Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

GAZİANTEP HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ Araban Toplum Sağlığı Merkezi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "GAZİANTEP HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ Araban Toplum Sağlığı Merkezi."— Sunum transkripti:

1 GAZİANTEP HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ Araban Toplum Sağlığı Merkezi

2 Kuduz nedir ?  Kuduz Hastalığı, et yiyen hayvanların çok kez tükürük bezlerinde bulunan, çoğunlukla salyadan yaraya bulaşan ve beyin iltihabına neden olan hastalıktır. insanlara hayvanlardan geçen bir hastalıktır.

3 Ülkemizde Kuduza Yakalanma Olasılığı Olan Hayvan Türleri: Vahşi Hayvanlar: Kurt, Kır kurdu, Tilki, Çakal, Yaban Kedisi, Kokarca, Gelincik,Yarasa Evcil Hayvanlar: Köpek, Kedi, Sığır, Koyun, Keçi, At. Sanıldığının aksine sincap, sıçan, fare, hamster gibi kemirgen hayvanlar ve tavşanlar taşıyıcı değildir ve bu hayvanlar tarafından ısırılma bir risk oluşturmaz.

4 Hayvanlarda kuduz belirtileri  Başlangıçta hasta hayvanların huyunda değişim gözlenir.  Uysal hayvanlar huysuzlaşırken, huysuz hayvanlar sakinleşirler.  Kuduz hayvanlarda genellikle şiddetli ısırma isteği vardır.  Bunların havayı ısırdıkları gözlenir.  Işığa ve suya karşı aşırı duyarlılık bulunur.  Yutkunma güçlüğü, salya akması, kasılmalar gibi belirtiler gözlendikten sonra, bunlarda da felç dönemi başlar.  Bulgular görülmeye başladıktan sonra, kuduz hayvanlar genellikle 7-10 gün içerisinde ölürler.

5 Kuduz Hastalığının Bulaşma Şekli  Kuduza yakalanmış bir memeli hayvanın (özellikle köpek) ısırması ve yaralaması ile,  Kuduz hayvanın salyasının sıyrık veya çatlak deriye, göz ağız veya buruna temas etmesiyle,  Kuduz hayvanın salyası ile bulaşık eşyanın (tasma, yular, dizgin vb.) yaralı deri ile temas etmesi ile,  Kuduz hayvan tarafından tırnaklanarak meydana gelen yaralanmalar ile, (hayvanın tırnağı kendi salyası ile bulaşıktır.)  Kuduz hayvanın eti ve sütünün çiğ olarak yenmesi ile,  Kuduza yakalanmış bir insan ile yakın temasta bulunulması ile bulaşabilir.

6 Bulaşma süresi  Köpek ve kedilerde, belirtiler başlamadan 3-7 gün önce bulaştırıcılık başlar ve hastalık belirtileri olduğu sürece bulaştırıcılık devam eder.

7 İnsandaki belirtileri  Kuduz bir hayvan tarafından ısırılıp tedavi edilmeyen bir insanda ilk belirtiler kuluçka devrinden sonra ortaya çıkar.

8 İlk belirtiler  Ateş  Baş ağrısı  İştahsızlık  Bulantı  Boğaz ağrısı  Aşırı halsizlik  Isırık yerinde hassasiyet ve kaşıntı  Kuru öksürük

9 İleri belirtiler  İçine kapanma, her şeyden alınma  Gözlerinde korku hissi, yüz mimiklerinde değişme, hırçınlaşma,  Beş duyuya ait hayaller, kavgacılık,

10 Neden sudan korkarlar ?  Yutkunma kaslarında şiddetli ağrı vardır.  Salyasını yutamayan hastanın ağzı köpürür.

11 KUDUZ HASTALIĞI TEDAVİ EDİLMEZSE NE OLUR?  Tedavi Edilmeyen Hastalar Solunum kaslarının felç olması sebebi ile 7 gün içinde ölür.

12 Tedavi şartları  İnsana sebepsiz saldıran hayvanlar mümkünse yakalanmalıdır.Yakalanan vahşi veya aşısız evcil hayvanlar 10 gün süresince sağlıklı şartlarda izlem altında tutulmalı,bu süre içinde ölürse en kısa zamanda beyin dokusu bir labaratuvara gönderilmelidir.  Sonuçta kuduz virüsü bulunmazsa saldırıya maruz kalan kişinin tedavisi gerekmez.  Yakalanamayıp kaçan hayvanlar kuduz kabul edilir ve tedaviyi gerektirir.

13 ŞÜPHELİ HAYVAN ISIRMASI HALİNDE NE YAPMALISINIZ?  Isırık yeri bol sabunlu su ile yıkanmalı ve durulanmalıdır.  Yara yeri tentürdiyot ile de yıkanabilir.  NOT : 1). EN KISA ZAMANDA BİR SAĞLIK KURULUŞUNA BAŞVURUN.  Bu tedbirler ısıran ya da ısırılan hayvanların kuduz olma ihtimaline karşı alınan tedbirlerdir.

14 BULAŞMA SONRASI AŞILAMA  0….  3….  7….  14…  28….. Günlerde  TOPLAM 5 doz uygulanır.

15 KİMLERE AŞI UYGULANMAZ  Aşılı hayvan tarafından ısırılma, temas  Halen sağlam olan bir hayvan tarafından 10 günden önce ısırılmış olan  Fare gibi diğer kemiriciler tarafından ısırılan  Soğukkanlı hayvanlar tarafından ısırılan  Kuduz veya kuduz şüpheli hayvanı besleyen, kan, idrar, dışkısı ile temas eden,etini sütünü pişirerek yiyen  Kuduz olmayan insan ısırıkları  Kuduz hastasına rutin bakım uygulayanlar

16 KORUNMAK İÇİN NE YAPMALI?  Evcil hayvanlar kontrol altında tutulmalı.Özellikle geceleri serbest bırakmamaya çalışın.  Evde beslediğiniz hayvanların kuduz aşılarını zamanında yaptırın.  Tanımadığınız hayvanlara yaklaşmayın ve oynamayın.  Hasta gibi görünen hayvanlara yardım etmek için dokunmayın.  Ölü hayvanlara yaklaşmayın ve dokunmayın.  Çevrede başıboş, hasta, garip davranışlar sergileyen veya ölmüş hayvan görüldüğünde ilgili yerler haberdar edilmelidir(belediyeler, muhtarlıklar, Tarım İl ve İlçe Müdürlükleri gibi).  Aşılı olup olmadığını bilmediğimiz hayvanlarla temasta bulunulmamalıdır.  Şüpheli ısırıklarda mutlaka sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.  Evde beslenen etçil hayvanlar mutlaka aşılanmalıdır, veteriner kontrolünde olmalıdır.  Aşılama programı aksatılmadan uygulanmalıdır.

17  TEŞEKKÜR EDERİZ…


"GAZİANTEP HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ Araban Toplum Sağlığı Merkezi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları