Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Performance Learning Systems (Performans Gelişim Sistemleri)

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Performance Learning Systems (Performans Gelişim Sistemleri)"— Sunum transkripti:

1 Öğrenmek İçin: Öğrencinin Yapması Gerekenler Öğretmenin Yapması Gerekenler

2 Performance Learning Systems (Performans Gelişim Sistemleri)
Stephen G. Barkley Performance Learning Systems (Performans Gelişim Sistemleri)

3 Okulda Değişim Öğrenci Başarısı Öğretmen Davranışında Değişim
Lider Davranışında Değişim PGT ve Akran Koçluğunda Değişim Öğretmen Davranışında Değişim Öğrenci Davranışında Değişim Öğrenci Başarısı Kaynak: Bu model Stephen Barkley tarafından geliştirilmiştir 3

4 Öğrenci Başarısı Size göre öğrenci başarısının tanımı nedir?

5 21st Century Skills Framework
Ana Konular Ekonomi İngilizce Yönetim Edebiyat Tarih Coğrafya Okuma veya Dil bilgisi Sanat Matematik Fen Dünya Dilleri Yurttaşlık 21. Yy. Temaları - Evrensel farkındalık - Finans, Ekonomi, İşletme & Girişimcilik Bilgisi - Yurttaşlık Bilgisi - Sağlık Bilgisi

6 21. Yüzyıl Ortaklığı Öğrenme ve Yenilik Becerileri
Yaşam ve Kariyer Becerileri Ana Konular ve 21. Yy. Temaları Bilgi, Medya ve Teknoloji Becerileri

7 Öğrenme ve Yenilik Becerileri
Öğrenme ve yenilik becerileri 21. yüzyılda da daha da karmaşıklaşan bir yaşama ve iş çevresine hazırlıklı olan öğrencileri bu değişikliklere hazır olmayan öğrencilerden ayıran beceriler olarak her geçen gün daha da kabul görüyor. Öğrencilerimizi, onları bekleyen geleceğe hazırlarken eleştirel düşünmeye, yaratıcılığa, iletişime ve işbirliğine odaklanmak çok önemli ve asıl olan şey.

8 MUM PROBLEMİ

9 MUM PROBLEMİ

10 MUM PROBLEMİ… Tekrardan

11 MUM PROBLEMİ

12 “Yapılacak iş sadece motor becerilerini içerdiği sürece, primler beklenildiği gibi işe yaradı: ücret ne kadar yüksek olursa performans o kadar iyi olur.”

13 Ama yapılacak iş “basit bir bilişsel beceriyi” gerektirdiğinde daha büyük bir ödül “daha kötü bir performansa yol açtı.”

14 AŞAĞIDAKİLERDEN HANGİSİ 21. YY. PROBLEMİDİR?
RUTİN OLAN RUTİN OLMAYAN

15 Zor Seçimler veya Zor Zamanlar
Öyle bir dünya ki okumada, yazmada, konuşmada, matematikte, bilimde, edebiyatta, tarihte ve sanatta çok fazla ve ileri seviyede hazırlık yapmak vazgeçilmez zemindir……. …fikirler ve soyut kavramlarla ilişkide rahat olmak iyi bir yaşamın pasaportu gibidir, ki sadece ileri seviyelerde eğitim-bizim bugüne kadar gördüğümüzden çok daha farklı bir eğitim-ile güvende olacağız.

16 Zor Seçimler veya Zor Zamanlar
…fikirler ve soyut kavramlar ile ilişkide rahat olmak iyi bir yaşamın pasaportu gibidir, ki sadece ileri seviyelerde eğitim-bizim bugüne kadar gördüğümüzden çok daha farklı bir eğitim-ile güvende olacağız.

17 ÖĞRENCİ BAŞARI HEDEFLERİ
AKADEMİK- okul yaşamında başarılı olması için gereken bilgi ve beceriler. YAŞAM BECERİLERİ- sorumlu, saygın biri olmak ve düşüncelerini hayata geçirebileceği bir yaşam sürmek için gereken yetenek, tutum ve beceriler. TOPLUMA OLAN SORUMLULUĞU – verimli ve üretken bir topluma ve kamu yararına katkı yapacak özelliklere sahip olmak.

18 Okulda Değişim Öğrenci Başarısı Öğretmen Davranışında Değişim
Lider Davranışında Değişim PGT ve Akran Koçluğunda Değişim Öğretmen Davranışında Değişim Öğrenci Davranışında Değişim Öğrenci Başarısı Kaynak: Bu model Stephen Barkley tarafından geliştirilmiştir 18

19 Öğrenci Davranışı İstenilen öğrenci başarısına ulaşmak için öğrencide hangi davranışlar hayata geçirilmeli ya da hangi davranışları arttırılmalı? 19

20 Öğrenci Davranışları İsteyerek okumak Yazmak Çözecek problemler bulmak
Araştırma yapmak Soru sormak Sahip olduğu tutkusunun peşinden gitmek Azmetmek/Çaba harcamak Hem bağımsız hem işbirliği içinde çalışmak Öğrenirken risk almak Araştırmak ve üretmek için teknolojiyi kullanmak Değişime adapte olmak

21 Kritik Öğrenme Davranışları
Öğrenme amacı: Öğrenciler öğrendikleri konuyu neden öğrendiklerini/hedefi tekrar eder ve öğrendiklerinde anlam bulurlar. Öğrenmenin değerlendirilmesi: Öğrenciler var olan öğrenme amacına/hedefine göre gelişimlerini ve süreçlerini değerlendirirler. Müdahale/Zorluk Yaşanan Durumlar için Plan: Öğrenciler müdahale/zorlanma durumları için yaratılan sınıf içi süreçten yararlanırlar. Yüksek Getirili Stratejiler: Öğrenciler öğrenimlerinde kendilerine yardımcı olacak farklı öğrenme stratejilerini ve araçlarını anlar ve kullanırlar.

22 Kritik Öğrenme Davranışları
Öğrenci İşbirliği, uyumu & Öğrencinin katılımı: Öğrenciler derse katılımcı ve ilgilidirler. Veri Analizi & Hedef Belirlemek: Öğrenciler öğrenme hedefleri belirler ve öğrenme sürecinde gelişimlerini takip ederler. Öğrenmenin Değerlendirilmesi: Öğrenciler öğrenme amaçlarına/hedeflerine paralel öğrendiklerine dair kanıt ortaya koyarlar .

23 Öğretmen Davranışları
Değindiğimiz bu öğrenci davranışlarını yaşama geçirecek öğretmen davranışları nelerdir?

24 Öğretmen Davranışları
İstenilen öğrenci davranışını öğretin. İstenilen öğrenci davranışını örnek olarak gösterin.

25 = Başarı Formül… Yönetilebilir Görev Çaba x Yetenek + 4 5 - 9 1 2 7 8
3 6 5 = 1 25

26 Öğrenmeye Katılımın Gözlemlenmesi
Aşağıdaki bulunan aşamalar için öğrencilerde gözlemlediğiniz davranışlar nelerdir? Korku Dikkat Etme Rahatlama Sıkılma

27 Öğrencinin İlgisi ve Katılımı
Öğrenci davranışlarından hangileri öğrencinin ilgisini ve katılımını arttırır?

28 Öğrencinin İlgisi ve Katılımı
İlgisiyle bağlantılı seçimler yapmak Başarısızlığın öğrenmenin bir parçası olduğunu bilmek Azmetmek Hedef Belirlemek İhtiyaç duyduğunda yardım isteme sorumluluğunu almak Öğrencinin ilgisini ve katılımını arttıran öğrenci davranışları nelerdir?

29 Öğrenci İlgisi ve Katılımı
Öğrencinin ilgisini ve katılımını arttıran öğretmen davranışları nelerdir?

30 Yaşayarak/Yaparak Öğrenmek
Ders Kitabı Yaşam Simülasyon Yaşayarak/yaparak Manipulasyon

31 Öğretmenlerin Birbiriyle İletişimi
İhtiyaç duyulan öğretmen davranışlarının gelişmesini destelemek için öğretmenlerin birlikte gerçekleştirdikleri çalışmalarda ve yürüttükleri işbirliğinde neler değişmeli?

32 Okulda Değişim Öğrenci Başarısı Öğretmen Davranışında Değişim
Lider Davranışında Değişim PGT ve Akran Koçluğunda Değişim Öğretmen Davranışında Değişim Öğrenci Davranışında Değişim Öğrenci Başarısı Kaynak: Bu model Stephen Barkley tarafından geliştirilmiştir 32

33 Lider Davranışları İstenilen çalışan, öğretmen, veli ve öğrenci davranışlarının gelişmesi için hangi liderlik davranışlarına ihtiyaç vardır?

34 Öğrenme Viziteleri Var olan davranışlar konusunda hem öğretmenin hem de öğrencide bilinç uyandırmak.

35 Gordon’un Beceri Gelişim Merdiveni Öğretme Sanatı
Bilinçsiz şekilde Yetenekli Bilinçsiz şekilde Beceri Sahibi Bilinçli şekilde Beceri sahibi Bilinçli şekilde Beceriden yoksun Bilinçsiz şekilde Beceriden yoksun Gordon’un (1974) Beceri Gelişim Merdiveni


"Performance Learning Systems (Performans Gelişim Sistemleri)" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları