Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1. kısım. ÖTELEMEDÖNMETİTREŞİM  Yolda giden bir arabanın, uçan bir  kuşun, yürüyen bir adamın hareketi öteleme hareketine birer örnektir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1. kısım. ÖTELEMEDÖNMETİTREŞİM  Yolda giden bir arabanın, uçan bir  kuşun, yürüyen bir adamın hareketi öteleme hareketine birer örnektir."— Sunum transkripti:

1 1. kısım

2

3

4 ÖTELEMEDÖNMETİTREŞİM

5  Yolda giden bir arabanın, uçan bir  kuşun, yürüyen bir adamın hareketi öteleme hareketine birer örnektir.

6  Dünyanın kendi ve güneşin etrafında dönmesi  Dönme dolabın hareketi

7  katıları oluşturan atomların hareketi  bir sazın teline dokunduğumuzda oluşan hareket

8 HAREKETİN TEMEL KAVRAMLARI Konum Konum vektörü HareketYörünge Yer değiştirme Alınan yolHızSürat Anlık Hız Ortalama Hız

9  Bir noktanın referans noktasına göre uzaydaki yerini belirten nokta

10

11

12  Bir noktanın konum vektörü zamanla değişmişse hareket ettiği söylenir.

13  Bir hareketlinin izlediği yolun geometrik şeklini anlatan çizgiye denir.

14

15

16  Hareketlinin, herhangi bir sürede katettiği uzunluk

17  Birim zamanda yapılan yerdeğiştirme  V  m/s  Vektörel bir büyüklük

18  Birim zamanda alınan yol  m/s  Skaler büyüklük

19

20  Ödev kâğıdı biten Ata, evlerinin yakınındaki kırtasiyeye gider, alışverişini yapar ve evden çıktıktan 25 dakika sonra eve döner. Ataların eviyle kırtasiye arasındaki yürüyüş yolunun uzunluğu 325 m’dir.  Yukarıdaki olayın gerçekleştiği 25 dakikalık sürede; a) Ata’nın aldığı yol, b) Yaptığı yer değiştirme için ne söylenebilir?

21 Şekilde verilen çembersel yarış pistinin ortalama çapı 400 m’dir. Deneme sürüşü yapan bir sürücü, otomobilini pistin K noktasından harekete geçiriyor, yolun orta çizgisini izleyerek pistin L noktasına varıyor. Bu olayda otomobilin K ve L arasında aldığı yol ve yaptığı yer değiştirme için ne söylenebilir?

22  Bir otomobil, Boğaz Köprüsü’nde, Avrupa yakasından Anadolu yakasına doğru, 30 s süreyle 15 m/s, 20 s süreyle de 20 m/s’lik sabit hızla yol alıyor.  Bu otomobilin 50 s’lik süre içinde gerçekleşen sürati ve hızı nedir?

23

24  Bir hareketlinin herhangi bir anındaki hızına anlık hız adı verilir.  Bir zaman dilimindeki toplam yerdeğiştirmenin bu zaman dilimine bölümüne, hareketin o zaman dilimindeki ortalama hızı denir.

25

26

27 Parkta bisiklet süren Duru, şekildeki K konumundan L konumuna 18 s’de varıyor. Buna göre 18 s’lik zaman diliminde Duru’nun ortalama hızı kaç m/s’dir?

28 Bir bisikletli yarışçı, çapı 1.200 m olan dairesel bir yarış pistinin çevresinde, sabit süratle 6 dakikada bir tur attığına göre bu yarışçının yarım turluk hareketinin ortalama sürati ve ortalama hızının büyüklüğü kaç m/s’dir?

29

30


"1. kısım. ÖTELEMEDÖNMETİTREŞİM  Yolda giden bir arabanın, uçan bir  kuşun, yürüyen bir adamın hareketi öteleme hareketine birer örnektir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları