Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ANAKART (MOTHERBOARD)

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ANAKART (MOTHERBOARD)"— Sunum transkripti:

1 ANAKART (MOTHERBOARD)

2 ANAKART (MOTHERBOARD)
Anakart, bir bilgisayarın tüm parçalarını üzerinde barındıran ve bu parçaların iletişimini sağlayan elektronik devredir.

3 Anakartın Yapısı ve Çalışması
Anakart Fiberglastan (sert bir plastik türevi) yapılmış, üzerinde bakır yolların bulunduğu; genellikle koyu yeşil bir levhadır. Anakartın temel görevi, üzerinde bulunan birimler ile sonradan takılan birimler arasındaki bağlantıyı sağlamaktır. Bir nevi köprü vazifesi görür.

4 Anakartın Yapısı ve Çalışması
Anakart bütün donanımları veya bağlantı noktalarını üzerinde bulundurur. Üzerinde; Mikroişlemci (CPU) soketi, RAM slotları, Genişleme yuvaları (ISA, PCI, AGP ve PCI-e), BIOS, Chipsetler ( Kuzey-Güney Köprüsü, Giriş-Çıkış Denetçisi gibi.) Donanım kartları (dâhilî (onboard) ekran kartı, ses kartı, ethernet kartı gibi), Veri yolları ve bağlantı noktalarını bulundurur.

5 Anakartın Yapısı ve Çalışması

6 Anakartın Yapısı ve Çalışması
Anakart, bilgisayara hangi sistem bileşenlerinin eklenebileceğini ve hızlarının ne olacağını belirleyen temel unsurdur. Anakartlarda dikkat edilmesi gereken hususların başında, kullanılmak istenen CPU (işlemci) ile uyumlu bir yonga seti kullanan bir anakart sahibi olmanız gerekliliği gelir. Her anakart her işlemci ve RAM ile uyumlu değildir.

7 Yonga Seti (Chipset) Yonga setleri (chipsetler) anakart üzerindeki bilgi akışını denetlerler. Anakart üzerinde pek çok yonga seti bulunur. En önemlileri : North Bridge (kuzey köprüsü) South Bridge (güney köprüsü)

8 Yonga Seti (Chipset)

9 Kuzey Köprüsü (North Bridge)
İşlemciye yakın olan chipsettir. Kuzey köprüsü yongası temel olarak işlemci ile RAM ve ekran kartı arasındaki yüksek hızlı trafikten sorumludur.

10 Güney Köprüsü (South Bridge)
Güney köprüsü anakartın alt tarafında kalan (işlemciye uzak) chipsettir. Anakart üzerinde genellikle : Giriş-çıkış birimlerinden, Güç yönetiminden, PCI veriyolundan, USB’lerden, Anakarta ait dahili (onboard) özelliklerden (ekran, ses ve ethernet gibi) sorumludur.

11 Yonga Seti (Chipset) Yonga Seti üreticileri: INTEL, AMD, NVDIA SIS,
ALI, VIA

12 Veri Yolları (BUS) Anakart üzerindeki bileşenlerin birbiriyle veri alışverişini sağlayan yollardır. Dışarıdan bağlanan donanımlarda ise veri yolları uçlarında bulunan slotlar sayesinde bilgi alışverişi sağlamaktadır. Bant Genişliği: Birim zamanda aktarılabilecek veri miktarıdır. Bant genişliği ne kadar büyükse belli bir sürede aktarılabilecek veri miktarı da o kadar büyük olur.

13 Veri Yolları (BUS) ISA (Industry Standart Architecture)
PCI (Peripheral Component Interconnect) AGP (Accelerated graphics port – Hızlandırılmış grafik portu) PCI-X PCI express (PCI-e) IDE- ATA SATA

14 ISA (Industry Standart Architecture)
Eski bir slottur. 8-16 bit veriyoluna sahiptir. Bant genişliği çok düşük olduğundan günümüz anakartlarında kullanılmamaktadır. Tak ve çalıştır özelliği yoktur.

15 ISA (Industry Standart Architecture)

16 PCI (Peripheral Component Interconnect)
Bu veriyolu 64 bitlik olup yılında geliştirilmiştir. 33 veya 66 MHz saat hızlarında çalışır. 33 MHz hızında çalışan PCI veriyolunun kapasitesi 133MB/sn. (mega bayt /saniye)dir. PCI veriyolu tak-çalıştır desteklidir. PCI slotları beyaz renkli olup modem, ses kartı, ağ kartı, TV kartı gibi donanım kartlarının takılması sebebiyle diğer slotlara oranla sayısı fazladır. Onboard (tümleşik) teknolojisinin gelişmesiyle PCI slotlarına bağlanacak donanım kartları sayısı azalmıştır.

17 PCI (Peripheral Component Interconnect)

18 AGP (Accelerated graphics port – Hızlandırılmış grafik portu)
533 MHz veriyolu hızına çıkabilen AGP veriyolu sadece ekran kartlarının takılacağı yuva olarak anakartlarda bulunur. AGP kanalı 32 bit genişliğindedir ve 66 MHz hızında çalışır. Yani toplam bant genişliği 266 MB/sn.dir. Özel bir sinyalleşme metoduyla aynı saat hızında 2, 4 ve 8 katı daha hızlı veri akışının sağlanabildiği 2xAGP, 4xAGP ve 8xAGP modları vardır. 2xAGP'de veri akış hızı 533 MB/sn. olmaktadır.

19 AGP (Accelerated graphics port – Hızlandırılmış grafik portu)

20 PCI-X PCI slotlarından daha fazla bant genişliği sağlarlar.
PCI Express ile karıştırılmamalıdır. Bu iki teknoloji birbiriyle kesinlikle uyumlu değildir.

21 PCI Express (PCI-e) PCI yuvalarına göre çok daha hızlı çalışırlar
Veri Yolu genişlikleri daha fazladır. PCI daki gibi paylaşımlı yollar yerine ayrı yollar bulunmaktadır.

22 PCI Express (PCI-e) PCI EXPRESS PCI

23 PCI Express (PCI-e)

24 PCI Express (PCI-e)

25 IDE-ATA Portu CDRom, DVDRom ve IDE destekli sabit diskleri (eski sabit diskler) bağlamak için kullanılmaktadır. Paralel ATA olarak da adlandırılmaktadırlar. Veriler 40 gözlü kablolar ile iletilmekte ve aynı kablo üstüne birden fazla IDE destekli parça takılabilmektedir.

26 IDE-ATA Portu

27 Sata ve Sata 2 Portları: Veri transfer hızları çok büyük ölçüde artmakla birlikte yeni sürümde sata 2.0 ile 3.0Gb/saniye veya 300MB/saniye veri transferi sağlayabilmektedir. Kullanılan kablo teknolojisi ile kasa içinde daha ergonomik bir kullanım sağlanmaktadır. 4 Pin ile harddisk anakart arasında veri iletişimi sağlanmaktadır. Yakın zamanda sata 3.0 ın çıkması ile birlikte veri transfer hızı 6.0Gb/Saniye düzeyine çıkacaktır.

28 Sata ve Sata 2 Portları:

29 Disket Sürücü Bağlantı Portu
Disket sürücüler bağlanmaktadır. Son derece sınırlı bir transfer hızına sahiptir ve ergonomik olarak kullanışlı değildir. Günümüzde kullanılmamaktadırlar.

30 Distek Sürücü Bağlantı Portu

31 USB Portları Çeşitli çevre birimlerinin anakarta bağlanmasını sağlayan portlardır. Yazıcı , video kamere vb. birçok cihaz bu portları kullanır. Bir anakartın üzerinde ve yanında USB port bulunabilir. Ana kartın üzerinde bulunan USB portlar ara kablolar ile kasanın ön veya yan tarafına uzatılabilir.

32 USB Portları

33 PORTLAR ve KONNEKTÖRLER
Anakart ile kasa dışındaki parçaları birbirine bağlayan portlar PS2 Fare Paralel Port Ses Giriş RJ-45 Network Ses Çıkış PS2 Klavye Mikrofon Giriş VGA Monitor Seri Port USB

34 PS2 Yeşil olana fare, mor olana klavye takılır Konnektör 6 pinlidir.

35 PARALEL PORT Konnektörün ucunda 25 pin bulunur
Yazıcı, tarayıcı vb. parçalar takılır. Hızı 150 KB/sn. dir

36 Ethernet Port Yerel ağlara bağlanmak için kullanılır
10 Mbps veya 100 Mbps hızında bilgi gönderilebilir

37 USB Port Universal Serial Bus
Her türlü cihaz bağlanabilir Seri ve Paralel portlara göre çok hızlıdır 12 Mbps hızında bilgi aktarılabilir USB portları çoğaltılabilir

38 Monitör 15 pin bulunmaktadır
Resim ve görüntü gibi yüksek çözünürlük gerektiren bilgileri göndermek için idealdir.

39 S-Video Port Super Video
Video bilgisini renk ve parlaklık olmak üzere iki farklı sinyale bölerek gönderir. Televizyona görüntü aktarmada kullanılır. Bilgisayar, projeksiyon gibi aletlerde ise S-video iyi bir performans sağlamaz. 4 adet pin vardır.

40 DVI Monitor Port Digital Visual Interface
Çok yüksek kalitede görüntü transferi yapılabilir. DVI bağlantıya sahip monitörler takılabilir.

41 FireWire Port Digital Visual Interface
Kamera, flash disk gibi dijital cihazların bağlantısı için kullanılır USB den sonra çıkmıştır ve ona göre çok hızlıdır

42 Anakart Çeşitleri Anakart üreticilerinin uyması gereken bazı standartlar vardır. Bu standartlara göre anakart boyutları, üzerindeki portların, soketlerin, slotların, panel bağlantı noktalarının ve vidalarının yerleri belirlenmiştir. Bu sayede anakartın kasaya montajı ve donanım kartları eklenmesi sırasında sorun yaşanmamaktadır. Anakartlar aşağıdaki formlara göre üretilir. XT anakartlar AT anakartlar ATX anakartlar ITX anakartlar

43 Anakart Çeşitleri

44 ATX Anakartlar Günümüzde en çok kullanılan anakart formları ATX ve micro ATX standartlarıdır.

45 Anakart Seçimi Her şeyden önce, alacağınız anakart, alacağınız kasanın içine sığmalıdır, bu yüzden kasayı ve anakartı, boyutları birbirine uyacak şekilde seçmelisiniz. Anakartınızın ne tür işlemcileri desteklediği de önemlidir. Farklı firmalara ait farklı işlemciler bulunmaktadır ve ürettikleri işlemciler fiziksel olarak farklı yapılara sahip olduklarından birini destekleyen bir anakartın, diğerini desteklemesi mümkün değildir.

46 Anakart Seçimi Anakart seçilirken dikkat etmeniz gereken diğer bir etken de ne kadar RAM kullanılacağıdır. Anakartı alırken, bugün ihtiyaç duyulan RAM miktarının iki katına kadar destekleyen bir anakart seçilmesi uygun olacaktır. Bu sayede gelecekte anakartı değiştirmeden bir RAM yükseltmesi yapılabilir. Ekran kartı da anakart seçimini etkileyen faktörlerden biridir. Yüksek grafik kalitesine sahip programlar ya da oyunlarla kullanılmayacaksa anakartla bütünleşik (onboard) bir ekran kartı yeterli olabilir. Ancak grafik kalitesi yüksek programlar için ayrı bir ekran kartı satın alınması daha uygun olacaktır. Bu durumda, seçilecek anakartın bu ekran kartını destekleyip desteklemeyeceği kontrol edilmelidir.

47 Anakart Markaları Asus Gigabyte Asrock Foxconn MSI


"ANAKART (MOTHERBOARD)" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları