Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 Çocuk ve Gençlerle yapılan çalışmalarda; Alıştırmalarda çeşitlemeye gidilmelidir.Alıştırmalarda çeşitlemeye gidilmelidir. Özellikle ergenlik döneminde.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " Çocuk ve Gençlerle yapılan çalışmalarda; Alıştırmalarda çeşitlemeye gidilmelidir.Alıştırmalarda çeşitlemeye gidilmelidir. Özellikle ergenlik döneminde."— Sunum transkripti:

1  Çocuk ve Gençlerle yapılan çalışmalarda; Alıştırmalarda çeşitlemeye gidilmelidir.Alıştırmalarda çeşitlemeye gidilmelidir. Özellikle ergenlik döneminde çabuk kuvvet çalışmaları yapılmalıdır.Özellikle ergenlik döneminde çabuk kuvvet çalışmaları yapılmalıdır.  Sakatlıklardan korunmak için yeterince ısınma ve basamaklamalı ön yüklenmeler yapılmalıdır. (arttırmalar)  Yüklenmelerden sonra yeterince dinlenme (2-5dk.) verilmeli ve bu esnada amacına uygun yeterince hareketlilik çalışmaları yapılmalıdır.  Yüklenme basamaklamalı maksimale doğru artırılmalıdır.

2  Hareketler basitten kombineye doğru uygulanmalıdır.  Sürat çalışmaları birim antrenmanın ilk yarısında uygulanmalıdır.  Uygun teknik çalışmalarını destekleyici oyunlar oynatılmalıdır.  Çocuğa antrenmanın yanında kişilik gelişimini sağlayıcı faaliyetler de yaptırılmalıdır.  Gelişimlerini tamamlamaları için sabırlı olunmalı, erken branşlaşma dan kaçınılmalıdır.

3

4  Ergenliğin başlamasıyla birlikte erkeklerde, oksijen alımında tekrar belirgin artışlar ortaya çıkmaktadır.  Kızlarda ise olgunlaşma nedeniyle düşük bir düzeyde kalmaktadır.

5  Gerek erkek, gerek kızlarda olsun antrenman yapan çocuklar 1 ve 2. okul çocuğu çağları süresince antrenman yapmayanlarla karşılaştırıldıklarında, antrenmanlı sporcularda belirgin performans üstünlüğü görülmektedir.  Çocuklar yetişkinlerin küçültülmüş hali değildir; ilk önce çocuk olarak sonrada atlet olarak eğitilmelidir.  6-10 yaş arasında, spora ve basketbola ilgi duymaları, spordan hoşlanmaları ve temel beceriler kazanmaları sağlanmalıdır.

6  11-14 yaşlarda, çok yönlü gelişim sağlanarak,Basketbola özgü teknikler öğretilmelidir.  Bu dönemde antrenman yüklenmelerin yoğunluğu artık artırılabilir.  Bu yaşlarda çocuklar yetişkinlerin yaklaşık üçte birinin altında ki antrenman yükü olabilir.  Bunun anlamı 11-14 yaşları çocukların 10-20 dakikadan fazla olmamak kaydıyla ve ara vermeden yoğun olarak çalıştırılabileceği dönemdir.  Bu yaşta çocuklar, başarabilme istekleri doğrultusunda motive edilmeli,ancak başarısızlık durumunda yargılanmamalıdır.

7  15-18 yaşlarında, antrenman yüklenmeleri artmaya başlar ve antrenmanda özelleşmeye gidilebilir.  Bu yaştaki çocuklar artık yoğun maçlar için hazırdır.  Buna karşın dikkat edilmesi gereken çocukların hala yetişkin olmadığı ve yetişkin olana kadar en yüksek performansın beklenmemesi ilkesidir...

8

9

10

11

12

13

14

15


" Çocuk ve Gençlerle yapılan çalışmalarda; Alıştırmalarda çeşitlemeye gidilmelidir.Alıştırmalarda çeşitlemeye gidilmelidir. Özellikle ergenlik döneminde." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları