Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

D2 TESTİ d2 testi ile; Seçici dikkat, Psiko-motor hız ölçülür.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "D2 TESTİ d2 testi ile; Seçici dikkat, Psiko-motor hız ölçülür."— Sunum transkripti:

1 d2 TESTİ d2 testi ile; Seçici dikkat, Psiko-motor hız ölçülür.

2 d2 testinin 1. sayfası Örnek satır Örnek satır öğrenciye yaptırılır. 2 noktalı d’leri bulup üzerini çizmesi istenir. Teste ait ‘norm tablosu’ mevcuttur, değerlendirmede tabloya öğrencinin bulunduğu yaş dilimine göre bakılır.‘norm tablosu’

3 d2 testinin 2. sayfası 47 Öğrenciye her satır için 20sn.’ye süre verilir. d ve p harflerinden oluşmaktadır.

4 47 TN: Öğrencinin bir satırda en son işaretlediği harfin sırası bu bölüme yazılır Öğrencinin psiko-motor hızını (öğrencinin algıladığını harekete dönüştürme, kavrama hızı) gösterir. TOPLAM Testin ön yüzünde bu satıra TN toplamı yazılır. Norm tablosundan % bakılır ve yazılır.

5 47 TOPLAM E1: Yapılmadan atlanılan doğru harfler bu bölüme yazılır. Dikkat edilmesi gereken nokta, öğrenci 29. harfe kadar yapmış ise, bu harften önce atlanılan doğru harfler sayılır. Öğrencinin, ‘seçici dikkati’ni ölçer. E1’in yüksekliği, seçici dikkatteki düşüklüğe işarettir.

6 47 TOPLAM E2: Yanlış işaretlenen harfler bu bölüme yazılır. Genelde zihin engelliler veya özel öğrenme güçlüğü problemi bulunan öğrencilerde, ‘E2’ artar.

7 47 FR puanı; öğrencinin TN puanında, en fazla yaptığı puandan en az yapılan çıkarılır. Burada önemli olan puanlar arasındaki farkın fazla olmaması, birbirine yakın olmasıdır. Örneğin; 35, 13, 29,25,11,48… gibi bir puan sıralamasında istikrarsızlık vardır. Bu puan, ‘şaşırma’ yı gösterir. Normal ranj 6’yı geçmemelidir. 1. sorudan 2. soruya geçişte öğrencinin dikkati dağılıyorsa veya bölümler arasında (Türkçe, Mat. vb.) zorlanma oluyorsa FR puanı yükselir.

8 TN-E puanı; “TN-(E1+E2)” formülü ile bulunur. Elde edilen TN-E puanının kar ş ılı ğ ındaki PR (1. sütun) puanına bakılır, % 75’in üzerinde olması normaldir anlamına gelir. 50-60 averaj 60-70 vasat 70-85 normal 85… iyi TN-E= 375-(19+9) 347 - TN-E puanı % 75’ in üstünde olması gerekir.

9 -‘E’ puanı ve onun yüzdelik değeri. 0- 1+,5 arası normaldir ve 2,5’tan yukarı çıktıkça dikkat problemi artar, sıfıra yaklaştıkça azalır.


"D2 TESTİ d2 testi ile; Seçici dikkat, Psiko-motor hız ölçülür." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları