Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş ŞİŞECAM’DA BİLGİ GÜVENLİĞİ VIII. İnternet Konferansı 20 Aralık 2002 Buğra ŞAMLI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş ŞİŞECAM’DA BİLGİ GÜVENLİĞİ VIII. İnternet Konferansı 20 Aralık 2002 Buğra ŞAMLI."— Sunum transkripti:

1 Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş ŞİŞECAM’DA BİLGİ GÜVENLİĞİ VIII. İnternet Konferansı 20 Aralık 2002 Buğra ŞAMLI

2 Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş Bilgisayar ve İletişim Altyapısı 3000 adet kişisel bilgisayar; 1000’den fazla çevre birimi; 20 adet MS Windows NT/2000 uygulama sunucu, 46 adet Novell Netware dosya sunucu, 41 adet Unix sunucu, 8 adet Linux sunucu, 25 telefon santralı, UMS sistemi.

3 Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş Güvenlik Politikaları Bilgisayar ve iletişimden sorumlu birimlerce geliştirilir, Üst yönetimce onaylanır, Kullanıcı işbirliğiyle uygulanır.

4 Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş Güvenlik Politikaları Kullanıcı yönetimi Ağ dizin servisleri Haklar ve standartlar İnternet’e bağlantı İnternet’te yayın Novell GroupWise Camnet’in denetimi Virüsten korunma Veri yedekleme Fiziksel güvenlik İletişim Bilgi paylaşımı

5 Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş Kullanıcı Yönetimi Kullanıcının hakları: Novell GroupWise, Dosya sunucusu, Yazıcı, İnternet, BS uygulamaları, Telefon, faks, sesli mesaj, kısa mesaj. Ağa bağlı kişisel bilgisayar Telefon

6 Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş Ağ Dizin Servisleri İşletim sistemi ve uygulamalar (e-posta, İnternet, telefon, veritabanı) üzerindeki haklar Novell eDirectory ile tek merkezden tanımlanır. Dizin seviyesinde erişim, yazma, okuma hakkı verilebilir. Telefon Santralı ERP İnsan Kaynakları İnternet E-Posta İşletim Sistemi E-Directory Veri Tabanı

7 Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş Haklar ve Standartlar Kullanıcılara kendi bilgisayarları üstünde yönetici hakkı verilmez. Kullanıcılar standart dışı yazılım/donanım ekleyemez.

8 Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş İnternet’e Bağlantı Her kullanıcıya teknik gerekçeler dışında kısıtsız İnternet bağlantısı verilir. Firewall ve Proxy ile koruma sağlanır. İhtiyaç duyan kullanıcılara şirket dışından telefonla İnternet bağlantısı sağlanır.

9 Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş Bir kullanıcının İnternet bağlantı kaydı:

10 Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş İnternet’te Yayın Tüm yayınlar bir ters proxy üzerinden yapılmaktadır. Kimlik doğrulama Novell eDirectory ile yapılır. Veritabanları ağ sunucular üzerinde tutulmaz.

11 Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş Novell GroupWise Topluluk içinde dolaşan e-postalar kriptolanır. Spam engellenir. Hat hızına bağlı olarak gönderilecek verinin boyutu sınırlanır.

12 Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş Camnet’in Denetimi Yalnızca İnternet protokolüne (IP) izin verilir. Uygulama bazında hat tahsisi yapılır.

13 Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş Virüsten Korunma Merkezi antivirüs sistemi vardır. Antivirüs veritabanı Şişecam antivirüs merkez sunucu Diğer sunucular

14 Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş Veri Yedekleme Tüm sunucular BDHM ve ETM işbirliği ile belirlenen takvimlerde yedeklenir. Kişisel bilgisayarlardaki dosyalar, dosya sunucuları kullanılarak yedeklenebilir.

15 Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş Fiziksel Güvenlik Tüm sunucu, yönlendirici ve anahtarlar giriş- çıkış kontrollü sistem odalarında toplanmıştır. Sistem odalarında yangın ihbar ve otomatik yangın söndürme sistemleri bulunmaktadır.

16 Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş İletişim Telefon Faks SMS Sesli mesaj Saat sınırlaması

17 Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş Bilgi Paylaşımı İntranet’te yapılan yayınlar Şişecam dergisi için hazırlanan yazılar. Bilgilendirme toplantıları

18 Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş Sonuç Bilinçli kullanıcı Oto kontrol Etkin kaynak kullanımı Güvenlik

19 Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş Teşekkürler... bsamli@sisecam.com.tr


"Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş ŞİŞECAM’DA BİLGİ GÜVENLİĞİ VIII. İnternet Konferansı 20 Aralık 2002 Buğra ŞAMLI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları