Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MARDİN ŞEHRİM.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MARDİN ŞEHRİM."— Sunum transkripti:

1 MARDİN ŞEHRİM

2 Mardin de, yıllık bir mabet vardır, bugün kü Mardin müzesi eskiden patrikaneydi, gümüş işçiliğinde özellikle Telkari işçiliğinin dünyaya buradan yayıldığını, yemeklerin Fransız mutfağının alt yapısına benzediğini biliyor musunuz

3 Mardin tarih boyunca Subari, Hurri, Sümer, Akad, Mitani, Hitit, Asur, İskit, Babil, Pers, Roma, Bizans, Selçuklu, Artuklu ve Osmanlı egemenliğinde kalmış her döneme ait pek çok eseri taşıyan bir nevi müzedir. Şehirde arkeolojik kazı yapılan pek çok alan vardır ve kazılar halen devam etmektedir.

4 Midyat, Devlet Konuk Evi

5   Mardin' in kendine has yemeklerinin, hiçbir yöremizde rastlayamadığımız gıda maddeleri koalisyonları ile ağzınıza layık mutfaklar, harikalar yarattığını hiç düşündünüz mü? Mardinli damak zevkine düşkün olduğu için, yemeklerde mutlaka bir güzel görünüm, yani göz zevki, tadda lezzet, nefaset ve besin değeri açısından kalite arar. Bu sebeble Mardin Mutfağı hemen hemen diyebiliriz ki, Dünya' nın en zengin mutfağıdır. Zira bu aşağıda sayacağımız ve haiften de nasıl yapılacağını tarif edeceğimiz yemekler, Mardinlilerce dar zamanlarda veya cerez mahiyetinde yahut da eğlence olarak yapılmakta, çoğu zaman aparatif olarak soframızı süslemektedir. Belki bazılarımız şöyle düşünecektir ; acaba Mardin Mutfağı' nın bu kadar zengin oluşu Mardinlilerin midelerine düşkün, obur insanlar olduklarından mı kaynaklanıyor? Yoksa yaşamak için mi yiyorlar? diye. Yok dostlarım, ne şöyle ne de böyle... Bu mutfak zenginliği tamamen bir toplumun tekamülünü simgeler. İlkel toplumların hiç "Kibe" yaptığını göreniniz var mı?

6 Mardin, Venedik’ten sonra yapısı ve şekli bozulmamış ikinci şehirdir
Mardin, Venedik’ten sonra yapısı ve şekli bozulmamış ikinci şehirdir. Dünya’da farklı dinlerin halen dokuları bozulmadan bir arada yaşadığı şehir kiliseleri, cami ve tapınakları ile göz kamaştırıyor.

7 Mor Mihail Kilisesi Medeniyetlerin beşiği

8 Dargeçit, Derik, Kızıltepe, Mazıdağ, Midyat, Nusaybin, Ömerli, Savur Mardin’in ilçeleridir. Kızıltepe’de Ulu cami, Taş köprü, Harzem harabeleri görülmelidir. Mazıdağ, Sümerler zamanından beri var olan bir şehirdir. Dermetinan kalesi, Pir Hattap türbeleri ve taş devrinden kalan Zambırhan ve Asirhan mağaraları vardır. Midyat; gümüş işçiliği ile ünlüdür.

9 Mardin'de Söz - Nişan - Düğün Medeniyetin beşiği sayılan Mezopotamya’nın kuzeyinde yer alan Mardin dünyanın değişen düzenine ayak uydurabilmiş ve bugünlere bünyesinde barındırdığı gelenekleriyle, gelişime duyarlı oluşuyla gelebilmiştir. Mardin ili Nusaybin ilçesinden kuzeye giden tarihi yol üzerindeki Midyat, tarih dönemlerinde güneyden Diyarbakır ve Bitlis’e doğru giden yoldaki konumuyla önemli bir istasyon olmuştur. Kentin varlığı, Asur döneminden bu yana bilinmektedir. Bugün de Cizre yönünden gelip Tûr Abdin’i aşarak Diyarbakır ve Mardin’e giden yol üzerinde bir kavşaktır

10 KASIMİYE MEDRESESİ


"MARDİN ŞEHRİM." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları