Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BİLİNÇLİ VE GÜVENLİ İNTERNET KULLANIMI İÇİN PEKİ NE YAPMALI? SİZ ÇOCUKLARIMIZ İÇİN Ayşe AKKOYUNLU BT Rehber Öğretmen 09 Aralık 2013 Pazartesi1Güvenli.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BİLİNÇLİ VE GÜVENLİ İNTERNET KULLANIMI İÇİN PEKİ NE YAPMALI? SİZ ÇOCUKLARIMIZ İÇİN Ayşe AKKOYUNLU BT Rehber Öğretmen 09 Aralık 2013 Pazartesi1Güvenli."— Sunum transkripti:

1

2 BİLİNÇLİ VE GÜVENLİ İNTERNET KULLANIMI İÇİN PEKİ NE YAPMALI? SİZ ÇOCUKLARIMIZ İÇİN Ayşe AKKOYUNLU BT Rehber Öğretmen 09 Aralık 2013 Pazartesi1Güvenli İnternet - Ayşe AKKOYUNLU

3 1- Her şeyden önce internet ve bilgisayarda çok fazla vakit geçirmeyin. Oyuna, kitap okumaya, spora ve sanata vakit ayırın. İnternet ve bilgisayar kullanma sürenizi aileniz ve öğretmenlerinizle konuşarak karar verin. 09 Aralık 2013 Pazartesi2Güvenli İnternet - Ayşe AKKOYUNLU

4 09 Aralık 2013 PazartesiGüvenli İnternet - Ayşe AKKOYUNLU3 2- Bilgisayarın önünde uzun süreli hareketsiz kalmayın, kambur oturmayın; sırtınızı destekleyecek bir sandalye veya oturma alanı seçin. Işıksız ortamda bilgisayar kullanmayın.

5 09 Aralık 2013 PazartesiGüvenli İnternet - Ayşe AKKOYUNLU4 3- Ailenizle ve okul öğretmenlerinizle birlikte sizin yaşınıza uygun ve sizin için güvenli olan internet sitelerinin adreslerini belirleyin. Belirlediğiniz sitelerin adreslerini bilgisayarınızın "sık kullanılanlar" bölümüne kaydedin. Böylece bu sitelere giriş işleminiz daha kolay olacaktır.

6 09 Aralık 2013 PazartesiGüvenli İnternet - Ayşe AKKOYUNLU5 4- İnternette mümkünse ailenizle birlikte gezinin. Eğer aileniz müsait değilse, sadece ailenizin ve okul öğretmenlerinizin onayladığı siteleri ziyaret edin.

7 09 Aralık 2013 PazartesiGüvenli İnternet - Ayşe AKKOYUNLU6 5- İnternet ortamında tanımadığınız kişilerle sohbet etmeyin, iletişim kurmayın.

8 09 Aralık 2013 PazartesiGüvenli İnternet - Ayşe AKKOYUNLU7 6- Ziyaret ettiğiniz sitenin "güvenlikle ilgili sorularını" dikkatlice okuyun, sitenin sizden istenilen bilgileri ne amaçla istediğini öğrenin ve ailenize danışarak sizden istenilen bilgileri verin. Ailenizin onayı olmaksızın resminizi, adresinizi, telefon numaranızı, okulunuzun adını vermeyin.

9 09 Aralık 2013 PazartesiGüvenli İnternet - Ayşe AKKOYUNLU8 7- Ailenizin/ebeveynlerinizin izni olmaksızın, adresiniz, okulunuzun adı, telefon numaranız, ebeveyninizin iş adresleri ve iş yeri telefon numaraları gibi kişisel bilgilerinizi internet sohbet ortamında kimseye vermeyin.

10 09 Aralık 2013 PazartesiGüvenli İnternet - Ayşe AKKOYUNLU9 8- İnternet kullanıcı adınızı ve şifrenizi ailenizin dışında hiç kimseye vermeyin.

11 09 Aralık 2013 PazartesiGüvenli İnternet - Ayşe AKKOYUNLU10 9- İnternet ortamında, sohbetlerde sizi rahatsız eden görüntü, ses ve yazılar yer alırsa hemen bulunduğunuz internet ortamından çıkın ve ailenize haber verin.

12 09 Aralık 2013 PazartesiGüvenli İnternet - Ayşe AKKOYUNLU11 10- Bir sitede yer alan oyunlara, aktivitelere, yarışmalara katılmadan önce bunların yaşınıza uygun olup olmadığını mutlaka ailenize ve öğretmeninize danışın. Ailenizin ve öğretmeninizin uyarılarını dikkate alın.

13 09 Aralık 2013 PazartesiGüvenli İnternet - Ayşe AKKOYUNLU12 11- İnternet ortamında yeni tanıştığınız kişiler her zaman sizin yaşınızda olmayabilir. Kimlikleri ve yaşlarıyla ilgili sizi yanıltabilirler. İlk defa karşılaştığınız yeni mesaj ve kişileri mutlaka ailenize gösteriniz.

14 09 Aralık 2013 PazartesiGüvenli İnternet - Ayşe AKKOYUNLU13 12- Ailenize sormadan internet ortamında alışveriş yapmayınız. Sizden istenilen kredi kart numaraları bilgilerinizi vermeyiniz.

15 09 Aralık 2013 PazartesiGüvenli İnternet - Ayşe AKKOYUNLU14 13- İnternet sohbetlerinde biri sizden yapmamanız gereken, ya da sizi rahatsız eden bir davranışta bulunmanızı isterse, sohbeti bırakıp hemen ailenize haber verin ve olayı anlatın. Ailenize güvenin ve kızacaklarını düşünerek korkmayın. Onlar size destek olacaktır.

16 09 Aralık 2013 PazartesiGüvenli İnternet - Ayşe AKKOYUNLU15 14- İnternet sitelerinden bilgisayarınıza yükleyeceğiniz veya indireceğiniz programlar ve içerikler hakkında ailenize haber verin; lütfen onların izni olmaksızın bu işlemleri yapmayın.

17 09 Aralık 2013 PazartesiGüvenli İnternet - Ayşe AKKOYUNLU16 15- İnternet ortamında başkalarını rahatsız edecek davranışlarda bulunmayınız.

18 09 Aralık 2013 PazartesiGüvenli İnternet - Ayşe AKKOYUNLU17 16- Şaka yapmak amacıyla dahi arkadaşlarınızla hatta hiç kimseyle korkutmak amacıyla tehdit edici bir üslupla iletişim kurmayınız. Kötü ve kaba kelimeler kullanmayınız. Kibar ve güzel bir dil kullanınız.

19 09 Aralık 2013 PazartesiGüvenli İnternet - Ayşe AKKOYUNLU18 17- Kelimeleri büyük harflerle ve uzatarak yazmak, düşüncelerimizi iletişimde bulunduğumuz kişiye ısrarcı bir şekilde kabul ettirmeye çalışarak ifade etmek saldırganlık olarak anlaşılabilir. Bu tür iletişimden uzak durunuz. Size karşı bu tarz iletişimde bulunanları uyarınız. Uyarılarınızı dikkate almayanlarla iletişimde bulunmayınız, internet ortamından çıkınız.

20 09 Aralık 2013 PazartesiGüvenli İnternet - Ayşe AKKOYUNLU19 18- İnternet ortamında size karşı kaba dil kullanan, sizi rahatsız ve tehdit eden kişileri ailenize haber verin; emniyetin ilgili birimlerine ve servis sağlayıcınıza bilgi verin.

21 09 Aralık 2013 PazartesiGüvenli İnternet - Ayşe AKKOYUNLU20 19- İnternet ve bilgisayar evinizde ya da okulunuza yoksa ve interneti başka bir yerde kullanıyorsanız, bu yerin neresi olduğu hakkında ailenizi bilgilendiriniz. Onların izni olmaksızın bu yerlere gitmeyiniz. Sizin için uygun olmayan (sigara içilen, filtreleme kullanmayan işletmelerde) ortamlarda bulunmayınız.

22 09 Aralık 2013 PazartesiGüvenli İnternet - Ayşe AKKOYUNLU21 20- Unutmayınız ki yanlarında velisi olmayan 12 yaşın altındaki çocukların internet kafelere alınmaması gerekiyor. Yaşınız tutmadığı halde sizi kabul eden işletmeler aslında kanuna aykırı işlem yapıyor demektir. Lütfen onlar dikkat etmese bile bu kurala siz dikkat edin.

23 09 Aralık 2013 PazartesiGüvenli İnternet - Ayşe AKKOYUNLU22 Gizli arkadaşlık isteyen yetişkinlere “hayır” demeli ve iletişimi durdurmalısınız. İnternette tanıştığınız bir kişiyle kesinlikle buluşmamalısınız. Çevrimiçinde tanıştığınız kişiler, söyledikleri kişi olmayabilir veya kötü niyetli olabilir. Kendinizi savunun. Çevrimiçinde birileri rahatsız ya da tehdit ederse yok saymalı ve iletişim kurmamalısınız. Gerekirse, ailenizle uygun Web sitesi yöneticileri, okul müdürleri veya diğer yetkililere rapor edin. Kesinlikle ekleri açmamalı, müzik paylaşmamalı veya e-posta veya anlık mesajlardaki bağlantıları tıklamamalısınız. Zararlı yazılımlar veya rahatsız edici içerik yüklüyor olabilirler. Başkalarına, kendinize davranılmasını istediğiniz gibi davranmalısınız. Çevrimiçinde başkalarını tehdit etmek kırıcı ve kaba olabilir; diğer insanlara saygılı, nazik ve dürüst olun.

24 09 Aralık 2013 PazartesiGüvenli İnternet - Ayşe AKKOYUNLU23 Diğer insanların mülklerine saygı gösterin. Müzik, oyun ve diğer telif haklı malzemelerin izinsiz kopyalanmasının korsana girdiğini ve bunun yasadışı olduğunu unutmayın. Kendiniz veya aileniz hakkında kişisel bilgilerinizi ailenizin izni olmadan tanımadığınız veya güvenmediğiniz kişilerle kesinlikle paylaşmayın. e-posta, anlık mesajlaşma, web günlüğü ve sosyal ağ sitelerinde kimlerle bilgi paylaştığınızı ailenizle paylaşın. Tahmin edilmesi zor şifreler seçin. Şifrelerinizi arkadaşlarınızla paylaşmayın. Kişisel ve müstehcen olmayan bir ad veya eposta adresi seçin.

25 09 Aralık 2013 PazartesiGüvenli İnternet - Ayşe AKKOYUNLU24 Kişisel bilgilerinizi paylaşmamayı öğrenin. Kişisel bilgiler sadece adınız, yaşınız, telefon numaranız veya ev adresi gibi veriler değil ayrıca fotoğraflar ve hissettiklerinizi de içerebilir. Çocuk tacizcileri kırılgan (üzgün, yalnız veya öfkeli) çocukları arar ve bazen ilgisiz gibi görünen bilgileri kullanarak sizin yerinizi tespit edebilir.

26 09 Aralık 2013 PazartesiGüvenli İnternet - Ayşe AKKOYUNLU25

27 09 Aralık 2013 PazartesiGüvenli İnternet - Ayşe AKKOYUNLU26

28 09 Aralık 2013 PazartesiGüvenli İnternet - Ayşe AKKOYUNLU27

29 AŞAĞIDAKİ DURUMLARI ANINDA RAPOR EDİN Uygunsuz içeriğe ya da suç unsuru içeren intihara yönlendirme, müstehcenlik, fuhuş, çocukların cinsel istismarı ya da uyuşturucu kullanmasını teşvik eden internet yayınlarına yönelik ihbarlarınızı ihbar@ihbarweb.org.tr adresine gönderin, 0312 582 82 82 nolu telefona bildirin ya da http://www.ihbarweb.org.tr/ adresindeki ilgili alanlarda form doldurun. Acilen bulunduğunuz ilçenin savcılığına başvurun. Fiziksel tehditler, taciz, kötü niyetle yüz yüze görüşme veya suiistimalleri acilen 155’e bildirin. Uygun olmayan içerikler veya davranışları internet servis sağlayıcısına, cep telefonu şirketine veya web hizmetine bildirin. Çocuğunuz sınıf arkadaşı veya ekibindeki bir arkadaşı tarafından tehdit alıyorsa okul veya topluluk kuruluşunu arayın. Kimlik çalınması ya da dolandırılma söz konusuysa ihbar.bilisim@iem.gov.tr adresine mail atın, ya da 0212 636 2973 nolu telefondan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Bilişim Suçları ve Sistemleri Şube Müdürlüğü’ne başvurun 09 Aralık 2013 PazartesiGüvenli İnternet - Ayşe AKKOYUNLU28

30 Son olarak da,izlediğiniz videoların hepsi yaşanmış olaylardan alınmıştır. Ve sizler! Sanal ortamın “SANAL” olduğunu, internet de oynanan oyunların bir “OYUN” olduğunu ve gerçek hayatın dışarıda sizleri tüm güzel renkleri ile beklediğini unutmazsanız yanılma payınız daha az olur. 09 Aralık 2013 PazartesiGüvenli İnternet - Ayşe AKKOYUNLU29

31 09 Aralık 2013 PazartesiGüvenli İnternet - Ayşe AKKOYUNLU30


"BİLİNÇLİ VE GÜVENLİ İNTERNET KULLANIMI İÇİN PEKİ NE YAPMALI? SİZ ÇOCUKLARIMIZ İÇİN Ayşe AKKOYUNLU BT Rehber Öğretmen 09 Aralık 2013 Pazartesi1Güvenli." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları