Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BALIKESİR REHBERLİK ARAŞTIRMA MERKEZİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BALIKESİR REHBERLİK ARAŞTIRMA MERKEZİ"— Sunum transkripti:

1 BALIKESİR REHBERLİK ARAŞTIRMA MERKEZİ
ERGENLİK DÖNEMİ, SORUNLARI VE ERGENLE İLETİŞİM

2 YANLIŞ ANLAMA ANNE Amacım seni üzmek değildir Beni sakın yanlış anlama. Pişman olmanı isteyemem senden Ya da ağlamanı Sadece dinlemeni istedim Birazcık kabullenmen fikirlerimi Ya da ne bileyim Kendi doğrularını değil de Biraz da benimkileri düşünmeni istedim anne. Sevmeni istedim benim sevdiklerimi Ama senin gibi değil benim sevdiğim gibi Senin doğrularını inkar ettim anne,

3 Karşı çıktım sana Ve sen tüm kızgınlığınla Kötü kötü suratıma bakıp kızdın. Oysa biliyor muydun Aynı zamanda sen de benim doğrularımı İnkar ettin anne! Sen kendi fikirlerinle Bense kendi doğrularımla. SENİ SEVİYORUM ANNE

4 ERGENLİĞİN TANIMI Gençlik Çağı Genç Kızlık Delikanlılık Dönemi
Buluğ Çağı

5 ERGENLİĞİN TANIMI İnsanın içinde fırtınaların koptuğu Sosyal
Psikolojik Fiziksel değişimlerin bir arada yaşandığı Çocuklukla yetişkinlik arasında yer alan Hızlı bir BÜYÜME, GELİŞME ve OLGUNLAŞMANIN olduğu Gelecekteki yaşantıyı belirleyen dönem olarak tanımlayabiliriz.

6 7-19 YAŞ GELİŞİM DÖNEMLERİ
Çocukluk Ön Ergen/Ergenlik Gençlik 7-10 yaş 11-14 yaş 15-19 yaş

7 BEDENSEL GELİŞİMİN ERKEK VE KIZLARDA HIZI
10-13 yaş 13-15 yaş

8 ERGENLİK DÖNEMİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ
Büyüme ve değişim evresidir. Kendini aramaktadır. Yeni arayışlar içinde olduğu bir çağdır. Kendi kişiliğine çeki düzen vermeye çalışır.

9 ERGENLİK DÖNEMİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ
Cinsel uyanışla birlikte yeni ruhsal özellikler ve davranışlar kendini gösterir. Zor beğenen ve çabuk tepki gösteren bir genç olur.

10 ERGENLİK DÖNEMİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ
Duyguları hızlı bir iniş çıkış gösterir. Olur olmaz şeyleri sorun yapar Tepkileri önceden kestirilemez olur. Çabuk sevinir çabuk üzülür, Çabuk sinirlenir,

11 ERGENLİK DÖNEMİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ
Derslere ilgisi azalmış, çalışma düzeni bozulmuştur. İstekleri artmıştır. Kendisine tanınan hakları yetersiz bulur. Ana babanın uyarılarına birden tepki gösterir, ters yanıtlar verir.

12 ERGENLİK DÖNEMİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ
BAĞIMSIZLIK ÇAĞIDIR Evde oturmak ona işkence gibi gelebilir ya da evden hiç çıkmayabilir Yemeğe geç kalır Gece dışarı çıkmak ister

13 ERGENLİK DÖNEMİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ
Ana-babasını ELEŞTİRİR Ana-babasının hoşuna gitmeyecek davranışlarda bulunur. Ana-babasına karşı çıkmış olmak için karşı çıkar. Büyüklerle tartışmaya girişir. Toplumsal olaylara ve politikaya ilgi artar. Öğütlerle davranışlar arasındaki tutarsızlığı yüze vurur. Saçma da olsa bazı fikirleri savunmaktan zevk alır.

14 ERGENLİK DÖNEMİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ
Dağınık ve savruk olur. Sık sık bir şeyler devirip kırar, sakarlardır. Oburlaşır, durmadan bir şeyler atıştırırlar.

15 ERGENLİK DÖNEMİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ
Kendisini arkadaşlarıyla karşılaştırır, gruplaşmalar olur. Argo konuşabilir, kendine dert ortağı ve sırdaş seçer. Grup dışına itilmemek için kendisine aykırı davranışlarda bulunur. Ana, babasından değişik olma çabası onu boşluğa itmiştir. Bu boşluğu arkadaşlarıyla doldurmak ister.

16 ERGENLİK DÖNEMİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ
Hayranlık ve tutkuların bol olduğu dönemdir. İlgileri artmış gelgeç hevesleri çoğalmıştır. İdealler geliştirir ,kendilerine bir rol- model seçerler. Gürültülü müziğe bayılır. Kahramanlarına yada idollerine benzemek isterler, odasına, eşyalarına resimlerini, posterlerini asar. Duvarlara astığı renkli resimlere ve posterlere karışılmasını istemez

17 ERGENLİK DÖNEMİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ
Gizliliğe önem verir. KENDİNDEN HABERSİZ yazdıklarının okunmasına büyük tepkiler gösterir. Arkadaşlarıyla gizli konuşmaları ve fısıldaşmaları olur. Odası varsa saatlerce odasına kapanır, hatta kapısını kilitli tutmaya özen gösterir. Günlük tutmaya başlar. Şiir ve öykü yazmaya özenir

18 ERGENİN PROBLEMLERİ Fiziksel görünüş ve sağlık
Evde ve dışarıda toplumsal ilişkiler Karşı cinsle olan ilişkiler Okul ödevleri, gelecekle ilgili planlar Maddi durum

19 ERGENLİK DÖNEMİYLE BAŞ ETME
Ana baba olarak ana görevimiz, çocuklarımızı bağımsız, verimli ve sorumlu bir şekilde yaşayabilecek duruma getirmek olmalıdır.

20 ÇOCUK MERKEZLİ AİLE Karar merkezi adeta çocuk olmuştur.
Ailenin aşırı düşkünlüğü çocuğu bencil ve sorumsuz yapar ERGENE ETKİLERİ; ÖZGÜVENSİZ , ŞIMARIK, UYUM GÜÇLÜĞÜ ÇEKEN BİR BİREY OLUR. HEMEN HER ŞEY ÇOCUĞUN İSTEDİĞİ GİBİ OLUR. ÇOCUK ETRAFINI MANIPULE ETMİŞTİR. SORUN ÇÖZME ,MÜCADELE ETME, VE SORUMLULUK ANLAYIŞI VERİLMEMİŞTİR

21 BASKICI AİLE ERGENDE ETKİLERİ; Eleştirme, Suçlama
Ceza verme AİLENIN BELİRGİN ÖZELLİKLERİDİR OTORİTE ANNE BABA İÇİN ÖNEMLİDİR ERGENDE ETKİLERİ; BAZEN SALDIRGAN PASİF GÜVEN DUYGUSUNDAN YOKSUN UYUM GÜÇLÜĞÜ YAŞAYAN SAĞLIKSIZ BİR BİREY OLARAK ORTAYA ÇIKAR. PSİKOLOJİK VE FİZİKSEL ŞİDDET GÖRÜLÜR. ÇOCUK İÇİNE KAPANIK ; AŞIRI DİSİPLİN SÖZ KONUSUDUR. SONUÇTA;ANNE BABA KENDİ YARATTIĞI SORUNLARLA YINE KENDİ UĞRAŞMAK ZORUNDA KALIR.

22 TUTARSIZ DİSİPLİNLİ AİLE
Bazen KATI, bazen HOŞGÖRÜLÜ, Bazen KURALCI, bazen VURDUM DUYMAZ OLURLAR. Anne baba aynı olaya FARKLI ZAMANLARDA FARKLI TEPKI verir. ERGENDE ETKİSİ; KARAR VERMEYİ BECEREMEYEN, TUTARSIZ, NE YAPACAĞINI BİLMEYEN SÜREKLI ÇELİŞKİ YAŞAYAN, NE DOĞRU NE YANLIŞ AYIRT EDEMEYEN, GÜVEN DUYGUSUNDAN YOKSUN BİREYLER HALİNE GELİRLER.

23 DEMOKRATİK AİLE Karşılıklı SAYGI , SEVGİ VE HOŞGÖRÜ temeldir.
SORUMLULUKLAR paylaşılmaktadır. İLETİŞİM açık ve nettir. Yaptırım CEZAYA DEĞİL İKNAYA dayalıdır. Ailenin yaklaşımı DESTEKLEYİCİ VE GÜVEN vericidir ERGENDE ETKİSİ; DEMOKRATİK, KENDİNİ İFADE EDEN GÜVEN DUYGUSU GELİŞMİŞ, SORUMLULUKLARINI BİLEN, UYUM SAĞLAYABİLEN, GİRİŞİMCİ SOSYALLEŞMİŞ BİREYLER OLACAKLARDIR.

24 Yaşamdan Örnekler A.K 18 yaşında bir erkek ergen. Baba memur anne ev hanımı. Aile içinde sürekli çatışma yaşanmış. Kavga çoğu zaman da fiziksel şiddet uygulanmış. Zamanla evdekilere karşı saygı ve sevgisini kaybetmiş, daha sonra onlardan nefret etmeye başlamış, diğer insanlarla yaşamayı denemiş ancak başaramamış. İçine düştüğü yalnızlıktan ve sıkıntıdan kurtulabilmek için bazı arkadaşlarının tavsiyesiyle önce sigaraya, sonra alkole en sonunda da uyuşturucuya başlamış. H.D 17 yaşında bir kız öğrenci. Anne Baba memur ancak uzun yıllar Kavgalı bir hayattan sonra ayrılmışlar. H.D anne ve baba tarafından hiç İlgi ve sevgi görmemiş. Sorunları ile hep baş başa kalmış, kendine güvensiz, sıkıntılı,tedirgin ve çaresiz bir kişiliği oluşmuş. Anne ve babadan yardım göremeyince bir arkadaşı vasıtasıyla bir gruba katılmış. Gruptan edindiği erkek arkadaşı onu uyuşturucuya alıştırmış. Sonunda intihar etmiş. 24

25 AİLELERİN ERGENLİK DÖNEMİYLE BAŞETME YOLLARI
Ailelerin baş etme hazırlıklarına ERKEN başlaması, çocukları ve kendileri için en iyi yoldur.

26 AİLELERİN ERGENLİK DÖNEMİYLE BAŞETME YOLLARI
Küçüklükten itibaren sağlıklı, karşılıklı sevgi ve saygıya dayalı tutarlı ilişkiyle yetişen gençlerde ERGENLİK DAHA RAHAT YAŞANIR...

27 UNUTMAYINIZ; İyi tarafları hatırınızda kalsa da, sizler de aynı sorunları yaşamışsınızdır. Bunu düşünerek iki kuşağın düşüncelerini birleştirmek için çaba harcamalıyız.

28 AİLELERİN ERGENLİK DÖNEMİYLE BAŞETME YOLLARI
Ergenlik dönemi özellikleri hakkında bilgilenin ve bu bilgilerinizi çocuklarınızla paylaşın.

29 Ergenin gözüyle görmeye çalışın.
SORUNLARA YAKLAŞIM Diyalogu siz başlatın. Objektif olun Ergenin gözüyle görmeye çalışın. Sorunlara ortaklaşa yaklaşın.Diyalog kurmada istekli olun.

30 Konferans vermeyin “Ben senin yaşındayken ne doğru dürüst oyuncağım vardı ne de böyle bilgisayar falan filan..Hiç kıymetini bilmiyorsun; halbuki biz....” En sevdiğimiz şeylerden biri kendi geçmişimizden bahsetmek: “Ben senin yaşındayken ne doğru dürüst oyuncağım vardı ne de böyle bilgisayar. Hiç kıymetini bilmiyorsun; halbuki biz....” “Ben senin yaşındayken” diye başlayan ve kendinizi öven konuşma biçiminden sakınmalısınız. Gerçekçi olmaya özel çaba sarf ediniz. Genç için yetişkinleri kendi yaşlarında ve sürekli çalışkan, başarılı, düşünceli, saygılı, anlayışlı, çok sevilen,her türlü kusurdan uzak !!!! bir kişi olarak düşünmek oldukça zordur. Deneyimlerinizi çocuklarınızla paylaşmanız önemli ancak bunlar nasihat tarzında olduğu anda çocuğunuzun kapıları size kapanıyor ve iletişiminiz daha başlamadan bitmiş oluyor. 30

31 Sınırları ve özgürlükleri hakkında çocuğunuza bilgi verin.
DİSİPLİN Sınırları ve özgürlükleri hakkında çocuğunuza bilgi verin. Yaşlarına uygun,yeteri kadar özgürlük sağlamak, gelişmelerini olumlu yönde destekleyecektir. Onlara nefes alma imkanı tanıyın.

32 DENETİM Sürekli denetim altında tutmayın.
Kendisine GÜVENDİĞİNİZİ samimi olarak ve davranışlarınızla gösteriniz. Yapacağı yanlış bir davranışın, her şeyden önce kendi kişiliğine saygısızlık olacağı temasını işleyiniz. Otokontrolün gelişmesi için ailede ve toplumda bazı SORUMLULUKLAR verin. Bunu isteseniz de başaramazsınız.

33 GÖRÜŞLERİNİ ALIN Ailede herhangi bir sorun olduğunda gencin de görüşlerini alınız. Onu aile içi sevinçlerden ve üzüntülerden ne kadar soyutlarsanız, o kadar yetişkinlikten uzaklaştırırsınız.

34 Sevgi koşullu olmaz SEVGİ
Anlamı bilinen ve yerinde kullanılan “SEVGİ İLACI” gerçekten birçok sorunun çözümünde çok etkilidir. Sevginizi gizlemeyin. “İçinden sevmek” şeklinde bir sevgi türü yoktur. Sevgi koşullu olmaz SEVGİ SAYDAM OLMALIDIR. Sevgi ekmek, su ve hava gibi temel ihtiyaçlardan birisidir.Sevginin en anlamlı ifadelerinden birisi hoşgörüdür.Gencin kendisini tanıyıp,yeteneklerini geliştirmesine yardım eder. Sevgi ŞARTSIZ olduğu zaman anlam taşır.

35 İLETİŞİM Çocuklar ve gençler sizin söylediklerinize değil, yaptıklarınıza dikkat eder. Tek başına okul ya da tek başına aile onun eğitiminden istediği sonucu alamaz. Bu açıdan kuru kuruya nasihat eden bir anlayışı benimsemeyin.Onu dinleyin, ne dediğini anlamaya çalışın. Ergenin sağlıklı eğitimi ancak okul ile ailenin iletişimi ile gerçekleşir.Her türlü sosyal kuruma sorumluluk düşmekte.

36 Özel hayatına kesinlikle saygı!
ÖZELLİK Özel hayatına kesinlikle saygı! Ona gelen bir mektubu açmayınız. Günlüğünü karıştırmayınız. Bazen günlük en iyi arkadaş olabilir. Yaşadıklarını yazdıkça rahatlarlar. İleride bu anılara, tıpkı çocukluk resimlerine baktığı zaman gibi gülümseyerek bakacak ve hatırlayacaktır.

37 AİLELERİN ERGENLİK DÖNEMİYLE BAŞETME YOLLARI
Ondan kesinlikle mükemmel olmasını beklemeyin. Ufak tefek hataları görmezden gelin. Onu iyi komşu çocukları ile kıyaslamayınız. Tenkitte cömert olduğunuz kadar övgüde ve takdirde de cömert olun.

38 AİLELERİN ERGENLİK DÖNEMİYLE BAŞETME YOLLARI
Gence bir davranışı öğretmenin en iyi yolu; ondan beklediklerimizi ona vermektir. Adil olmalıyız. Onların haklarına saygılı olmayı onların bize saygısından önde tutmalıyız

39 AİLELERİN ERGENLİK DÖNEMİYLE BAŞETME YOLLARI
Ona çok kızdığınızda hemen bağırıp cezalandırmayın Kızdığınızda derin derin soluk alın ya da oradan uzaklaşın. Rahatlayın. Olaylar henüz sıcakken doğru düşünemeyebiliriz. çünkü Bir şekilde enerji harcayın enerji harcamak içimizdeki duyguları atmaya yardım eder.

40 AİLELERİN ERGENLİK DÖNEMİYLE BAŞETME YOLLARI
BİZİM YAPAMADIKLARIMIZI ERGENDEN BEKLEMEMELİYİZ.  Yetişkinler bile bir problemle karşılaştığında sağduyulu ve sakin davranmakta zorlanırlar,

41 TEŞEKKÜR EDERİZ


"BALIKESİR REHBERLİK ARAŞTIRMA MERKEZİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları