Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Topografya.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Topografya."— Sunum transkripti:

1 Topografya

2 HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

3 Çevrenizdeki yeryüzü şekilleri hangi faktörlerin eseridir?
Çevremizde yer alan yer şekillerine baktığımızda dağlar,vadiler,ovalar,deltalar,baraj gölleri olduğunu görürüz. Bu yeryüzü şekillerinin oluşumuna neden olan faktörler şunlardır. Dağlar-Kıvrılma Vadiler-Akarsu aşındırma Deltalar-Akarsu biriktirme Baraj gölleri-Akarsu biriktirme

4 Kayaçların oluşum şekilleri aynımıdır?
Kayaçların oluşum şekilleri farklıdır. Püskürük taşlar- Volkanizma Tortul taşlar-Birikme,tortulaşma Başkalaşım taşları-Tortul ve volkanik taşların değişime uğramasıyla oluşur.

5 Andezit,kil,kum,marn ve alüvyonların aşınmaya karşı dirençleri nasıldır?
Bazı maddelerin aşınmaya karşı dirençleri fazla iken,bazılarının dirençleri azdır. Özellikle kil,marn,kum ve alüvyonların aşınmaya karşı dirençleri yoktur. Çok kolay aşınırlar. Andezit ise aşınmaya karşı daha çok dirençlidir.

6 İNCELEMELER

7 Yeryüzünde farklı görünümünde Granit bloklarına rastlanır. Bunda
Kayacın hangi özellikleri etkilidir?

8 Yeryüzünde farklı görünümünde Granit bloklarına rastlanır
Yeryüzünde farklı görünümünde Granit bloklarına rastlanır.Bunda Kayacın hangi özellikleri etkilidir? Granitler, yeryüzünde çok yaygın olarak bulunurlar. Granitler;dikey ve yatay damar katmanları veya düzgün şekilleri olmayan kütleler halinde oluşurlar. Çoğu granitler jeosenklinal (tabakaların geniş bir alanda aşağıya doğru tekne biçiminde çöktüğü yapılar) dağ oluşumlarının dibine yerleşirler.

9 Peri bacalarının oluşumunda kayaçların hangi özellikleri etkilidir?

10 Peri bacalarının oluşumunda kayaçların hangi özellikleri etkilidir?
Daha çok Ürgüp civarında bulunan şapkalı peribacaları konik gövdeli olup, tepe kısımlarında bir kaya bloku bulunmaktadır. Gövde tüf ve volkan külünden oluşmuş kayaçtan; şapka kısmı ise lahar ve ignimbirit gibi sert kayaçlardan oluşmaktadır. Yani şapkayı oluşturan kaya türü, gövdeyi oluşturan kaya topluluğuna oranla daha dayanıklıdır. Bu peribacasının oluşumu için ilk koşuldur.

11 KAYAÇ DÖNGÜSÜ NEDİR?

12 KAYAÇ DÖNGÜSÜ NEDİR? Kayaçlar sürekli döngü halindedir.

13 KAYAÇ DÖNGÜSÜ NEDİR? Bir magmatik kayaç sıcaklık ve/veya basınç altında metamorfik kayaca, metamorfik bir kayaç sıcaklıkla eriyerek magmaya ardından da magmatik kayaca, hem magmatik kayaç hem de metamorfik kayaç ayrışarak tortul kayaca dönüşür.

14 Buna kayaç döngüsü adı verilir.
KAYAÇ DÖNGÜSÜ NEDİR? Buna kayaç döngüsü adı verilir.

15 KAYAÇ DÖNGÜSÜ NEDİR? Kayaçların oluştukları günden bu yana devam eden ve farklı tür kayaçların doğal yollarla birbirine dönüşmesini açıklayan sürece "kaya döngüsü" denir.


"Topografya." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları