak sabunlu su ile yıkayıp, durulayarak kullanmalıyız.

26 DENGELİ VE YETERLİ BESLENME

27 YETERLİ VE DENGELİ BESLENME DENİR. HER GÜN SİZİN İÇİN GEREKLİ OLAN MİKTARLARDA ALINMASI DURUMUNA ”SÜT VE ÜRÜNLERİ”, ”ET VE BENZERİ”, ”SEBZE VE MEYVELER”, “EKMEK VE TAHILLAR”DAN VÜCUDUN BÜYÜMESİ, YENİLENMESİ VE ÇALIŞMASI İÇİN GEREKEN DÖRT TEMEL BESİN GRUBU OLAN

28 BESİNLER BİZE ENERJİ VERİR

29

30

31 BOYUMUZ HER YIL BİRAZ UZAR

32

33 BESİN TRENİMİZ

34 ET VE ET KADAR YARARLI BESİNLER

35 YUMURTA

36

37 SÜT VE SÜTTEN YAPILAN YİYECEKLER SÜT AYRAN YOĞURT PEYNİR

38 NEDEN SÜT İÇMELİYİZ ? KEMİK SAĞLIĞIMIZ KAS SAĞLIĞIMIZ GÖZ SAĞLIĞIMIZ DİŞ GELİŞİMİMİZ İÇİN

39 GÜNDE EN AZ İKİ BARDAK SÜT İÇMELİYİZ.

40

41 BİZİ HASTALIKLARDAN KORUR. DİŞ ETLERİNİN SAĞLIKLI OLMASI İÇİN GEREKLİDİR.

42 A VİTAMİNİ KARANLIKTA GÖRMEYİ SAĞLAR CİLDİMİZİ GÜZELLEŞTİRİR BÜYÜMEMİZİ SAĞLAR

43 EKMEK VE BENZERİ

44 ŞEKERLER VE YAĞLAR

45 BİR ÖĞÜNDE HER BESİN GRUBUNDAN YEMELİYİZ

46 EN ÖNEMLİ ÖĞÜNÜMÜZ KAHVALTIDIR

47 KAHVALTININ ÖNEMİ Güne sağlıklı başlamak için Öğrenmek ve öğrendiklerimizi kolay hatırlamak için Çabuk yorulmamak için KAHVALTI YAPMALIYIZ

48 DOĞRU BİR BESLENME İLE VE YETERİNCE HAREKETLİ OLDUĞUNUZDA Yapısal olarak ulaşabileceğiniz en uzun boya yapınıza en uygun kiloya ulaşmanız mümkündür.

49 SAĞLIKLI BESLENME İÇİN ÖNERİLER Her öğünde 4 temel besin grubundan tüketmeliyiz. Çiğ sebze ve meyveleri bol su ile yıkamalıyız Süt içme alışkanlığı kazanmalıyız. Öğün atlamamalıyız Sabah kahvaltısı yapmalıyız.

50 Açıkta satılan yiyecekleri satın almamalıyız. Öğün aralarında çikolata, cips, gibi yiyecekler yememeliyiz.

51 Tabağımıza yiyebileceğimiz kadar yemek almalıyız

52 Spor yapmalıyız Hareketli bir yaşam sürmeliyiz

53 ÖĞRENDİKLERİNİZİ UYGULAR VE PAYLAŞIRSANIZ HEM SİZ HEM DE ÇEVRENİZDEKİ İNSANLAR SAĞLIKLI VE MUTLU OLUR


"DENGELİ BESLENME, TEMİZLİK VE HİJYEN Erenler R.A.M. Zeliha ÖZEN Psikolojik Danışman." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları