Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Geometrik Cisimler Bu yapıları inceleyerek kaçar küpten oluştuğunu bulmaya çalışalım. Küplerimizi kullanarak bu yapıları oluşturalım.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Geometrik Cisimler Bu yapıları inceleyerek kaçar küpten oluştuğunu bulmaya çalışalım. Küplerimizi kullanarak bu yapıları oluşturalım."— Sunum transkripti:

1

2 Geometrik Cisimler

3 Bu yapıları inceleyerek kaçar küpten oluştuğunu bulmaya çalışalım. Küplerimizi kullanarak bu yapıları oluşturalım.

4 Bu yapılar neye benziyor ve özellikleri neler olabilir?

5 UÇ ÇİZGİLERİ VERİLEN YAPILAR Aşağıdaki şekli sadece uç sınırları kalacak hale getirelim. Her iki yapıda da eşit sayıda küp bulunmaktadır. Şimdi de bunun tersini yapalım.

6 Verilen yapılarda kaçar tane küp olduğunu bulalım. Yandaki yapı kaç küpten oluşmuştur? Küpleri tamamlayarak küp sayısı bulalım.

7 Bu yapılarda kaçar tane küp olduğunu bulabilir miyiz?

8

9 Doğukan’la arkadaşı hafta sonu ne yapacakları hakkında konuşuyorlardı. Doğukan: -B-Ben bu hafta sonu sinemaya gideceğim. 3 boyutlu bir animasyon filmi gelmiş. Onu izleyeceğim. Arkadaşı: -Yaa! 3 boyutlu mu? O, nasıl oluyor? Doğukan: - Ben de daha önce izlemedim. Ama bildiğim kadarıyla her şey gerçek gibi oluyormuş. Hayvanlar, insanlar ve nesneler 3 boyutlarıyla yani e ee en, boy ve yükseklikleriyle görünüyorlarmış. Bu diyaloga göre boyutun ne olduğunu açıklayabilir misiniz?

10 Aşağıdaki fotoğrafları dikkatlice inceleyelim. Gördüklerinizin hepsi kaldırıma çizilmiş 3 boyutlu resimlerdir.

11 Bir birim küp sizce kaç boyutludur? Bir birim küpte; E EN, B BOY ve Y YÜKSEKLİK olmak üzere 3 boyut bulunmaktadır. EN BOY YÜKSEKLİK

12

13 NNesnelerin uzunluk, en ve yükseklik gibi büyüklüklerle ifade edilen özellikleri vardır. NNesnelerin cinsi, yeri ve duruşlarına göre bazı durumlarda u uu uzunluk y yy yerine boy, çevre ve sınır geçer. BBazı nesnelerde çap eni karşılar. BBazı durumlarda ise y yy yükseklik yerine derinlik ve kalınlık kullanılır.

14 Doğru, ışın ve doğru parçası bir boyutludur. Bu şekiller en, boy ve yükseklikten sadece birine sahiptirler. DOĞRU: Noktaların bir araya gelmesiyle oluşan çizgiye denir. Yani noktalar kümesidir. Sonsuza kadar devam eder. IŞIN: Başlangıç noktası belli, bitiş noktası belli olmayan doğrulara denir. [ OA ışını DOĞRU PARÇASI: Başlangıç ve bitiş noktaları belli olan doğrulara denir. [ AB ] doğru parçası OA AB

15 Düzlemsel şekiller iki boyutludur. Bu şekiller “boy ve en”, “uzunluk ve genişlik” veya “çevre ve çap” gibi yalnız iki büyüklüğe sahiptirler.

16 Prizmalar, piramitler, silindir, küre ve koni gibi tüm geometrik cisimler üç boyutludur. Bu cisimler “boy,en,derinlik” gibi üç büyüklüğe sahiptir.

17

18 ALAN ; 2 BOYUTLU NESNELER İÇİN KULLANILAN BİR ÖZELLİKTİR HACİM İSE; 3 BOYUTLU NESNELER İÇİN KULLANILAN BİR ÖZELLİKTİR.

19 Aşağıdaki yapılar kaç eş küpten oluşmuştur? Kutunun tamamını doldurmak için kaç eş küp daha gerekir? 10 eş küpten oluşmuştur. 8 eş küp daha gerekir. 7 eş küpten oluşmuştur. 11 eş küp daha gerekir. 6 eş küpten oluşmuştur. 10 eş küp daha gerekir.

20 Aynı büyüklükte iki küp, yan yana yapıştırılırsa hangi geometrik şekil elde edilir?

21 Eş iki kare prizmayı, şekildeki gibi birleştirirsek hangi geometrik şekli elde ederiz?

22 Eş iki dikdörtgen prizmayı, şekildeki gibi birleştirirsek hangi geometrik şekli elde ederiz?

23 Aşağıdaki A yapısında bir küpün yerinde değişiklik yapılarak B yapısı oluşturuluyor. B yapısında yeri değişmiş olan küpü boyayınız. AB

24

25 Ece, sınıftaki arkadaşlarının en çok hangi hayvanları sevdiğini merak etmiş, bunları arkadaşlarına sorarak verileri toplamaya başlamıştır. Düzenli bir bilgi sahibi olmak için öncelikle aşağıdaki gibi bir tablo yapmış, arkadaşlarının sevdiği hayvanların çetelesini tutmuştur. Ece, daha sonra çetele tablosunu dikkate alarak sıklık tablosunu oluşturmuş ve merakını gidermiştir. KöpekKediFilKuşTavşan 7981511

26 EN ÇOK SEVİLEN HAYVANLAR Köpek 7 Kedi 9 Fil 8 Kuş 15 Tavşan 11 Ece, tablodaki sonuçları şemayla da göstererek, sonuçları arkadaşlarıyla paylaşmıştır.

27 28 kişilik bir sınıfta yapılan bu anketin sonuçları aşağıda verilmiştir. Yapılan anket, diş fırçalama sayısı ile dişte çürük olup olmaması durumunu göstermektedir. ANKET 1)Dişlerinizi günde kaç kez fırçalıyorsunuz? a) Hiçb) 1 c) 2d) 3 2) Dişlerinizde çürük var mı? a) Varb) Yok 288776 Toplam 157530Yok 131246Var Toplam 321 0 Günde Diş Fırçalama Sayısı Dişlerde Çürük Olup Olmaması

28 288776 Toplam 157530Yok 131246Var Toplam 321 0 Günde Diş Fırçalama Sayısı Dişlerde Çürük Olup Olmaması Tabloya bakarak aşağıdaki soruları cevaplandıralım. Dişlerini günde 2 kez fırçalayan kaç kişi vardır? Sınıfta dişinde çürük olan kaç kişi vardır? Dişini en çok fırçalayan gruptan dişinde çürük olan ve olmayan kişi sayısın karşılaştırınız? Dişinde çürük olan gruptan günde 1, 2 ve 3 kez fırçalayanlarla, hiç fırçalamayanların sayısı karşılaştırınız. Tabloda verilen bilgilerdeki diş fırçalama sayısı ile dişte çürük olup olmama arasındaki ilişkiye bakarak, diş fırçalamanın gerekliliği konusunda neler söyleyebilirsiniz?

29 SESLER ÜNLÜLER ÜNSÜZLER KALIN ÜNLÜLER İNCE ÜNLÜLER SERT ÜNSÜZLER YUMUŞAK ÜNSÜZLER a, ı, o,u e, i, ö, ü f, s, t, k, ç, ş, h, p b, c, d, g, ğ, j, l, m, n, r, v, y, z Yukarıda seslerle ilgili bir ş ş ş şema y y y yapılmıştır. Bu şemaya göre sorular oluşturmaya çalışınız.

30 100 17 30 53 Toplam 508 12 30Erkek 50918 23Kız Toplam Aşağıdaki tabloda öğrencilerin en çok sevdiği meyveler gösterilmiştir. Boş bırakılan yerlere gelmesi gereken sayılar hangileridir? Bu sayıları yazarak tabloyu dolduralım.


"Geometrik Cisimler Bu yapıları inceleyerek kaçar küpten oluştuğunu bulmaya çalışalım. Küplerimizi kullanarak bu yapıları oluşturalım." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları