Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DONANIM.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DONANIM."— Sunum transkripti:

1 DONANIM

2 Donanım Nedir? Donanım bir bilgisayar terimidir.Bilgisayarın içindeki elle tutulur,gözle görülür parçalara denir.

3 Donanım Birimleri Ana Donanım Birimleri Çevre Donanım Birimleri
RAM Ekran Mouse Klavye Anakart Ekran Kartı İnternet Kartı Harddisk Ses Kartı Kasa İşlemci Hoparlör Kulaklık Yazıcı Kamera

4 BİLGİSAYARIN ANA PARÇALARI

5 RAM İşletim sisteminin, çalışan uygulama programlarının veya kullanılan verinin işlemci tarafından hızlı bir biçimde erişebildiği yerdir.

6

7 EKRAN(MONİTÖR) Ekranlar(Monitörler) bilgisayar ile kullanıcı arasındaki görüntülü iletişimi sağlayan çıkış aygıtlarıdır.

8

9 MOUSE(FARE) Bilgisayarda yapacaklarınızı kontrol etmek için kullanılan alettir.

10

11 KLAVYE Klavye, üzerinde harf, rakam, özel karakterler ve özel fonksiyon tuşlarının bulunduğu bir bilgisayar giriş birimidir. Bilgisayar temelde klavye aracılığıyla yönlendirilir ve kumanda edilir. Klavyenin tuşlarına basıldığında, basılan tuşun kodu bilgisayarın İşlemcisi tarafından değerlendirilmek üzere belleğe aktarılır ve yankısı yada neticesi ekrana gelir.

12 ANAKART Anakart, bir bilgisayarın tüm parçalarını üzerinde barındıran ve bu parçalar arasındaki iletişimi sağlayan elektronik devredir. Bir anakartın üzerinde işlemci, ram, ses kartı, ekran kartı, modem, internet kartı, TV kartı, radyo kartı ve sc si kartı vb.. girebileceği yuvalar, klavye, sabit disk, flopy disk ve seri - paralel port denetçileri, ve bunlarin koordinasyonunu sağlayan chipset'ler bulunur.

13

14 Not! Kasanın içindeki tüm donanım parçalarının takıldığı parçaya ‘ANAKART’ denir…

15 Ekran Kartı Görüntüyü ekrana yansıtmak için bilgisayar kasasının içine takılan bir karttır. Bir bilgisayarın görüntü kalitesi hem ekran kartına (Görüntü bağdaştırıcısı) hem de monitör’e bağlıdır.

16

17 İnternet Kartı Ethernet kartı, network(ağ) sistemlerinde kullanılan, bilgisayarla ağ arasında iletişimi sağlayan ağ arabirim kartıdır.

18

19 Harddisk Harddisk, kısaca HDD ya da sabit disk olarak da ifade edilir. Bilgisayar ortamlarında veri saklama ihtiyacını karşılayan donanımdır.

20

21 Ses Kartı Ses kartı anakarttakı ISA veya PCI veriyoluna takılan ve bilgisayarın ses kaydetmesini, işlemesini, ve çalmasınımümkün kılan bilgisayar parçasıdır.  

22

23 Kasa Bilgisayar Kasası bilgisayarın parçalarını bir arada tutar ve onları  Bilgisayar Kasasının içinde neler vardır? Bilgisayar kasasının içinde; 1-Anakart, 2-İşlemci 3-Ram 4-Harddisk 5-Ekran kartı* 6-Ses kartı* 7-Cdrom cdwr vb. 8-disket sürücü 9-Ethernet kartı* 10-power supply (güç kaynağı) 11-bios bulunur. Bilgisayar kasası bu parçaları korur. Aynı zamanda bilgisayarın ihtiyacı olan elektrik ihtiyacını ve sistemin soğutulmasını sağlar. Kasada içindeki sistemi ısıdan korumak için fanlar bulunur. dış etkilerden korur.

24

25 İşlemci İşlemci bilgisayarın beynidir.Bilgisayar üzerinden yaptığımız her şey işlemci sayesinde olur.

26

27 ÇEVRE DONANIM BİRİMLERİ

28 Hoparlör 1920 yıllarında elektiriki ses dalgalarının kaydedilip yayınlanmasına imkan sağlayan buluşlar ortaya çıktı. Bu buluşların neticesinde ilk hoparlör yıllarında yapılmıştır. C.W.Rice ve E.W.Kellegg tarafından yapılan çalışmalar hoparlörü geliştirdi. Bu iki bilim adamının ortaya çıkardığı sistem, günümüzde önemli değişikliğe uğramamıştır.

29

30 Kulaklık Kulaklıklar, ses kaynağından (mp3 player, radyo, müzik seti..vb) gelen elektriksel sinyali, kulağa çok yakın şekilde yerleştirilmiş mini hoparlörler aracılığıyla duyabildiğimiz ses çeviren elektronik dinleme cihazlarıdır.

31

32 Yazıcı Elektronik ortamdaki grafik ya da metinleri bir kağıt üzerine işleyen alete yazıcı denir. Çoğu yazıcı bilgisayara yazıcı kablosu veya USB ile bağlanır. Bazı yazıcılar direk olarak hafıza kartından, fotoğtaf makinasından ve tarayıcıdan çıktı alabilirler. Modern yazıcıların çoğu faks çekme, tarama ve fotokopi çekme gibi özellikleri içeren çok fonksiyonlu makinalardır.

33

34

35

36


"DONANIM." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları