Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

5.ÜNİTE GERÇEKLEŞEN DÜŞLER

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "5.ÜNİTE GERÇEKLEŞEN DÜŞLER"— Sunum transkripti:

1 5.ÜNİTE GERÇEKLEŞEN DÜŞLER
UÇAK 5.ÜNİTE GERÇEKLEŞEN DÜŞLER

2 UÇAĞI BULANLAR Orville WRİGHT Wilbur WRİGHT

3 UÇAĞIN SERÜVENİ 1900 yıllarına doğru, bir gün Orville Wright, Ohayo’ daki Dayton şehrinin kütüphanesinde bir kitap okumuştu. Bunda bir adamın motorsuz uçağa benzer bir araçla, yani kocaman bir uçurtma ile uçtuğundan söz ediliyordu.

4 UÇAĞIN SERÜVENİ Orville Wright bu büyük başarıya hayran oldu, kendisi de uçmak istedi. Onun bu merakı, kardeşi Wilbur’u da sardı. İki kardeş, uçak yapmak için çalışmaya başladılar.

5 UÇAĞIN SERÜVENİ Orville Wright bu büyük başarıya hayran oldu, kendisi de uçmak istedi. Onun bu merakı, kardeşi Wilbur’u da sardı. İki kardeş, uçak yapmak için çalışmaya başladılar.

6 UÇAĞIN RERÜVENİ Wright kardeşler bisikletçilikle uğraşırlardı. Dükkânlarının içinde dolambaçlı bir tünel açtırdılar; bu tünelde oluşan rüzgârın kanatlar üzerinde nasıl etkiler yapacağını denemeye başladılar.

7 UÇAĞIN SERÜVENİ Ayrıca uçurtmalar üzerinde de denemeler yaptılar. Artık hep bunlarla uğraşıyor ve yaptıkları uçak taslaklarını ilerletiyorlardı.

8 UÇAĞIN SERÜVENİ En sonunda büyük bir uçurtma, yani motorsuz bir uçak yapmayı başardılar. Sonra bir de motor yaptılar. Bunları 1903 yılının 17 Aralık günü Kuzey Carolina’da bir yere götürdüler.

9 UÇAĞIN SERÜVENİ Burada motoru uçurtmaya yerleştirdiler, yani uçurtmayı uçak şekline soktular. İki kardeş bu uçakla ilk defa hangisinin uçacağını kura ile tayin ettiler. Kurayı Orville kazandı.

10 UÇAĞIN SERÜVENİ Bunları 1903 yılının 17 Aralık günü Kuzey Carolina’da bir yere götürdüler. Burada motoru uçurtmaya yerleştirdiler, yani uçurtmayı uçak şekline soktular.

11 UÇAĞIN SERÜVENİ İki kardeş bu uçakla ilk defa hangisinin uçacağını kura ile tayin ettiler. Kurayı Orville kazandı.

12 UÇAĞIN SERÜVENİ Çok soğuk ve güneşsiz bir gündü; kesici bir rüzgâr esiyordu; uçağın etrafındaki beş kişi ısınmak için kollarını açıp kapıyor ve yerlerinde sıçrıyorlardı.

13 UÇAĞIN SERÜVENİ Fakat bu şiddetli soğuğa rağmen, Orviile uçağa fazla ağırlık yükletmemek için sırtına palto bile almadı

14 UÇAĞIN SERÜVENİ Saat onu tam beş geçe Orviile Wright uçağa bindi. Makine gürledi, aksırıp öksürdü ve uçak yükseldi; havada ileri gitti, yana kaydı; on iki saniye uçtuktan sonra metre ileriye kondu.

15 UÇAĞIN SERÜVENİ Olay, fevkalâde önemliydi ve medeniyet tarihinde bir dönüm noktası teşkil ediyordu. Yüzyılların rüyası, nihayet gerçekleşiyordu: İnsanlar, kendilerini toprağa bağlayan zincirleri kırmış, gökyüzünde uçmaya başlamışlardı.

16 GEÇMİŞTEN GELECEĞE Nerden Nereye Geldik


"5.ÜNİTE GERÇEKLEŞEN DÜŞLER" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları