Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 Gırtlağımızda bulunan ses telleri akciğerimizde bulunan hava ile titreşerek ses çıkmasını sağlar.  Sesin yayılması için maddesel alana ihtiyaç vardır.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " Gırtlağımızda bulunan ses telleri akciğerimizde bulunan hava ile titreşerek ses çıkmasını sağlar.  Sesin yayılması için maddesel alana ihtiyaç vardır."— Sunum transkripti:

1

2

3  Gırtlağımızda bulunan ses telleri akciğerimizde bulunan hava ile titreşerek ses çıkmasını sağlar.  Sesin yayılması için maddesel alana ihtiyaç vardır.  Yani boşlukta ses yayılmaz.  Ses dalgalar halinde yayılır.  Ses kaynağından uzaklaştıkça ses şiddeti azalır.

4 Ses kaynaklarının ses çıkarabilmesi için titreşim gerekir. Müzik aletlerinde bunu çok net görebiliriz. Hava olmayan yerde ses duyulmaz.

5

6 Sesler titreşerek oluşur. Ses tellerimiz titreşerek ses çıkarır. Ses bir maddeden oluşan bir ortamda yayılan,mekanik bir titreşim dalgasıdır. ses dediğimiz olgu hareketin meydana getirdiği bir üründür.

7 Ses sayesinde iletişim kurabiliyoruz. Hareket eden her hangi bir madde havada titreşimler oluşturur,bu titreşimler duyma duyumuz tarafından algılanır. Ses dalgaları her türlü iletkenler maddeler üzerinde değişik hızlarla yol almaktadır.

8 Aşağıdaki bir kulak resmidir.

9 Kulak zarımız çok ses olunca çok titreşir eğer bu sesi kaldıramasa sağır olabiliriz.  Bu yüzden çok ses olan yerlere gitmemeliyiz.

10 Ses veren her madde ses kaynağıdır. Ses kaynaktan aldığı enerjilerle titreşerek yayılırlar. Ses mekanik dalga olduğu için yayılması için bir ortama ihtiyaç duymaktadır.

11 Ses boşlukta yayılmaz.  Çünkü titreşen bir cismin sıkışıp genleşmesine yol açabilecek atom ve molekül gibi tanecikler yoktur.  Ve uzay=feza boşluktur.  Ses hangi yönden gelire gelsin kulak tarafından duyulabilir.

12 HAZIRLAYANLAR Kazım YAKMAZKazım YAKMAZKazım YAKMAZKazım YAKMAZ  Y.Furkan BAŞAK Y.İslam BURAKY.İslam BURAKY.İslam BURAKY.İslam BURAK


" Gırtlağımızda bulunan ses telleri akciğerimizde bulunan hava ile titreşerek ses çıkmasını sağlar.  Sesin yayılması için maddesel alana ihtiyaç vardır." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları