Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Uluğ Bey(1393-1449). n Türk matematikçilerinden birisi olan Uluğ Bey, Türkistan hakanı Timur'un erkek torunlarından hükümdar olanlardan birinin oğludur.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Uluğ Bey(1393-1449). n Türk matematikçilerinden birisi olan Uluğ Bey, Türkistan hakanı Timur'un erkek torunlarından hükümdar olanlardan birinin oğludur."— Sunum transkripti:

1 Uluğ Bey(1393-1449)

2 n Türk matematikçilerinden birisi olan Uluğ Bey, Türkistan hakanı Timur'un erkek torunlarından hükümdar olanlardan birinin oğludur. 1393 yılında Sultaniye kentinde doğmuştur. Asıl adı Muhammet Taragay’dır. Fakat o, daha çok Uluğ Bey adı ile ünlü olmuştur. Timur tarafından 10 yaşında evlendirilmiştir. 5 karısı ve 4 oğlu olmuştur. Timur'un öldüğü sıralarda Uluğ Bey Semerkant'te bulunuyordu. Semerkant ve Maveraünnehir, Mirza Halil Sultan'ın saldırısı ve işgali üzerine babasının yanına gitmek zorunda kalmıştır. Babası buraları yeniden yönetimine alarak on altı yaşında olan Uluğ Bey'e yönetimini bırakmıştır. Uluğ Bey, bu tarihten sonra, hem hükümeti yönetmiş ve hem de öğrenimine devam etmiştir.

3 n Uluğ Bey, tarihe adını “Asya Fâtihi” diye yazdıran Büyük Cihangir Timurlenk'in öz torunuydu. Ama dedesinin askerlik ve savaşçılık açısından hiçbir huyu onda görülmüyordu. Dedesi, çolak eli ve topal bacağına rağmen, at üzerinde kılıç sallayıp, ülkeler fethetmişti. Fakat, Uluğ Bey'in yeryüzünde bir karış toprak bile fethetmek gibi bir ihtirası yoktu. Onun bütün merak ve hevesi, yeryüzünde değil, gökyüzündeydi. Ülkeler fethetmekten ziyade, gökyüzü âleminde araştırmalar yapmayı, gök kubbenin sırrını çözmeye çalışmayı tercih ediyordu.

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16 HAZIRLAYAN: NURSEMİN KESKİN 9901010194


"Uluğ Bey(1393-1449). n Türk matematikçilerinden birisi olan Uluğ Bey, Türkistan hakanı Timur'un erkek torunlarından hükümdar olanlardan birinin oğludur." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları