Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ALET BİLEME İŞLEMLERİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ALET BİLEME İŞLEMLERİ."— Sunum transkripti:

1 ALET BİLEME İŞLEMLERİ

2 ALET BİLEME İŞLEMLERİ

3 ALET BİLEME İŞLEMLERİ

4 ALET BİLEME İŞLEMLERİ Merkezleme Mastarları
Bilenecek olan takımın dişini taş merkezi ve punta ekseni ile aynı düzleme getirmek için kullanılır. Mastarın ucunda bulunan küçük plâkalar, parçalı olarak yapılabildiği gibi, her iki tarafından talaş kaldırılarak aynı biçim verilmek suretiyle tek parçalı olarak ta yapılabilir.

5 ALET BİLEME İŞLEMLERİ Taş Bileme Aparatı
Kesici takımların bilenmesinde kullanılan taşlar, kullanımdan kaynaklanan nedenlerle veya zamanla körlenir. Eğer sağlıklı bir bileme işleminin yapılması isteniyorsa, taşın da bileme aparatı yardımıyla bozulmuş yüzeyinin düzeltilmesi gerekir. Alet bileme tezgâhlarında kullanılan taş bileme aparatı, bağlanan bir gövdeden ve bu gövdeye takılan elmas uçlu tutucudan ibarettir.

6 ALET BİLEME İŞLEMLERİ Sağ ve Sol Yan Puntalar
Kesici takımların malafa üzerinde bilenmesinde, ya karşılıklı olarak ya da üniversal iş baslığı ile karşılıklı olarak kullanılır ve malafaya desteklik yaparlar. Bir gövde, punta mili ve puntadan oluşur. Punta mili gövde içerisinde belirli miktarda hareket edebilir.

7 ALET BİLEME İŞLEMLERİ Üniversal İş Başlığı
Alet bileme tezgâhının en çok kullanılan elemanlarındandır. Üniversal ayna, saplı ve takma saplı alın freze çakıları ile açı freze çakılarının bilenmesinde bağlama işlemi için kullanılır. Başlık milinin içerisi 3 ve 5 nolu mors koniklerine göre işlenerek, saplı freze çakılarının, amerikan aynasının ve pensin doğrudan bağlanmasına olanak vermiştir.

8 ALET BİLEME İŞLEMLERİ Matkap Bileme Aparatı
Helisel matkapların alet bileme tezgâhında düzgün olarak bilenmesi için kullanılan aparattır. Her alet bileme tezgâhının aparatı farklı şekillerde olabilir. Matkap bileme aparatlarının hepsinde, matkabın bağlandığı kısım, matkabın uç açısına göre ayarlanabilmekte ve boşluk açısını oluşturacak şekilde dönebilmektedir.

9 ALET BİLEME İŞLEMLERİ

10 ALET BİLEME İŞLEMLERİ


"ALET BİLEME İŞLEMLERİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları