Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TAMLAMALAR Tamlamalar sıfat ve isim tamalaması olarak ikiye ayrılır. Şimdi bu tamalamaları inceleyelim..

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TAMLAMALAR Tamlamalar sıfat ve isim tamalaması olarak ikiye ayrılır. Şimdi bu tamalamaları inceleyelim.."— Sunum transkripti:

1 TAMLAMALAR Tamlamalar sıfat ve isim tamalaması olarak ikiye ayrılır. Şimdi bu tamalamaları inceleyelim..

2 Sıfat Tamlamaları “Yakasında kırmızı mendil vardı.” “Yakasında kırmızı mendil vardı.” Cümlesinde “kırmızı” sıfatı “mendil” ismini nitelemiştir ve böylece “kırmızı mendil” sözü ortaya çıkmıştır.İşte bu örnekte olduğu gibi bir sıfatın bir ismi nitelemesi ya da belirtmesiyle oluşan söz öbeklerine sıfat tamlaması denir. Cümlesinde “kırmızı” sıfatı “mendil” ismini nitelemiştir ve böylece “kırmızı mendil” sözü ortaya çıkmıştır.İşte bu örnekte olduğu gibi bir sıfatın bir ismi nitelemesi ya da belirtmesiyle oluşan söz öbeklerine sıfat tamlaması denir.

3 İsim (Ad) Tamlaması “Yolun kıyısında gezinen güvercinler beni görünce uçuştu.” “Yolun kıyısında gezinen güvercinler beni görünce uçuştu.” Cümlesinde “ yol” ve “kıyı” isimleri anlam yönüyle birbirini tamamlamış. Ve söz öbeği oluşturmuştur. Bu örnekte olduğu gibi en az iki adın bir araya gelmesine isim tamlaması denir. Buna göre birinci isme TAMLAYAN ikinci isme TAMLANAN denir. Cümlesinde “ yol” ve “kıyı” isimleri anlam yönüyle birbirini tamamlamış. Ve söz öbeği oluşturmuştur. Bu örnekte olduğu gibi en az iki adın bir araya gelmesine isim tamlaması denir. Buna göre birinci isme TAMLAYAN ikinci isme TAMLANAN denir.

4 Tamlayan ve Tamlanan Ekleri Tamlanan ekleri : Tamlanan ekleri : -ı -i –sı – si -ı -i –sı – si Tamlayan ekleri : Tamlayan ekleri : -ın –in –nin –nın -ın –in –nin –nın Eklerini Alırlar. Eklerini Alırlar.

5


"TAMLAMALAR Tamlamalar sıfat ve isim tamalaması olarak ikiye ayrılır. Şimdi bu tamalamaları inceleyelim.." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları