Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÇOCUK HAKLARI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÇOCUK HAKLARI."— Sunum transkripti:

1 ÇOCUK HAKLARI

2 çocuk hakları, kanunen veya ahlakî olarak dünya üzerindeki tüm çocukların doğuştan sahip olduğu, eğitim, sağlık, barınma; fiziksel, psikolojik veya cinsel sömürüye karşı korunma gibi haklarının hepsini birden tanımlamakta kullanılan evrensel kavramdır. Çocuk hakları, insan hakları kavramının içinde ele alınması gereken bir konudur. Bugün, dünyanın birçok yerinde varolan insan hakları ihlalleri, çocuk boyutunda daha geniş kapsamlı ve büyüyerek, müdahale edilmesi daha zor bir şekilde yer almaktadır. Uluslararası Af Örgütü'nün belirttiğine göre; az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde, emek sömürüsü, pornografi, şiddet, yasadışılık gibi olumsuz etkenlerin dahilinde, çocuk hakları ihlalleri daha büyük boyutlarda olmaktadır. Çocukların erişkinlerden farklı fiziksel, fizyolojik, davranış ve psikolojik özellikleri olduğu, sürekli büyüme ve gelişme gösterdiği bilincinin yerleşmesi, çocukların bakımının bir toplum sorunu olduğu ve bilimsel yaklaşımlarla herkesin bu sorumluluğu yüklenmesi gerektiği düşüncesi, Cenevre Çocuk Hakları Bildirisi ile şekillenmiştir. Günümüzde çocuk hakları ile ilgili olan uluslararası belge 20 Kasım1989 tarihinde Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen ve 193 ülke tarafından onaylanmış olanBirleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşmedir.

3

4

5

6

7 Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Tarafından 20 Kasım 1989 tarihinde benimsenen sözleşme 2 Eylül 1990tarihinde de yürürlüğe girmiştir. Türkiye de dahil olmak üzere yaklaşık 142 ülke sözleşmeyi imzalamış ya da onay ve katılma yoluyla taraf devlet durumuna gelmiştir. Türkiye, Çocuk Hakları Sözleşmesi'ni 2 Ekim 1995'te uygulamaya başlamıştır. Sözleşmeyle çocuk haklarının korunması amaçlanmış ve taraf devletlerin sözleşme maddelerine kesinlikle uymaları gerektiği hükme bağlanmıştır.

8 BEN DE BİR ÇOCUĞUM  Ben de bir çocuğum, diğerleri gibi,  Şefkatle öpülmek, sevilmek isterim.  Ellerimde tutsun büyüklerim,  Annesinin yanında bir çocuk görsem,  Kederle dolar, yaşlı gözlerim.  Ben de bir çocuğum diğerleri gibi,  Neşeyle dolup gülmek isterim.  Bir sevgi denizinde,  Açılmak sonsuza doğru.  Ninnilerle, türkülerle büyümek,  Bayramların bayram olduğunu bilmek,  Her çocuk gibi benim de hakkım.  Sıcak bir yuvadır düşlerim,  Ne olur, beni de görün,  Beni de sevin büyüklerim.

9

10 HAZIRLAYANLAR AYNUR YAZICI(1189) ELİF YURDUSEVEN(1170) ELİF ANKARALI
SOSYAL BİLGİLER AYGÜN BIYIKSIZ


"ÇOCUK HAKLARI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları