Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İŞ ARAMA BECERİLERİ KOCAELİ ÇALIŞMA VE İŞ KURUMU GEBZE HİZMET MERKEZİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İŞ ARAMA BECERİLERİ KOCAELİ ÇALIŞMA VE İŞ KURUMU GEBZE HİZMET MERKEZİ"— Sunum transkripti:

1 İŞ ARAMA BECERİLERİ KOCAELİ ÇALIŞMA VE İŞ KURUMU GEBZE HİZMET MERKEZİ
GÖKHAN GENÇ

2 ÖZEL İSTİHDAM BÜROLARI
İŞ ARAYANLAR İŞVERENLERLER ÖĞRENCİLER ÖZÜRLÜLER ESKİ HÜKÜMLÜLER İŞSİZLİK SİGORTASI MESLEKİ EĞİTİM ÖZEL İSTİHDAM BÜROLARI

3 SUNUM İÇERİĞİ İŞ GÖRÜŞMESİ ÖNCESİ VE SONRASI İŞ ARAMA KANALLARI
ÖZGEÇMİŞ HAZIRLAMA MÜLAKAT TEKNİKLERİ

4 GÖRÜŞME ÖNCESİ VE SONRASI
Şirket ve çalışmayı düşündüğünüz pozisyon hakkında bilgi toplayınız İstediğiniz işte ücretin yaklaşık ne kadar olduğunu araştırın Özgeçmiş ve diğer belgeleri yanınızda bulundurun

5 GÖRÜŞME ÖNCESİ VE SONRASI
Temiz, rahat, ağırbaşlı kıyafetler giyin Beklenmedik aksamaları göz önüne alarak evinizden biraz erken çıkın Odaya girmeden önünüzü ilikleyin Görüşmeyi gerçekleştiren kişi ile tanışırken dostça davranın, elini sıkarken gülümseyin, ve gözlerinin içine bakın

6 GÖRÜŞME ÖNCESİ VE SONRASI
Görüşme süresince görüşmeyi yürüten kişinin sorularını doğru anlamaya ve soruya uygun, kısa ve çarpıcı yanıtlar vermeye özen gösterin Görüşme esnasında işverenin yöneltebileceği sorulara hazırlıklı olun (mülakat teknikleri)

7 GÖRÜŞME ÖNCESİ VE SONRASI
İşverene görüşme için kısa bir not ile teşekkür etmeyi unutmayınız Görüşmeden sonra iki-üç hafta sizinle ilişki kurulmazsa işvereni arayın Eğer iş başka birine verilmişse, daha sonra açılacak işler için başvurunuzun değerlendirilmesini isteyin

8 ZİYARETLERİ VE ÖZEL İSTİHDAM BÜROLARI
İŞ ARAMA KANALLARI TÜRKİYE İŞ KURUMU VE HİZMET NOKTALARI GAZETE DERGİ İLANLARI MESLEK ODALARI VE DERNEKLER İŞLETME ZİYARETLERİ VE ÖZEL İSTİHDAM BÜROLARI ÖĞRETMENLER EĞİTİMCİLER İNTERNET AĞ OLUŞTURMAK

9 İŞ ARAMA KANALLARI İşkura kayıt yaptırarak veya bireysel olarak size uygun işlere başvurabilirsiniz

10 İŞ ARAMA KANALLARI AKTİF YÖNTEMLER 1)Çevreyi kullanmak
2)İsme mektup yazmak PASİF YÖNTEMLER 1)İnternet istelerine kayıt 2)Şirketlere doğrudan yazmak 3)İlanlara yazmak 4)Danışmanlık şirketlerine başvurmak 5)Diğer yöntemler

11 İŞ ARAMA KANALLARI İlgilendiğiniz ve başvurduğunuz ilanları bir dosyada toplayın Yayınlandığı ve sizin başvurduğunuz tarihleri, sonraki iletişim ve görüşmelerinizi kaydedin Güncel ilanları ayrı bir bölümde tutun ve takip edin

12 İŞ VERENİN KAFASINDA Kİ Firma çalışanlarına uyum
ÖZGEÇMİŞ HAZIRLAMA 2 ? SORU İŞARETİ GİDERİLMELİDİR? İŞ VERENİN KAFASINDA Kİ Başvuran kişi bu işi başarabilir mi Firma çalışanlarına uyum sağlayabilir mi? Özgeçmiş Hazırlarken bu 2 soruya verilecek cevap ile yöneticinin kafasında ki soru işareti giderilmelidir.

13 Eğitim Kimlik Bilgileri Referanslar Başarılar ve Özel Beceriler
Talep Edilen İş Kolları İş Başvuru (Talep) Formunda Bulunabilecek Bilgiler Başarılar ve Özel Beceriler İstihdam Özgeçmişi Eğitim

14 ÖZGEÇMİŞ HAZIRLAMA Basım ve imla yönünden mükemmel olmalıdır.
Kısa, öz ve anlaşılır olmalıdır. Elde edilmiş başarıları ve bunların işverene kazandırdıkları açıkça belirtilmelidir. İş hedefi ile ilgili beceri, yetenek ve deneyimler vurgulanmalıdır. Kolay okunmalı ve katılımcıyı pazarlamalıdır. Özgeçmiş kaliteli bir kağıda yazılmalıdır.

15 ÖZGEÇMİŞ HAZIRLAMA İmla hatası bol, Mantık sırasından yoksun,
Gereksiz laf kalabalığı içeren, Süslü, gösterişli, Hayat hikayesine benzeyen, ÖZGEÇMİŞLER ATILMAYA MAHKUMDUR

16 (Tavsiye edilmeyen) ÖZGEÇMİŞ 1962 doğumluyum. İlk, orta ve lise tahsilimi Ankara’da tamamladım öğretim dönemlerinde G.Ü Basın –Yayın Y.O Radyo-TV bölümünden iyi derece ile mezun oldum. Aynı dönemde Stajyer olarak girdiğim Aka Ajansta 4 ay muhabir olarak çalıştım. Daha sonra yılları arasında İzmir / Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel sanatlar bölümüne girerek, Sahne ve Görüntü sanatları Sinema-televizyon ve Fotoğrafçılık ana sanat dalını iyi derece ile bitirdim. Evliyim, az düzeyde İngilizce biliyorum. NURAN YAPICI (imza)

17 ALİ İHSAN ATAK 0(286) 431 15 45 Gül Sokak 20/14 Çanakkale
HEDEF Satın Alma Müdürü İŞ DENEYİMİ ÖZGÜR İNŞAAT SAN. ve TİC. AŞ ( ) (Satın Alma Müdürü) 7 kişilik bir kadro ile firmanın materyal ve ekipman satın alması çalışmaları 2000’de Dolar tutarında yurt içi ve yurt dışı satın alma işleri KOÇAR İÇ VE DIŞ TİCARET AŞ ( ) (Satın Alma Şefi) Üç yıl içinde 5 kişilik bir kadro ile 40 milyon dolar tutarında yurt içi ve yurt dışı satın alma işleri EĞİTİM MARMARA ÜNİVERSİTESİ, İŞLETME (1997) Atatürk Anadolu Lisesi (1993) Çok iyi düzeyde İngilizce bilgisi (lise ve üniversite) NİTELİKLER Grubu yönlendirme becerisi Çabuk ve doğru karar verebilme becerisi İyi düzeyde bilgisayar bilgisi DİĞER BİLGİLER Marmara Üniversitesi, işletme kulübü üyesi Amatör masa tenisi ve basketbol oyuncusu REFERANSLAR İstendiği takdirde verilecektir.

18 ZEYNEP ÖZKAN 0(286) 431 15 45 Gül Sokak 20/14 Çanakkale
HEDEF Ekonomi Muhabiri İŞ DENEYİMİ AK AJANS (2000) (Muhabir) 4. sınıfın bitiminde yaz tatilinde staj 4 kişinin çalıştığı ekonomi haberleri bölümünde haberin toplanması, yazılması ve hazırlanması ile ilgili çalışma ANADOLU AJANSI (1999) 3. sınıfın bitiminde yaz tatilinde staj 10 kişinin çalıştığı parlamento haberleri bölümünde haberin toplanması, hazırlanması ve yazılması çalışmalarını izleme EĞİTİM Çanakkale Onsekiz Mart Üni. ,İŞLETME (1997) Atatürk Anadolu Lisesi (1993) İyi düzeyde İngilizce bilgisi (lise ve üniversite) NİTELİKLER İnsan ilişkilerinde başarılı Detaylı araştırma becerisi Çabuk ve doğru karar verebilme becerisi İyi düzeyde bilgisayar bilgisi DİĞER BİLGİLER ÇOMÜ, “genç iletişimciler derneği” aktif üyesi Masa tenisi ve basketbol oyuncusu REFERANSLAR İstendiği takdirde verilecektir.

19 Özgeçmişin önüne bir sunuş mektubu yazılabilir.

20 İnsan Kaynakları Yöneticisi
Sn:Hüseyin KAYMAZ ABC A.Ş. İnsan Kaynakları Yöneticisi tarihli XYZ Gazetesi’nde Anonim şirketiniz dahilinde, yetiştirilmek üzere Satış Danışmanı Pozisyonu için vermiş olduğunuz ilanda, satış konusunda deneyimi bulunan yeni mezun adaylar aradığınızı belirtmişsiniz. Ben de XYZ Üniversitesi ABC Bölümünden mezun oldum ve Üniversite hayatım boyunca part-time olmak üzere satış pozisyonlarında görev aldım. İlişikteki özgeçmişim Size özelliklerim hakkında bilgi verecektir. Daha ayrıntılı bilgi isterseniz gün içinde Bana no’lu telefondan ulaşabilirsiniz. Uygun gördüğünüz tarihlerde Sizinle görüşmekten mutluluk duyacağım. İlgilendiğiniz için teşekkür ederim. Olumlu yada olumsuz yanıtlarınızı en kısa zamanda bekliyorum. Saygılarımla /...../2009 Deniz KAPLAN EK: Özgeçmiş(1 sayfa) ADRES: Hürriyet Mah. İstiklal Cad. Öz yürek Apt.12/11 ÇANAKKALE Tel:(0286)

21 MÜLAKAT TEKNİKLERİ Size sorulabilecek şu soruların yanıtlarını önceden hazırlayın.   !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ?????????????????

22 Nasıl Bir İş İstiyorsunuz?
Kesin bir yanıt vermekten kaçının. Değişik olasılıkları ve gerçekleri göz önünde bulundurmanız gerektiğini unutmayın. Böyle bir soruyu yanıtlarken mesleğinizle ilgili iş alanlarından, bilgi ve becerilerinize en uygun görevlerden bahsetmeniz doğru olur. Örneğin: "Ben matematiksel konularda, muhasebe ve bilgilerin organize edilmesinde çok iyiyimdir. Edindiğim bilgiler muhasebe bölümü ya da benzeri bir başka bölümde çok faydalı olabilir." diyebilirsiniz. Vereceğiniz bu tür yanıtlar işverenin size bilgi ve becerilerinize uygun bir iş vermesini kolaylaştırır.

23 Neden Burada Çalışmak İstiyorsunuz?
Görüşme öncesi bu şirketi araştırmışsanız, bu soruyu yanıtlamak çok kolay olacaktır. Eğer müşteriler, ürünler ve hizmetler hakkında bilgi sahibi iseniz, şirketin belirli hedeflerinin, politikalarının ve ihtiyaçlarının sizin ilgi ve becerilerinize ne denli uygun olduğunu söyleyebilirsiniz. Sadece 'Bir işe ihtiyacım var!‘ diyen bir aday iyi bir izlenim bırakmaz.

24 Biraz Kendinizden bahseder misiniz?
Bu soru sizin hangi konularda bilgi ve beceri sahibi olduğunuzu, nerelerde eğitim gördüğünüzü, varsa iş deneyiminizi ve başarılarınızı, işe alındığınız takdirde işyerine ne gibi faydalar sağlayabileceğinizi anlatmanız için iyi bir fırsattır. Ancak vereceğiniz bilgiler kısa, öz ve etkileyici olmalıdır. Bu nedenle işle ilgili olmayan konulardan örneğin ailenizden, özel meraklarınızdan size sorulmadıkça bahsetmemeniz iyi olur.

25 Güçlü ve Zayıf Yönleriniz Nelerdir?
Bu soruyu dürüstçe yanıtlamakta zorlanabilirsiniz. Yanıtınızı çok iyi düşünün. Görüşmeye gitmeden önce güçlü ve istenilir yönlerinizi çok iyi ifadelendirip zihninizde sıraya koyun. Örneğin: Uyumlu, dakik, yaratıcı ve güvenilir bir kişi olduğunuzu söyleyebilirsiniz. Zayıf ya da kusurlu yönlerinizi öyle anlatın ki bunlar aynı zamanda istenilir özellikler olarak algılanabilsin. Örneğin: Kalite konusunda titizlenmek, başkalarıyla değil yalnız çalışmaktan hoşlanmak, işin zamanında bitirilmesi konusunda sabırsız olmak gibi.

26 Referanslarınız Var mı?Sizi kime Soralım?
 İş aramaya başlamadan önce hakkınızda bilgi verecek iki kaynak kişi bulmalısınız. Bunlar eğer ilk defa işe girecekseniz en son mezun olduğunuz okuldaki öğretmenleriniz olabilir. Eğer iş değiştiriyorsanız eski iş yerinizdeki yöneticilerinizi referans olarak gösterebilirsiniz. Referans gösterdiğiniz kişilerin, girmek istediğiniz işle ilgili ve hakkınızda olumlu görüş bildirecek kişiler olmasına özen gösterin.

27 Son İşinizden Neden Ayrıldınız?
İşin aslı ne olursa olsun, son işyerinizden asla kötü şekilde bahsetmeyin. Bu son derece önemlidir. Çünkü, eğer son işvereniniz hakkında kötü şeyler söylerseniz, bu sizi işe alacak işveren için de aynı şeyi yapabileceğiniz izlenimini verir. Bu soruya soğukkanlı ve rahat bir şekilde, başkalarını suçlamadan yanıt verin.

28 MÜLAKAT TEKNİKLERİ

29 TEŞEKKÜRLER…


"İŞ ARAMA BECERİLERİ KOCAELİ ÇALIŞMA VE İŞ KURUMU GEBZE HİZMET MERKEZİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları