Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

39184297104 Merve Uluel.  Shewhart New Canton,Illinois’te doğmuştur. 1917 yılında Berkeley, California Üniversitesi’nde fizik doktorasını yapmadan önce.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "39184297104 Merve Uluel.  Shewhart New Canton,Illinois’te doğmuştur. 1917 yılında Berkeley, California Üniversitesi’nde fizik doktorasını yapmadan önce."— Sunum transkripti:

1 Merve Uluel

2  Shewhart New Canton,Illinois’te doğmuştur yılında Berkeley, California Üniversitesi’nde fizik doktorasını yapmadan önce Illinois Üniversitesi’ne katılmıştır.  1924 yılında W.A. Shewhart; Bell laboratuarları teknik notlarında kontrol diyagramları kavramını tanıtmıştır.  1931 yılında W.A.Shewhart “İmalat ürünlerinin kalitesinin ekonomik kontrolü” nde üretim ve kontrol diyagramları metotlarında istatistiksel metotların kullanımı taslağını çizerek yayınlamıştır.  1932 yılında W.A.Shewhart Londra Üniversitesi’nde üretim ve kontrol diyagramlarında istatistiksel metotlar eğitimi vermiştir.

3  1930’lu yıllarda Dr. W. A. Shewhart’ın buluşu olan kontrol grafiklerinin kullanılmasıyla İstatistiksel Kalite Kontrol (İKK) başladı. İKK ‘un uygulanmasıyla üretim ucuza ve bol miktarda yapılabiliyordu. Kontrol grafiklerinin amacı, süreçteki değişkenliklerin sürecin doğasında var olan kontrol edilmesi güç faktörlerden mi yoksa belirli bir nedenden mi kaynaklandığının ayrımının yapılmasını sağlamaktır. Kalite grafikleri sayesinde kalite geliştirme faaliyetlerinin yapılması mümkün olacaktır.

4  Kontrol grafikleri devam etmekte olan bir sürece ilişkin verilerdeki değişmeyi grafik olarak gösterir.  Kontrol grafiğinde yatay eksen zamanı, dikey eksen ise değişkene ait değişmeleri örnekleme bazında verir.  Eğer sürece ilişkin değişmeler alt ve üst kontrol limitlerini taşacak olursa, sürecin istatistiki kontrolün dışına çıktığı anlamına gelir. Süreci kontrol altına almak için gerekli tedbirler alınır.

5

6 Toplam Kalite’nin en önemli temelleri Dr.Shewhart tarafından atılmıştır. 1. Shewhart “kalite”yi sübjektif bir olgu olmaktan çıkardı, matematiksel olarak ölçülebilen bir özellik haline getirdi. 2. Shewhart kaliteyi ölçülebilir hale getirmekle kalmadı, aynı zamanda onu iki temel bileşene ayırdı. “Özel nedenlere” ve “genel nedenlere” bağlı hataları ortaya koymaya yarayan yöntemleri geliştirdi. 3. Her türlü hatanın (kalitesizliğin), değişkenlikten kaynaklandığını kanıtladı.

7 4. Kalitesizliğin, kaynağında önlenmesi gerektiğini ilk defa Shewhart ortaya koydu. 5. Önleme yöntemi (proses kontrol) ile kaliteyi yükseltmenin aynı zamanda maliyetleri de düşüreceğini savundu. 6. Hataların bir anda veya tek önlemle yok edilemeyeceğini, ancak sürekli bir iyileştirme süreci ile azaltılabileceğini ve ortadan kaldırılabileceğini açıkladı. 7. “Sürekli Gelişme”nin sadece hataları gidermekte değil, işi geliştirmekte de başarılı bir yöntem olduğunu savundu. 8. Shewhart “kalite”de -ve genelde yönetimde- insan faktörüne ışık tutacak öğelerin de temellerini attı. Hataların çoğunun “operatör”den değil, “sistem”den kaynaklandığını ortaya koydu.

8


"39184297104 Merve Uluel.  Shewhart New Canton,Illinois’te doğmuştur. 1917 yılında Berkeley, California Üniversitesi’nde fizik doktorasını yapmadan önce." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları